Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В НАТО се задава спор с Франция заради Афганистан

0 коментара

С Франция в НАТО се задава друг спор,този път по въпроса дали Алиансът трябва да поеме командването на международните мироопазващи сили в Афганистан.

Според дипломати генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън, който изразходва голяма част от енергията си да защитава ползата от съществуването на Алианса /изграден по времето на Студента война/ в бъдеще, е сред хората, които най-горещо желаят да видят натовски флаг над Кабул.

Най-силният партньор в НАТО - САЩ през последните седмици постепенно приеха по-топло тази идея, подсилвайки аргумента, изложен от Германия, Холандия и Канада, че непрекъсваемостта на командването е за предпочитане пред смяната на шестмесечни мандати, които влекат със себе си проблеми с логистиката и човешките ресурси.

Франция обаче, чийто отказ да подкрепи планирането на отбраната на Турция в случай на американски удар срещу Ирак вкара НАТО в криза този месец, не е съгласна.

Времето за осъществяването на тази идея все повече наближава, каза дипломат в НАТО. Никой няма проблем с нея освен французите, добави той.

Миналата година НАТО се провъзгласи за организация със световен обхват, що се отнася до новите заплахи за сигурността от тероризма и разпространението на оръжията за масово поразяване. Така се сложи край на дългите дебати по въпроса дали Алиансът трябва да действа извън Евроатлантическата зона.

Но Франция, която често е упреквана от съюзниците си, че е склонна да подкопае НАТО и проявява повече ентусиазъм към стремежите на ЕС да изгради своя отбрана, все още не желае да види НАТО извън традиционната му зона на действие.

Френски дипломат заяви, че Париж се опасява да не би съюзът да остане ангажиран в продължение на години в Афганистан, както се случи в Босна след войната.

Контингентът от 4500 души на Международните сили за помощ при поддържането на сигурността в Афганистан /ИСАФ/, в които участват и френски части, се грижи за сигурността в афганистанската столица Кабул от края на 2001 г., след като водената от САЩ коалиция свали от власт управляващите талибани.

НАТО вече има пръст в мироподържането в Афганистан, тъй като осигурява разузнавателна, логистична и телекомуникационна подкрепа на Германия и Холандия, които поеха съвместно командването на силите на 22 държави в ИСАФ на 10 февруари.

Великобритания първа пое кормилото на мисията, последва я Турция, а Германия и Холандия ще бъдат заместени след шест месеца от Канада.

"Хората наистина за раздразнени от ротацията на командването на ИСАФ, каза един дипломат. Веднага щом застъпи една държава, трябва да започнат дипломатическите ходове за намирането на следваща, и скоро се оказва, че кандидати няма, обясни той.

НАТО, чиито специалисти по военно планиране имат години опит в ръководенето на многонационални мироподържащи сили на Балканите, могат да сменят на ротационен принцип командването на ИСАФ чрез шестте щабквартири на Корпуса за бързо реагиране на НАТО, разположени в пет европейски държави.

Някои съюзници обаче, сред тях и Великобритания, смятат от уважение към Франция, че силите на Корпуса трябва да бъдат разполагани на ротационен принцип без непременно НАТО да ги ръководи.

В НАТО все още не са обсъждали официално поемането на мироподържащата мисия в Афганистан, но дипломати посочват, че САЩ са изоставили предишните си възражения по въпроса.

Американците постепенно приеха идеята, че силите за сигурност ще трябва да останат в Афганистан дълго време, и ако НАТО е там, то и Америка ще е там, каза един дипломат.

Влиятелни сенатори обвиниха този месец правителството на Буш, че губи интерес към Афганистан и прикрива трудностите, пред които все още е изправено в централноазиатската държава. По думите на дипломати Вашингтон е отворен за предложението НАТО да поеме командването на ИСАФ, за да изтъкне ангажимента си както към Алианса, така и към сигурността на Афганистан.

НАТО се позова на клаузата за колективна отбрана за първи път в историята си след терористичните нападения срещу САЩ от 11 септември 2001 г. Но САЩ тръгнаха на война в Афганистан начело на една малка коалиция, предизвиквайки негодувание сред някои от европейските си съюзници в НАТО.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.