Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В "12 без 5" МОН представи концепцията си за сливане на университети

Съветът на ректорите е против създаването на "квазихолдингови" структури

1 коментар
Министър Николай Денков

В последния момент преди да предаде властта на служебно правителство, назначено от президента, министърът на образованието проф. Николай Денков публикува концепцията си за обединение на университети. Според нея мярката ще е доброволна. Въпреки това първите коментари на Съвета на ректорите са критични.

Висшите училища ще могат да се обединяват доброволно в ново юридическо лице на териториален, тематичен или смесен принцип по свой избор. Те ще могат да определят свободно съвместно обучение, съвместни учебни програми, да споделят академичен състав, да споделят съществуващата материална база и да създават нова, пише в концепцията на Денков.

Идеята е с промени в Закона за висшето образование да се създаде допълнителна правна възможност, при която висшите училища да се възползват от позитивите на обединението, като запазят своята юридическа самостоятелност.

МОН: Обединението ще става чрез ново юридическо лице

Обединението ще бъде нов тип самостоятелно юридическо лице, изградено от съставни университети. То ще има самостоятелно име, органи за управление и може да притежава имущество, различно от имуществото на съставните висши училища, предвижда МОН.

По предлагания ред ще могат да се обединяват или само български държавни, или само частни висши училища. Един университет ще може да участва само в едно обединение от този вид.

Новото юридическо лице ще се ръководи от ректорски съвет, в чийто състав ще влизат ректорите на съставните висши училища. Обединението ще има и академичен съвет, в който ще участват представители на академичните съвети на съставните университети. Той ще избира председателя на ректорския съвет. Съставните висши училища ще запазят досегашната си система от органи за управление.

Чрез обединението съставните висши училища ще организират и провеждат обща кандидатстудентска кампания, ще извършват съвместна учебна, научна, художествено-творческа дейност и др. Новото юридическо лице ще прилага правилата за разпределяне на приходите от съвместното обучение, определени в учредителния акт, ще разработва правила за съвместно използване на наличната и новосъздадената научна и друга обща инфраструктура. Чрез обединението съставните университети ще могат да кандидатстват за достъп до специфично или проектно финансиране и ще изпълняват съвместни научни проекти. Обединението обаче няма да обучава студенти - обучението ще се осъществява от съставните висши училища.

Обединението може да поддържа обща администрация, която да обслужва всички съставни висши училища и ще може да разкрива самостоятелни обслужващи звена, които да се ползват от всички включени в него университети, например звено за обслужване на кандидат-студенти и кариерен център. Обединението ще може да кандидатства за включване в националната и в международните рейтингови системи.

Новото юридическо лице ще получава проектно-програмно финансиране от държавата, както и процентни годишни отчисления от съставните висши училища съгласно предварително приети правила. То ще има и собствени приходи от съвместни научни проекти, съвместни обучения с трети страни (индустрия, институции, други външни възложители) и др.

Целта е чрез концентрация на научно познание и инфраструктура, както и чрез споделяне на кадрови ресурс да се подобри качеството на научната и преподавателската дейност. Очаква се обединението да повиши международната и националната видимост на съставните университети, да създаде ефективен и устойчив механизъм за съвместно обучение, да привлича повече студенти и инвеститори, в т.ч. чуждестранни, да участва в мащабни научни проекти.

В същото време необходимостта от обединяване на висши училища се обуславя и от задълбочаващите се проблеми в някои университети, свързани с демографската криза, с поддръжката и развитието на инфраструктурата, с ефективното използване на инвестициите и др., посочва МОН.

Съветът на ректорите: Създават се квазихолдингови структури

"На практика от представените правни характеристики на предлаганите обединения е видно, че това биха представлявали квазихолдингови двустепенни структури с широко изместване на управленските правомощия от съставните юридически субекти - настоящите висши училища, към дружеството-майка (обединение)", пише в първоначалните коментари на Съвета на ректорите. Оттам обещават да изготвят задълбочен анализ по темата, който обаче изисква време.

"Обръщаме внимание, че обединенията създават не хоризонтални, а вертикални връзки между участващите в тях субекти, което категорично не кореспондира със заявения принцип на доброволност при учредяването, участието и евентуалното им прекратяване", посочва още Съветът на ректорите.

Според него основен белег на холдинговите структури е пълната загуба на икономическа и организационна идентичност на дъщерните субекти и възможност за оперативно вземане на решенията за политиката и управлението им на ниво съответното юридическо лице чрез делегиране на тези функции на дружеството-майка (обединението). Съставните субекти имат единствено формална юридическа идентичност без възможност да определят независимо своите управленски решения.

От МОН коментираха, че аналогията с холдингово дружество не е уместна, тъй като основната му цел е търговска, а в случая не става дума за това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мислимотор
    #1

    Има си хас настоящите ректори да харесват тази нова възможност за обединение на ВУЗове. Обаче членовете на академичната общност масово ще я подкрепят. И ще я реализират. От което полза ще имат всички, които са във висшите училища, за да работят за повече знания, за повече хора. Николай Денков е благословия за всички области на знанието у нас. Е, малко повече разбиране за спецификите на хуманитаристиката му требе, но той е от учените, които цял живот учат, та няма да му е трудно да навлезе и там. Е, и да ги дисциплинира малко хуманитарите, щото понякога се гевезят артък.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.