Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В България вече е скъпо за турските бизнесмени

0 коментара

В България вече е скъпо за турските бизнесмени, се твърди в статия на турския вестник "Финансал форум". Според статията турските бизнесмени, които от 1994 г. се насочили към инвестиране в България, сега се оттеглят поради това, че поскъпнали работната ръка и производствените разходи.

Тези фактори постепенно довели до това България да изгуби привлекателността си за турските бизнесмени от тези сектори. Те пренасочвали сега производството от България към Грузия, Украйна, Казахстан и Туркменистан, където производствените разходи и работната ръка били много евтини.

В статията, озаглавена "България вече е скъпа", вестникът пише, че "през 1994 г. турският текстил и конфекция се насочиха към производство в България поради наложените на Турция квоти.

Тогава работната ръка в България беше евтина, енергията, транспортните разходи също бяха евтини и това бе причината за масово изнасяне на производството в България." В статията се изтъква, че тогава работната заплата била 40 марки, а сега вече е 150 марки, увеличени са разходите за енергия, транспорт.

Садет Кая, представител на Синдиката на турските текстилци, в същата статия твърди, че "България изцяло ще изгуби значението си за турските бизнесемни в тези сектори, тъй като след 2005 г. ще бъдат премахнати квотите за турския текстил и конфекция и тогава турците ще се изтеглят от България."

Сравнявайки цените на работната ръка и производствените разходи, турският специалист прогнозира, че България изцяло ще загуби конкурентноспособността си за турците.

"След две години работната заплата в България ще стане по-висока, отколкото е в Турция. Федерацията на европейските синдикати наблюдава България и Румъния, на които предстои след две години да бъдат приети в ЕС и настоява да се премахне ниското заплащане. В България работната седмица е 40 часа, а в Турция - 45 часа, се посочва в статията.

"В България се изисква работна застраховка, която е около 100 марки, средната работна заплата е 220 марки, брутната - 370 марки, много е трудно да се наемат работници, които да работят срещу минимална заплата, синдикатите работят много активно", пише още "Финансал форум". От привлекателните за чуждестранните инвеститори фактори в България изданието посочва, че не се изисква заплащане за терен, има улеснения за данъците, бюрокрацията работи сравнително бързо.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.