Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите и БНС се поздравиха с третата поправка

30 коментара
Управляващите и БНС се поздравиха с третата поправка

С подкрепата на опозиционния Български народен съюз (БНС) управляващите от БСП, НДСВ и ДПС събраха 184 гласа и за третата поправка в конституцията, чиято цел е да легитимира приетия миналата година нов Наказателно – процесуален кодекс (НПК) и да осигури по- ефективна и прозрачна съдебна система. Макар че свързаните със съдебната власт изменения бяха остро разкритикувани от експерти на Европейската комисия, които препоръчаха да ни бъде въведена предпазна клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред”, управляващите финализираха тържествено конституционните промени, приемайки леки редакционни корекции в съответствие с препоръките.

35 депутати гласуваха “против” – групите на ОДС и ДСБ, малкото присъствали в залата парламентаристи от “Атака” и един независим. Един депутат от “Атака” се въздържа.

Председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков заяви, че следващата седмица започва работа по промените в Закона за съдебната власт, който е обвързан с приетите в сряда изменения в основния закон.

Миков благодари на премиера Станишев за усилията, които е положил да убеди Брюксел в необходимостта от тези поправки, като отбеляза, че често гласовете на управляващите били заглушавани от “вавилонския хор на опозицията”, в който се включвали чиновници и хора от мнозинството.

Миков разкритикува депутатите от Демократи за силна България, които останаха на категорични позиции против промените в конституцията, като припомни, че докато на второ четене техните критики са били насочени имунитета, сега са били насочени към разширените правомощия на министъра на правосъдието. Миков каза, че от ДСБ са определяли промените като недостатъчни, но това са възможните промени.

По думите на Михаил Миков критиките на ДСБ са свързани със запазване на стари позиции и изрази очакването, че те отново ще пледират за промени, които са невъзможни заради последното решение на Конституционния съд, предизвикано от самите тях.

Председателят на ПГ на НДСВ Анелия Мингова призова за консолидация на политиците, гражданското общество и медиите, защото европейското бъдеще на страната няма алтернатива. Тя категорично подчерта, че НДСВ няма намерение да засяга и обезсмисля независимостта на съдебната власт и ще се противопостави на всеки намек за намеса.

ДСБ призова президента да сезира КС

От името на ДСБ Екатерина Михайлова заяви, че с вота си мнозинството увеличава риска от задействането на предпазната клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред”, която няма да вкара България като силна държава в ЕС. От ДСБ призоваваха президента Георги Първанов, който не пое отговорността да внесе сам промени в конституцията, да поеме своята отговорност, като сезира Конституционния съд заради приетите промени.

Михайлова определи поправките като саката конституционна практика, която ще лежи на съвестта на тези, които са я подкрепили.

Елеонора Николова от ОДС обясни отрицателния вот на групата си  с управленския инат на мнозинството, което е внесло тези промени в конституцията без диалог с десните, магистратите и гражданското общество. “Подадохме ръка за диалог, но срещнахме управленски инат”, каза Николова. Тя допълни, че макар моментът да е за шампанско, ОДС препоръчват чаша вода.

ДСП: Гласуването на конституцията не консолидира опозицията

Лидерът на ДПС Ахмед Доган пропусна третата поправка в конституцията. Неговият заместник Лютви Местан изтъкна, че опозиционният деструктивизъм се е проявил не само в характерното съзнателно изкривяване на философията на измененията, но и в недостатъчната хигиена при представянето им пред външните наблюдатели от оценката, на които пряко зависи европейското бъдеще на България. Не случайно нито едно от внесените предложения не успя да консолидира около аргументи "против" цялата опозиция, каза Местан.

Софиянски: Поемаме обществената и аритметическата отогворност

От името на БНС Стефан Софиянски заяви, че неговата формация поема обществената и аритметическата отговорност за промените в конституцията, той като техните 13 гласа са били нужни, за да може поправките да бъдат приети по бързата процедура и да бъдат отчетени в мониториговия доклад на Европейската комисия. БНС подкрепи проекта, за се избегне рискът от отлагане на членството в ЕС, за да влезе в сила новия НПК и за да бъде ограничен имунитетът на народните представители, каза Софиянски, чийто имунитет вече е снет по искане на предишния главен прокурор.

Софиянски заяви още, че БНС е поел отговорността да гласува текстове, внесени от ОДС, с пълното съзнание, че правят това вместо тях. Създавайки за първи път в конституцията възможност имунитетът на депутат да не подлежи на разисквания в Народното събрание, а да може да бъде свален, без да се дебатира в пленарна зала, ние мислим, че отговорихме на очакванията или поне на част от очакванията на колегите от ДСБ, допълни той.

Софиянски декларира, че БНС ще продължи да играе съществена роля в промените в конституцията и вече са събрали 11 подписа за следващи промени, свързани с финансовата децентрализация на общините.

“Обръч от напазарувани на килограм депутати”

Павел Шопов от името на неколцината присъстващи в залата депутати от “Атака” обясни, че началото на процедурата по промените е било дадено от посланика на САЩ и не става въпрос за автентична българска инициатива. По думите на Шопов единствената причина за съществуването на тези поправки не е членството в ЕС, а консолидацията на мнозинството и създаването на “обръч от напазарувани на килограм депутати” от БНС.

Тези поправки станаха причина за обструкции и проблеми с ЕС и поставят под съмнение влизането ни през януари 2007 г., каза Шопов. Той посочи, че именно тези поправки в конституцията може да станат причина за налагане на предпазна клауза.

Промените може да са един от факторите за предпазна клауза

След гласуването на поправките в конституцията, което стана в присъствието на премиера, правителството, вицепрезидентът (президентът е на посещение в Дания), висши магистрати, посланици и пр., докладчикът за България в Европейския парламент Джефри ван Орден заяви, че остава оптимист за навременното присъединяване на България към ЕС, но подчерта, че различните предпазни клаузи не са обвързани с промените в конституцията. Тя може да бъде само един от факторите.

Надявам се България да разбира необходимостта от продължаващо наблюдение и след приемането ѝ в Европейския съюз, добави той. За мен би било прибързано да правя предварителна оценка дали ще се задейства една или друга клауза, уточни Ван Орден.

Докладчикът за България беше категоричен, че българската държава взима всички важни решения абсолютно самостоятелно. “Ние приветстваме всички събития, които се случват в България, и които са с все по-голям интензитет. Аз оставам оптимист за присъединяването на България към ЕС на 1 януари 2007 година”, каза още Джефри ван Орден.

Борис Велчев чака промяна на конюнктурата за атакуване на текстове

Главният прокурор Борис Велчев, който също присъства в парламента, заяви, че на тази етап няма да атакува пред Конституционния съд промените в основния закон. Той обаче допусна, че при друга политическа конюнктура е възможно атакуването на тези поправки пред Конституционния съд.

Подобно мнение изрази и председателят на Върховния административен съд Константин Пенчев.

Не знам дали това са окончателните изменения, които ще предопределят конституционната рамка на съдебната реформа, но във всички случаи това са едни полезни реформи и аз нямам възражения срещу тях, коментира Борис Велчев.

На въпрос дали процедурата по импийчмънт на тримата ръководители на съдебната система – главния прокурор и председателите на двете върховни съдилища от Народното събрание, не е този противоконституционен момент, който е основание за атакуване на третата поправка пред КС, Борис Велчев заяви, че няма опасения за тази процедура, макар преди да оспори въпросния конституционен текст.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. vesuvius
    #30

    Гарантираната независимост на съдебната власт е едно от основните изисквания на всяка демокрация. Друг е въпросът, че магистратите могат да бъдат корумпирани...както може да е в случая с работещите в съдебната власт в България. С това трябва да се води борба...от самата съдебна власт. Но нейната независимост би следвало да бъде свещена, ако искаме да сме демократична държава.

  2. ТРИБУН!
    #29

    Никаквви промени НЯМА! Цялата борба се концентрира, как на ОЛИГАРСА Петканов да се дадат повече правомощия и концентрират контролни функции, че да не вземе това момче Б.Велчев да се вземе на сериозно, като прокурора Фалконе спрямо МАФИЯТА! Този сън сънува ОЛИРГАХИЧЕСКАТА КАСТА, как да запази ограбеното от НАРОДА и надигащата се вълна на несъгласие! Освен това "другаря" Петканов и другите демократични другари знаят , че ПРИ ГЕНОЦИД НА СОБСТВЕНИЯ СИ НАРОД давностни срокове не текат!Справедлив трибунал, съд и конфискация на краденото с което и самия Филчев би се съгласил, обявил процеса като КРИМИНАЛЕН!?

  3. vesuvius
    #28

    Комунизмът се оказа мит. Демокрацията не е мит, а работеща система за организация на човешкото общество. Най-добрата засега. Друга просто не е открита. Не ме карай да ти цитирам Чърчил за демокрацията. Разбира се, ти може да си анархист, но ако всички станем анархисти, нали разбираш, какво ще стане...при такова общество!

  4. допълнение
    #27

    В Конституцията има изрична забрана за организации и проповядване на фашистки идеологии...... каквито са исляма и юдеизма и комунизъма

  5. Наблюдател
    #26

    В Конституцията има изрична забрана за организации и проповядване на фашистки идеологии...... каквито са исляма и юдеизма

  6. проамериканец
    #25

    От Конституцията - може ли някой да сезира КС, че Конституцията е противоконституционна? Тези хора не четат добре. Това е специален закон, приет на три четения, той е извън обсега на контрола на КС. Не само ДСБ, но и главният прокурор изглежда не са наясно. Този акт не е от кръга на "другите актове на НД", които могат да се атакуват пред КС. Това е част от Конституцията, която КС може само да тълкува. Има ли някой на моето мнение? Пишете!

  7. Наблюдател
    #24

    забелязахте ли изпъкващата бяла гъжва на главния МУФ-тия (оня с маслото чрез БЧК)за който имам данни че е от терористичната секта на уахабитите!!!Назначен на този пост лично от Доган.До него се гушеше някакво дребно попче, не главата на БПЦ.А в тази точка Конституцията не е изменена: Б-я е православна държава и там на балкона няма място за МУФ-тията!

  8. бор
    #23

    Ще следим конюнктурата за да влезем в етапа -Главен прокурор.Нещо като Пробега на агнетата.

  9. Наблюдател
    #22

    Помните ли навремето как той почна атаката за свалянето на СДС от власт ???Депутатите от ДПС подкрепиха за последно СДС на вот за недоверие, но лично Доган гласува против.С това той тогава предипреди СДС че ако не СПОДЕЛЯТ Власта с него ....Сега се повтаря същата история. ТОЙ ги предупреждава и в момента им крои шапката. Няма да мине много време и ще видим какво им крои в момента!!!

  10. Попов
    #21

    управляващите се поздравиха, скоро ще ги поздравят и от ЕС!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.