Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В най-бедните страни глобализацията процъфтява

0 коментара

Ако имаше конкурс за най-грешна прогноза относно света след 11 септември, победител щеше да бъде изтъкнатият лондонски професор Джон Грей от Лондонското училище по икономика с изявлението си, че 11 септември бележи края на ерата на глобализация. Освен че 11 септември няма да бъде запомнен с края на процеса на глобалната финансова, търговска и технологична интеграция, тази дата ще отрезви донякъде антиглобалиските движения.

Ако нещо въобще е сигурно за 11 септември, то това определено е фактът, че терористите произлизат от възможно най-малко глобализираната, най-малко отворената и най-малко интегрираната част от света, а именно Саудитска Арабия, Йемен, Афганистан и северозападен Пакистан. Държави, които не обменят стоки и услуги, не са склонни също така да обменят идеи, плурализъм и толерантност.

Но може би най-важната причина за оцеляването и възхода на глобализацията и след 11 септември е фактът, че докато разглезените колежани и хора от академичните среди на Запад продължават да дебатират дали отделните страни трябва да се глобализират, двете най-големи държави в света - Индия и Китай, които представляват 1/3 от човечеството, отдавна са решили този въпрос. Те са разбрали, че отварянето на икономиките им чрез търговия със стоки и услуги е най-добрия начин да преодолеят крайната бедност и в момента са фокусирали вниманието си единствено в откриването на най-стабилния начин за глобализиране. Някои от тях предпочитат да действат по-бързо, а други са избрали валутния контрол и частичното субсидиране, но въпросът е, че дебатът относно посоката на развитие вече е приключил.

"Умората от глобализацията все още е много ясно изразена в Европа и Америка, докато в места като Индия и Китай откриваме огромното желание за участие в процесите на икономическа експанзия," смята Джайрам Рамеш, главен икономически съветник в партията Индийски национален конгрес. "Дори тези, които бяха подозрителни, днес търсят начини да участват, но чрез подход, овладяващ риска и темпото. Така че ние откриваме пътищата на "глокализация" /бел.ред. - неологизъм - локална глобализация/, за да реализираме глобализацията по наш собствен начин. Това вероятно означава известно забавяне в развитието, за да се овладее социалната стабилност, но явно това е начинът."

"Бях за една седмица в Германия," добави Рамеш, "и трябваше да слушам всички тези хора да ми обясняват как глобализацията разрушава Индия и задълбочава бедността, а аз просто им казах: Вижте, ако искате да спорите с мен относно идеология - това може, но що се отнася до фактите - вие просто грешите."

Тази истина е най-очевидна в Бангалор, индийската "Силиконова долина", където хиляди млади индийци, повечето от които са от семейства от по-бедната част на средната класа, изведнъж станаха социално мобилни, сдобиха се с моторни скутери и апартаменти. Всичко това стана след като завършиха технически колежи и започнаха работа в индийски софтуерни и инженерни фирми и така осигуриха проучвания и знания за едни от най-големите световни компании. И това - благодарение на глобализацията. Официалните власти в Бангалор твърдят, че всяко високотехнологично работно място отваря 6.5 допълнителни работни места в сферата на услугите и строителството.

"Информационната технология направи от обикновени хора милионери единствено благодарение на умствения им потенциал - не на кастата, не на земята, не на наследството" каза Санджай Бару, редактор на Индиан файненшъл ескпрес. "Индия едва сега започва да осъзнава, че в този процес на глобализация ние имаме съществени преимущества."

Използването на глобализацията за развитието на индийските информационни технологии беше "огромна печалба в смисъл на обмен и самоувереност," добави Нандан Нилекани, мениджър на Инфозис - индийски софтуеърен гигант. "Редица индийци споделят, че когато минават през имиграционните власти на нюйорското или лондонското летище, вече ги гледат с уважение. Имиджът на Индия се промени от страна от Третия свят, известна с укротителите на змии и въжеиграчите си, в място на софтуерни гении."

Живеят ли повечето индийци все още в бедни села? Разбира се. Трябва ли да са стремим към по-справедлива глобализация, като заставим западните държави да отворят пазарите си повече към неща, които бедните страни са способни да продават - храни и текстил? Със сигурност.

Това, което искам да подчертая, всъщност е:

Дебатът относно глобализацията преди 11 септември е абсолютно безсъдържателен. Две прости истини бяха забравени.

Първата е, че глобализацията има своите възходи и падения, но държави, които подхождат към глобализацията чрез правилните институции и управление, успяват да вземат най-доброто от нея и да смекчат лошите последици.

И второ: страните, които се глобализират чувствително, но устойчиво, са също и онези, които стават по-отворени политически, с повече възможности за гражданите си и с младо поколение, което е по -заинтересувано от присъединяване към издигащата ги нагоре световна система.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.