Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващата партия в Турция бави решението за американските войски

0 коментара

Управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ заяви днес, че иска парламентарният дебат по проекторезолюцията на правителството за разполагане на американски войници на турска територия и изпращане на турски войници зад граница да се отложи до събота, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Искаме проекторезолюцията да бъде дискутирана в събота, каза Салих Капусуз, отговорен представител на парламентарната група на ПСР.

По-рано лидерът на ПСР Реджеп Тайип Ердоган бе казал, че очаква дебатът да се състои днес.

Ръководството на парламента трябва да вземе решение кога ще се състои гласуването на проекторезолюцията, но изглежда склонно да подкрепи желанието на ПСР, посочва Ройтерс

Има споразумение между САЩ и Турция по всички въпроси

Турският премиер Абдуллах Гюл съобщи вчера, че САЩ и Турция са постигнали споразумение по всички въпроси в преговорите за разполагане на американски военнослужещи на турска територия в случай на военна операция срещу Турция.

Външният министър Яшар Якъш също посочи, че икономическите, политически и военни въпроси в преговорите между турските и американски представители са били преодолени.

Якъш призова вчера депутатите да одобрят проекторезолюцията на правителството, разрешаваща дислоцирането на американски военнослужещи на турска територия и преминаването на турски военни извън граница, тъй като по думите му така Турция би си осигурила право на дума по въпроса за Ирак, посочва АП. Проекторезолюцията на кабинета предвижда също на САЩ да бъде разрешено да изпратят 62 000 войници, 255 военни самолета и 65 хеликоптера в Турция.

Освен от възможни икономически последствия при евентуална операция срещу южния ѝ съсед, Анкара се безпокои, че иракските кюрди биха могли да се възползват от ситуацията, за да създадат автономна държава. Това според опасенията на Турция би могло да разбуди сепаратистките настроения и на турските кюрди.

По думите на Якъш кюрдите в Северен Ирак "стъпка по стъпка вървят към основаване на своя независима страна".

Външният министър обаче предупреди, че приемането на резолюцията може да влоши отношенията на Турция с арабските държави и да стане причина за терористични актове.

Турското правителство прие проекторезолюцията още в понеделник след интензивни и много напрегнати преговори с Вашингтон, който включваха договаряне на големи парични обезщетения за Турция и политически гаранции за контрол над Северен Ирак след една евентуална война.

Въпреки че САЩ удовлетвориха по-голямата част от турските искания, много от депутатите от управляващата Партия на справедливостта и развитието се обявиха против решението, а по думите на правителствения говорител и вицепремиер Абдюллатиф Шенер дори на заседанието на кабинета в понеделник много от министрите са подходили резервирано към одобряването на проекторезолюцията.

Парламентът може да не се съобрази с текста на правителството и измени резолюцията

Днешната турска преса дава допълнителни подробности, от които стават ясни някои от причините за исканото от ПСР отлагане на дебата в парламента.

Сабах съобщава, че председателят на парламента Бюлент Арънч и президентът Ахмет Недждет Сезер са се противопоставили на приемането на проекторезолюцията с аргумента, че тя е лишена от правна основа.

Според Сабах има вероятност резолюцията да бъде разделена и да бъдат взети две отделни решения - за разполагането на американски военнослужещи в Турция и за изпращане на турски военни в Северен Ирак.

Вестникът цитира турския премиер Абдуллах Гюл, който остро се е противопоставил на предложението. Такава вероятност е допуснал обаче и турският външен министър Яшар Якъш, отбелязва Миллиет.

Йени шафак съобщава, че основната опозиционна сила - Народнорепубликанската партия /НРП/, ще гласува против резолюцията, като вероятно ще бъде подкрепена и от много депутати от ПСР. Закритото заседание на парламента ще започне в 15:00 ч. днес. Възможно е срокът, през който американските военни ще могат да преминават през турска територия, да бъде скъсен, отбелязва още Йени шафак.

Хюрриет също пише, че след изявлението на председателя на Великото национално събрание на Турция, че резолюцията може да бъде разгледана днес, турският президент Сезер е поискал среща с Арънч, на която заявил, че без втора резолюция на Съвета за сигурност на ООН няма международна легитимност и следователно парламентът не трябва да одобрява проекторезолюцията на кабинета.

Вестник Миллиет цитира дипломатически източници, според които един от основните въпроси в преговорите между Вашингтон и Анкара - следвоенното разоръжаване на иракските кюрди, е бил преодолян. Според вестника САЩ са постигнали принципно споразумение с Турция на иракските кюрди да бъде раздадено само леко оръжие за отбрана, което след това да бъде иззето.

Военните приготовления продължават

Въпреки тези последни спорове Анкара вчера затвори граничния пункт Хабур, който е единственият ГКПП на границата между Турция и Северен Ирак. Наблюдателите са единодушни, че това е сигурен знак, че решението на правителството на Турция за пълна подкрепа на САЩ в иракската криза, е окончателно.

Холандските военни, които пристигнаха в Турция, започнаха да придвижват първите ракетни комплекси за противовъздушна отбрана Пейтриът към границата с Ирак, съобщи АП.

Командирът, отговарящ за ракетните комплекси в Турция, изрази увереност, че ракетите ще могат да защитят страната от иракските ракети Скъд.

Първите холандски ракетни комплекси за противовъздушна отбрана Пейтриът пристигнаха вчера с холандски кораб в турското средиземноморско пристанище Искендерун. Холандските части ще бъдат разположени в окръзите Диарбекир и Батман, където се намират военновъздушните бази, които САЩ искат да използват при удар срещу Ирак.

Трите ракетни батареи Пейтриът ще бъдат командвани от 370 холандски войници.

Първият самолет за ранно предупреждение АУАКС, който ще патрулира над района около турската граница с Ирак при евентуална военна операция на САЩ, също пристигна вчера от Германия в турската военновъздушна база Коня, Централна Турция, съобщи Ройтерс. Заедно със самолетът АУАКС в Коня пристигна и товарен самолет Боинг 707.

По думите на капитан Джонатан Райли по-късно днес се очаква да пристигне и втори самолет АУАКС, както и още един товарен самолет. Капитан Райли обаче не е уточнил какъв е общият брой на самолетите АУАКС, които ще бъдат изпратени в Турция.

Вчера турското правителство поиска от НАТО да ѝ предостави още противоракетни системи, защитно облекло и противогази за защита при евентуален удар от страна на Ирак. Очаква се турските съюзници от алианса да вземат решение в рамките на една седмица.

Германски представители обаче посочиха в Берлин днес, че Германия не може да предостави допълнителна помощ на Турция.

Според говорител на германското правителство с изпращането на разузнавателни самолети АУАКС и ракети Пейтриът за Анкара Федералната република вече е изпълнила съюзническите си задължения.

По думите на говорителя на германското министерство на отбраната искането на Турция все още е в процес на обсъждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.