Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Увеличаването на капитала на публичните компании ще става само с емитирането на права

0 коментара

Емитирането на права ще бъде задължително при увеличаване на капитала на публично дружество, предвиждат приетите от парламента на първо четене промени в Закона за публично предлагане на ценни книжа. Забранява се увеличаването на капитала на публично дружество чрез увеличаване на номиналната стойност на акциите, както и забрана постфактум да се превръщат обикновени облигации в конвертируеми.

Идеята за това увеличаването на капитала на публичните дружества да става само чрез търгуеми права бе лансирана от вицепремиера Николай Василев още докато той работеше в лондонското сити. Тогава обаче предложението му не бе възприето.

Сега при увеличаване на капитала акционерите ще имат право да закупят пропорционален на участието им дял и така да запазят процента от капитала, който притежават. Ако нямат възможност или желание да участват в увеличението те имат възможност да продадат правата си на свободния пазар.

Според заместник-министърът на икономиката Калоян Нинов промените в закона се налагат, защото при прилагането му са се проявили недостатъци около защитата на миноритарните акционери и техните права.

Нинов заяви, че миноритарните собственици са били ощетявани и при затваряне на публичните дружества. Парламентът реши да бъдат засилени правомощията на комисията по ценните книжа, като по този начин се дава възможност тя да упражнява реален контрол за прилагането на закона.

Проспектите за публично предлагане на ценни книжа и търговите предложения ще бъдат публично достъпни от момента на регистрирането им в Комисията, решиха депутатите.

Законът за публичното предлагане на ценни книжа ще се прилага и за сделките с компенсаторни инструменти. Според вносителя промените създават предпоставка за създаването на централизиран регистър на компенсаторните инструменти, издадени като обезщетение на гражданите. С промените се отваря пътят за създаване на отделен сегмент на фондовата борса, където да се търгуват компенсаторните инструменти.

Целта е тяхната търговия да се подчинява на ясни и точни правила, да се избегнат измами и злоупотреби по прехвърлянето на собствеността и да се постигне прозрачна и справедлива цена. Според заместник-министъра на икономиката Калоян Нинов в цялата страна притежателите на компенсаторни инструменти са около 800 000 души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.