Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите посрещнаха 2002 със сринат рейтинг

0 коментара

За трите последни месеца на 2001 неодобрението към дейността на правителството е скочило от 11.2 % за септември на 54.1% за декември, сочи национално представително проучване на НЦИОМ. Неодобрението и към работата на парламента нараства от 22.7% за септември на миналата година на 64.3% за декември. Председателят на Народното събрание Огнян Герджиков губи одобрение от 12,7% през тримесечния период и трупа неодобрение от 25,5% . Цифрите са съответно - за септември 2001 одобрение от 35,7% и неодобрение от 6,2%, за декември - 23% одобрение и 31,7% неодобрение на работата му.

Министър председателят Симеон Сакскобургготски през декември 2001 събира с близо 20% по-малко одобрение за дейността си отколкото през септември - съответно 46.4% срещу 67.7%. За три месеца неодобрението към работата на премиера скача от 6.4% на 34.7%, според НЦИОМ.

На въпрос одобряват или не работата на Стоян Ганев, запитаните отговарят: 23.5% "да", 40.9% "не".

Близки са цифрите и от изследването на МВМД, проведено през декември 2001. Според МВМД доверието към Симеон Сакскобургготски е по-високо от доверието към правителството като цяло, съответно 62,2 % за премиера към 53% за кабинета. Близо три пъти по-ниско е доверието към Стоян Ганев, сравнено с това на началника му. Едва 23 % имат доверие на директора на премиерския кабинет, срещу 53 % недоверие.

Правителството не оправдава очакванията на гражданите - за 20,7 % от запитаните от МВМД и едва 6,5% са пълно доволните от кабинета. По-скоро министрите не оправдават очакванията на избирателите в 36,4% и ги оправдават по-скоро в 28,5%. Царските обещания губят почва, защото в края на 2001 година хората все по-малко вярват на Симеон, че ще изпълни заявеното - по-скоро "не" 46%, по-скоро "да" 39.2% и по-скоро "няма" 79%, сочи МВМД.

Цифрите от допитването на НЦИОМ също показват, че спад в одобрението и ръст на неодобрението към членовете на кабинета.

Фаворит за общественото мнение е главният секретар на МВР Бойко Борисов. Доверието към него е 64% , а неодобрението - едва 9%. Така бившият бодигард на царя изпреварва своя лидер с 20% по-голямо одобрение. Така наречените силови министри - Георги Петканов и Николай Свинаров, също бележат ръст в общественото одобрение с близо 10%, но едновременно с това за трите последни месеца на 2001 година, се покачва и процентът на неодобрението към тяхната работа, който е с два до пет процента повече от тримесечния ръст на одобрението.

Класацията на повишено неодобрение за периода септември - декември 2001, според данните на НЦИОМ, води социалният министър Лидия Шулева, която събира с 32.7% повече обществено неодобрение за работата си. След нея е премиерът с 28.3% ръст неодобрение, после е финансовият министър Милен Велчев с 27.3 % събрано за трите месеца неодобрение, министърът на икономиката Николай Василев с 21.6% разлика, и здравният министър Божидар Финков с 20.5% повече неодобрение.

На въпроса " за коя политическа сила ще гласувате, ако в близките дни има избори за народно събрание", запитаните от НЦИОМ отговарят по следния начин: 20,8% сочат Коалиция "За България"/БСП и други леви партии/, 17,3% избират НДСВ, 14,1% ще гласуват за ОДС, 4,9 % за ДПС. Интересен факт представлява цифрата, която събира Партията на свободните демократи на Стефан Софиянски - 4,4%, което подсказва, че при евентуални предсрочни избори новата формация би могла да прескочи изборната бариера от 4%. Това би могла да постигне и ВМРО със събраните през декември 2001 6% евентуални гласоподаватели.

На въпрос на МВМД " ако днес се проведат парламентарни избори за кого ще гласувате", запитаните отговарят : за НДСВ 23,2%, за Коалиция "За България" 20,4%, за ОДС 10,1%, за партията на Софиянски ССД 7,9%, за ВМРО 6%, за ДПС-Либерален съюз-Евророма 3.5%.

Огледалото на обществено-политическите нагласи показва, че и доверието към депутатите спада успоредно с това към работата на парламента и управляващото мнозинство. С 26,9% нараства недоверието към лидера на парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов между септември и декември 2001, като скача от 7,1 % на 34%. Отговорилите, че одобряват дейността му, намаляват за посочения период от 28,2% за септември на 21,4% за декември.

Отношението на запитаните към онова, което върши Ахмед Доган, лидер на ДПС и на неговата парламентарна група се очертава от

57,6% неодобрение и 23,9% одобрение през декември получава Ахмед Доган и ДПС срещу 48,2% неодобрение и 22,4% одобрение през септември 2001.

Данните на НЦИОМ сочат, че Надежда Михайлова, председател на ПГ на ОДС получава приблизително равен процент одобрение и неодобрение - 41,2% за декември. Всъщност госпожа Михайлова през септември е събирала с 5,1% повече одобрение - 46,3% и е имала с 13,9% по-малко неодобрение - съответно 27,3% за септември. Единствен Георги Първанов, като лидер на лявата парламентарна група, бележи ръст в одобрението на хората за работата си - от 23.3% за септември на 42,1% за декември, както и регистрира спад на неодобрението - от 45,7% за септември на 34,6% за декември. Освен това като новоизбран президент, Първанов има 36,2% одобрение срещу 29,8% неодобрение за дейността си, според получения резултат от НЦИОМ. За декември новият председател на БСП и в последствие и новоизбран лидер на ПГ на КБ, Сергей Станишев, събира 14,8% одобрение и 16% неодобрение за дейността си.

НЦИОМ сочи, че действащият президент Петър Стоянов за трите последни месеца на 2001 губи с 26,2% одобрение и трупа повече с 31,6% разлика в неодобрението към своята работа. Запитаните през декември 2001 г. от МВМД, дали имат доверие към президентството като институция, отговарят: по-скоро имат доверие 53,2% срещу по-скоро нямащите 34%. Действащият президент Петър Стоянов събира 35,1 % доверие и 54,6% недоверие. Близки по количество отговори на МВМД са дали хората на въпроса дали смятат, че новоизбраният държавен глава Георги Първанов ще успее да подобри решително икономическата обстановка у нас - по-скоро да 42,7% и по-скоро не 43,1%.

Според МВМД доверието към Стефан Софиянски е 58,8% срещу липсата на доверие 28,1%, като не са дали отговор 13,1% от запитаните. На въпроса на НЦИОМ "ще расте или ще намалява влиянието на Стефан Софиянски в политиката?", отговорите сочат: ще расте 59,2%, ще намалява 7,5%, няма да се променя 12,8%, не мога да преценя 20,5%.

Картината, която очертават цифрите от декемврийските изследвания на двете агенции, дава един песимистичен хоризонт пред очите на наблюдателите. Това е така, защото избирателите за един сравнително кратък период от време - за три месеца, бързо губят доверие към действията на управляващите и показват нестабилност в одобрението или неодобрението към политиците. Конфигурацията на политическите сили сочи, че в резултат на смяната в обществено-политическите нагласи, борбата за първото място на сцената е вече между БСП и НДСВ, а не както преди между НДСВ и СДС. Тенденцията обаче е, след успешните за левицата президентски избори и след жънещата овации лява фразеология още и на парламентарните избори, везните да натежат по-скоро в посока "на ляво", отколкото "на дясно". Самият

Ахмед Доган, коалиционният партньор на НДСВ в законодателната и изпълнителна власт, напоследък не веднъж дава сигнали за преориентиране на ДПС към общи действия с БСП - особено открито след победата на Първанов. Това поведение на "малкия партньор" вещае не след дълго "голямо" преструктуриране и на парламентарното пространство, не както е сега, само на политическото.

Стефан Софиянски обаче е фигурата, която ще продължи да източва успешно доверие както от СДС, така и от НДСВ. Всъщност точно непредвидимостта на процесите у нас се крие риск за страната, най-вече във външнополитически план.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.