Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В Косово общи бяха само изборите, но не и визиите за бъдещето

0 коментара

Общите избори за парламент на Косово през ноември бяха най-чаканото политическо събитие през годината в областта събитие. Косово - официално част от Сърбия и от Югославия, в момента е международен протекторат под юрисдикцията на ООН в съответствие с резолюция 1244.

Ангажиментите на световната общност към проблема Косово започнаха още по времето на Милошевич. Въздушната операция на НАТО срещу СРЮ и последвалата дипломатическа активност за намиране на омиротворителна формула направиха така, че днес интересът към обстановката в Косово е разпределен - горе-долу в равни пропорции - на три части. От това какво се случва в Косово се вълнуват албанците от областта, които непрекъснато повтарят, че искат независимост.

Сърбите, които са малцинство в Косово, но се чувстват част от мнозинството в Република Сърбия все още се надяват да запазят Косово като неотделима част от сръбската държава. Международната общност - от трета страна - която е основният гарант за спазването на резолюция 1244 на ООН, иска Косово да бъде стабилно, спокойно и да се демократизира по начин, който свежда риска от конфликти до възможния минимум. Въпреки тези три типа интерес към темата Косово, които намериха общ израз в подкрепа на идеята за провеждането на общите избори, на практика политическият прочит на събитието е напълно различен за албанците, за сърбите и за света. Албанците видяха в проведените избори още един окуражителен за себе си знак, че имат основания да претендират за независима държавност.

Независимо че в правомощията на новоизбрания косовски парламент влизат основно елементи от социалната политика, местната икономика и образованието и изрично не му е позволено да се занимава с неща, които биха създали алюзията за отделна държава, косовските албанци видяха в общите избори и в новия си парламент тъкмо това - първата сериозна институционална стъпка към подсказването, че Косово наистина трябва да стане независима държава. Поразително е съвпадението в политическото говорене и на считания за умерен лидер Ибрахим Ругова, и на неговия основен опонент Хашим Тачи, и на лидера на Алианса за демократично Косово Рамуш Харадинай, които - въпреки вътрешните си разногласия по въпроса как да изглежда живота в областта, по въпроса за статута на Косово между албанските лидери бе демонстрирано такова единство, каквото наблюдавахме и в позицията им по време на преговорите в Рамбуйе.

За сърбите темата за общите избори в Косово и сръбското участие в тях се превърна в част от една сложна игра. Официален Белград даде зелена светлина за участие на сърбите в косовските избори едва десетина дни преди тяхното провеждане. Аргументът на Кощуница, отправен в неговия призив към косовските сърби бе, че по този начин се дава още един сигнал към света, че Сърбия и Югославия се демократизират, и че мястото на Белград е сред международната общност. Кощуница мотивира призива си към сърбите да участват в изборите в Косово и с това, че по този начин се препотвърждава смисъла на резолюция 1244 на ООН, тъй като тя бе юридическата основа за провеждане на косовските избори, но преди всичко е международно-правната гаранция за неотделимостта на Косово от Сърбия и Югославия. По този начин - ако косовските албанци видяха в общите избори възможност още веднъж да покажат, че искат независимост, то косовските сърби с участието си в общия вот показаха тъкмо обратното - че се надяват Косово да бъде запазено за Сърбия, която уважава решенията на международната общност и спазва нейните правила.

Международната администрация в Косово също изрази огромно задоволство от проведените избори. За света избирането на косовски парламент наистина е стъпка, произтичаща от регламента на резолюция 1244 - за демократизиране на областта, за създаване на работещи институции и самоуправление. Факт е, обаче, че и общите косовски избори от ноември, и облика, който ще получи Косово след тях са само част от един преходен период - периодът преди взимането на решение за окончателния статут на областта. Косовските общи избори - колкото стъпка към демократизация на областта и към изграждане на работещи местни институции, са и начин за разсейване на напрежението около въпроса за неизяснения статут на Косово. Напрежение, което доказано намери израз и при конфликта между македонците и албанците в Македония. Всички фактори по косовския проблем са единодушни, че присъствието на международната общност - и като администрация в областта, и като омиротворителни сили КФОР, ще продължи още дълги

години. Период, през който и албанците, и сърбите, а и другите етнически общности, населяващи областта Косово, ще продължат да живеят с противоречивите си надежди за бъдещето. Изборите през ноември обединиха политиците в Косово около необходимостта за тяхното провеждане. Тези избори, обаче, не помириха различните визии и различните надежди за бъдещето на Косово. А тъкмо напротив.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.