Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите сигурни, че промените в закона за приватизацията ще минат

0 коментара

Управляващото мнозинство ще подкрепи единодушно промените в закона за приватизация, заяви след съвместното заседание на парламентарните групи на НДСВ и ДПС Пламен Панайотов. Още преди заседанието лидерът на ДПС Ахмед Доган декларира, че движението ще подкрепи промените.

На съвместното заседание на коалицията, на което са обсъждани само промените в закона, обаче не са присъствали царските депутати Пламен Кенаров и Иван Козовски, които през последните дни се обявиха против предложените от правителството текстове.

Промените в закона предвиждат специален ред, по който ще се продават дружества, свързани с националната сигурност. Засега в списъка влизат 12 фирми, но от правителството вече обявиха, че той е отворен. За приватизацията на тези дружества се изключва възможността за контрол от страна на съдебната система. Според предлаганата схема, конкурсите ще се провеждат от АП, купувачът ще се избира от правителството и ще се одобрява или отхвърля от парламента. Сега в списъка влизат БТК, "Булгартабак", ВМЗ - Сопот, Тератон, Кинтекс и седемте електроразпределителни дружества.

Председателят на парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов обяви, че законопроектът не противоречи на конституцията. По време на срещата никой от депутатите не се е обявил против проекта, единствено е имало предложение към списъка да се добавят БМФ и БРП. Панайотов обясни, че това предложение може да се разгледа между първо и второ четене на промените. Очаква се текстовете да влязат в пленарна зала в четвъртък или петък тази седмица.

Само Нонка Матова от НДСВ се е изказала против приватизацията изобщо на ВМЗ, Тератон и Кинтекс. Мотивите ѝ са, че те са свързани с националната сигурност и продажбата им може да доведе до освобождаването на много хора.

СДС няма да гласува при първото четене на промените в закона за приватизацията, заяви лидерът на партията Надежда Михайлова след заседанието на парламентарната група на дясната опозиция. Тя обясни, че предложените промени по същество показват фиаското на политиката на правителството в сферата на приватизацията.

Според нея, без да има извънредна ситуация, започват да се приемат извънредни закони. Тя смята, че е прецедент вътрешният министър да представя промени в закона за приватизация. Михайлова припомни, че при приемането на настоящия закон за приватизацията мнозинството е обещало, че ще се раздели политиката от приватизацията. Новите промени доказвали, че приватизацията отново се връща при политиката.

СДС ще прецени дали да атакува промените в Конституционния съд едва ако те бъдат приети. Все пак очакваме здравия разум у управляващите да надделее, добави тя.

Малко преди това лидерът на ПГ на НДСВ Пламен Панайотов заяви, че е отправена покана и към СДС и към БСП да дискутират заедно предложените промени. На това Михайлова коментира, че явно се играе на развален телефон. Днес тя имала среща с Панайотов, на която било говорено само за анкетната комисия за Никола Николов и за комисията за правилника на Народното събрание. Въпрос за промените в закона не ми е поставян, каза Михайлова.

В кулоарите на парламента лидерът на ДПС Ахмед Доган коментира, че при наличието на съдебна система, която блокира дейността на правителството и на АП, законодателят е бил принуден като крайна мярка да премине към този вариант на промени в закона. Според него текстовете трябва да се шлифоват от гледна точка на евентуалното противоречие със съответните текстове в Конституцията.

Доган заяви, че го притеснява не толкова липсата на съдебен контрол, колкото възможността да се блокират предстоящите приватизационни сделки.

Лидерът на ДПС обясни, че посочените сделки са твърде важни от гледна точка на доверието на външния свят и са от национално значение. И той намекна, че е възможно списъкът на обектите, които ще попаднат под защитата на текстовете от закона за приватизацията, да бъде увеличен. В отговор на въпрос Доган изрази личното си мнение, че БДЖ също е в категорията на дружествата от национална значимост и трябва да влезе в списъка.

Лидерът на ДПС не очаква депутати от страна на мнозинството да гласуват срещу предложените от кабинета промени.

Преди съвместното заседание на депутатите, проектът бе одобрен на първо четене от икономическата комисия в парламента. За текстовете гласуваха депутатите от НДСВ и ДПС. БСП и СДС бяха против, депутати от десницата предупредиха, че ще сезират Конституционния съд. НТо както стана ясно от думите на лидера на СДС Надежда Михайлова, все още няма окончателно решение за това.

По време на дебата стана ясно, че предложения от Мирослав Севлиевски в края на миналата година проект за изменение в същия приватизационен закони е оттеглен. Той предвиждаше създаването на Български приватизационен холдинг, който да поеме едновременно ролята на принципал и на приватизиращ орган.

Целта бе да се създаде търговско дружество, подобно на Банковата консолидационна компания, чиито актове да не подлежат на контрол от Върховния административен съд.

На заседанието вицепремиерът Николай Василев представи законопроекта, като обясни, че промените ще осигурят прозрачност на сделките и ще ускорят процедурите по приватизация. Пред журналисти той обясни, че текстовете връщат процедурата за приватизация за Булгартабак на етап веднага след представянето на оферти и преди изготвянето на класиране. Той бе категоричен, че сделката ще бъде завършена по реда, описан в новите текстове на закона за приватизация.

Вицепремиера смята, че е напълно нормално Агенцията за приватизация да не поиска удължаване на валидността на офертата на "Тобако кепитъл партнърс", защото има влязло в сила съдебно решение. Според него след изкупуването на акциите на дружеството от Дойче банк, не съществува пречка кандидатът да продължи участието си в процедурата.

Според Михаил Миков от "Коалиция за България", с предвижданите промени едни и същи органи ще имат законодателни функции, ще вземат решения и ще контролират самите себе си. Миков допълни, че в списъка със стратегически компании не фигурират пристанищата, летищата, БДЖ и АЕЦ "Козлодуй" и определи закона като ситуативен.

Румен Овчаров директно определи целта на проекта като възможност за сключване на сделка за "Булгартабак" с кандидата на Дойче банк "Тобако Кепитъл Партнерс". Според него за тази сделка наистина е необходимо законодателно решение, но то не е предлаганото от правителството.

Иван Иванов от СДС също определи закона като подчинен на проблемите с приватизацията на БТК и "Булгартабак".

По-рано през деня, от централата на "Раковски"134 определиха закона като първа от възможна поредица мерки за въвеждане на извънредно положение в страната. "Законите са съвсем ясни, както вървят - първо закон за един човек, после закон за една сделка, на края за един човек, който трябва да сключи една сделка. Аз лично съм потресен от текстовете, които се внасят в НС. Като юрист не мога да ги приема. Това е ужасяващо", заяви зам.председателят на синята партия Емануил Йорданов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.