Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В АЕЦ “Белене” държавата може да участва между 25 и 100 процента

15 коментара
В АЕЦ “Белене” държавата може да участва между 25 и 100 процента

В момента възможностите на държавата за участие във финансирането на строежа на АОЕЦ “Белене” са от 25 на сто до 100 процента, в зависимост от офертите на изпълнителите. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров в петък, по време на отговор на въпрос за нуждата от втора ядрена мощност, поставен от Мартин Димитров, депутат от ОДС.

По думите на Овчаров досегашните вложения на държавата в съоръжението, които по най-минималните оценки са 500 млн. евро, ще бъдат максимално използвани. Колко точно пари ще трябват за строежа на Втора атомна ще стане ясно след приключване на преговорите с двамата кандидат изпълнители – консорциумите, водени от чешката “Шкода” и руската “Атомстройекспорт”, и  договарянето на финансовите условия на проекта, стана ясно от думите на икономическия министър. В общата сума ще са включени и средствата за управление на радиоактивни отпадъци, съхранение на отработило ядрено гориво и бъдещото извеждане на ядрените мощности от експлоатация, обясни той.

Според Мартин Димитров, сегашните анализи на проекта не са достатъчно убедителни за нуждата от новата ядрена мощности и те трябва да продължат, за да не се окаже, че проектът е неефективен и държавата затваря пари за мажоритарно участие в строежа и за държавни гаранции.

От много правене на анализи проектът се влачи толкова години и дори бе спрян, отвърна Овчаров. Иначе досега да имаме втора атомна централа и да не се чудим какво ще правим в периода 2007-2008 г., като ще са спрени четирите малки реактора, а e забавена реконструкцията на ТЕЦ-ове “Марица Изток” 1 и 3, посочи той. “И това няма да ни постави в ситуация да изнасяме 7 млрд. квтч електроенергия, както тази година, което е много за текуща сметка като нашата с дефицит от 10 на сто.”, заяви енергийният министър.

Ръстът на износа на тока е с 1 млрд. квтч в сравнение с м.г., когато НЕК реализира на външния пазар малко над 6 млрд. квтч електроенергия.

Анализът за реалността на разходите по АЕЦ “Белене” ще бъде извършен на етап оценка на инвестиционните предложения на консорциумите, кандидатстващи за изпълнител на строежа, каза Овчаров. При създаването на публично-частното дружество за централата ще се реши дали да се запази мажоритарен дял, като не е логично да се очаква от частния инвеститор значително вложение, без да му се даде държавна гаранция за защита на инвестициите, допълни той. След отчитане на нужните средства за строежа, провеждане на преговори с финансови институции и постигане на кредитни споразумения, може да се говори вече да осигуряване на държавна гаранция, каквато да бъде внесена да одобрение в парламента.

Още преди три седмици АЕЦ "Белене" е била извадена от списъка с държавно-гарантираните заеми, които ще влязат в бюджет 2006, съобщи по-рано Овчаров в предаването “Портфейл” на Дарик радио. Това решение е било взето на заседание на Съвета за икономическа политика, на което са били редуцирани изискванията за държавна гаранция. Не е необходимо още отсега да се ангажира държавният бюджет и споразуменията ни с Международния валутен фонд с държавна гаранция за "Белене", посочи Овчаров.

Той припомни постигнатото споразумение с американския министър на енергетиката Самюел Бодмън щатската Ексим банк да подкрепи отчасти проекта за АЕЦ “Белене”. Компанията "Уестингхаус" ще участва като един от партньорите поддоставчици в изпълнението на цялостния проект, каза Овчаров.

Овчаров съобщи, че след два дни в Атина ще подпише договора за присъединяването на страните от Югоизточна Европа към европейския енергиен пазар. Върви се към излизане на външния пазар, няма нужда да правим раздробен вътрешен пазар, при положение, че ще се конкурираме с енергийни гиганти като Е.ON, CEZ, RWE, E.V.N. "Електрисите дьо Франс", “Енел”. “Какво ще изпратим срещу тях, ТЕЦ "Бобов дол" като независим производител на електроенергия”, попита икономическият министър. Той повтори тезата си, че сегашният модел на енергийния пазар е неконкурентноспособен, защото е обвързан с дългогодишни договори за предварително изкупуване на електроенергията.

Като нов възможен модел той посочи отново формирането на мултиютилити структура, която да поеме обществените услуги в областта на електроенергията, газоснобдяването, водоснабдяването и дори сметосъбирането, като се извърши вертикална и хоризонтална концентрация на дейности, но по начин, който да не нарушава конкуренцията на пазара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Свищовец
    #15

    Виолетов, не търси махна само на Мартин Димитров. Тук вина имат и НЕК и МЕЕР. Не може да се подновява строителството на АЕЦ Белене без да се обоснове целесъобразността му. Смешни са някои от изказаните съображения. Приличат на Тодорживковите тезиси. А проведените обсъждания на ДОВОС и ТИД бяха пълна пародия. В залите присъстваха само хора от енергетиката, които се подписваха на присъствени списъци. ДОВОС има много слабости и се намират много взаимствувания от предходни документи. Всичко е претупано - по български. Това, че населението не е съгласно няма значение. Ние трабва да подпомогнем съседните страни с ток. Браво!

  2. хммм
    #14

    идеята е добра, но не за България - няма постоянен вятър, какъвто трябва за максимална ефективност, нито пък мощността е достатъчна. Малките ВЕЦ-ове стават за малко селце, но не и за задоволяване на енейргийните нужди.А от това, което сам написа, сметна ли колко излиза 1 КВт? Друго - колко земя ще бъде използвана за това, в каква местност и т.н...За газова ЕЦ - за съжаление газът поскъпва доста по-бързо от ядреното гориво. Цената на ел. енергията от такава ЕЦ е малко по-скъпа от АЕЦ, но по-евтино

  3. Violetoff
    #13

    Martin Dimitrov za poreden put dokaza, che sluji na lobita i e dosta nekompetenten. Takuv beshe i v Instituta po Pazarna Ikonomika. Samo s obshta kultura i ogranicheni makroikonomicheski poznania garnirani s njakolko statii vuv v-k Kapital ne se zashtitavat nacionalnite interesi i ne e dostatuchno, za da se pokaje, che si izrasnal nad obiknovenoto slabo nivo na bulgarskoto visshe obrazovanie. No za sujalenie e dostatuchno da se vdiga pushek i da se suzdava vpechatlenie za cjalostnost na poznania i dulboka kompetentnost.

  4. нов модел
    #12

    "формирането на мултиютилити структура""се извърши вертикална и хоризонтална концентрация"е как след това ще се намери "начин, който да не нарушава конкуренцията на пазара"??Овчаров май иска да има една (по възможност държавна, в неговото министерство може би) компания която държи всеки български гражданин за шията по няколко начина (ток, вода, газ, смет)... около тази компания като бонус ще могат да се правят различни далавери със сделки и постове...И не става ясно как предлага да излезем на външния

  5. Беленчанин
    #11

    А що се отнася до останалите изградени сгради те могат да се използват в следните насоки:1/ Да се построи една газова централа с мощност 200 - 400 мегавата. Това ще се отрази благоприятно на района, защото ще се прокара газопровод и може да се газифицират селищата. 2/ Да се построи завод за производство на средства за производство на еленергия от алтернативни източници като малки водни генератори, вятърни генератори, слънчеви панели, инсталации за биогаз и т.н. Това ще ни постави наред с развитите

  6. Беленчанин
    #10

    Пак се връщам към въпроса, че АЕЦ Белене не е необходима на България. Но ако смятат, че без ядрена мощност няма да минем по-добре да я правят в Козлодуй. По-добро решение от това не може да има. Първо, има предвидени площадки за два блока. За седми блок има и проект. Няма да се изгражда никаква инфраструктура, защото съществува. Няма да се осират нови райони от малката ни родина. Района е по слабо населен и населението няма нищо против, тъй като почти цялото е ангажирано в АЕЦ. Специалистите няма

  7. РАДИАЦИЯ
    #9

    ЗА КАКВА АЕЦ БЕЛЕНЕ ПРИКАЗВА ТЪПАНА ОВЧАРОВ, ДЪРЖАВАТА ДА ОПРАВИ ИНФРАСТРУКТУРАТА В НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА, А НЕ ДА СЕ ЗАНИМАВА С ПРОСТОТИИ. ТИЯ КОМУНИСТИ МИСЛЯТ САМО ЗА МАФИОТИТЕ В ЕНЕРГЕТИКАТА. УСТИНГХАУЗ ПАРИ НЯМАТ,ТЕ ОТНОВО БЯХА ПРЕД ФАЛИТ И В ПОСЛЕДНИЯ МОМЕНТ СПАСЕНИ.РАЗВОЙНИЯ ИМ ЦЕНТЪР В ПИТСБЪРГ Е ПРОДАДЕН.

  8. Идея за България
    #8

    «Идея за България» е бунта на младостта и мъдростта на България! «Идея за България» е напълно нова по идеи и състав политическа формация. Ние сме пълни антиподи на парламентарно представените партии. Носители сме на нови политически идеи, радикални по съдържание и мислене, дълбокопариотични и национално-отговорни, мащабно гледащи в бъдещето на Родината. Нашата идеология е реалната демокрация, разбирана като: (1 )Реален контрол на гражданите върху държавната власт, принадлежаща им като суверен; (2)

  9. Беленчанин
    #7

    Например вятърните генератори. За производството на един мегават еленергия се инвестират 1 млн. евро. Което значи че за 1 000 мегавата ще са необходими 1 млрд.евро. Това е почти три пъти по-малко от един ядрен хилядник, при строителството на който се изпускат някои съществени разходи.

  10. хммм
    #6

    за алтернативни източници и то по-евтини?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.