Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В няколко столични училища има карантинирани класове заради коклюш

Експерти съветват бременните жени да се ваксинират

2 коментара
В няколко столични училища има карантинирани класове заради коклюш

Има карантинирани класове в няколко столични училища заради коклюш. Засегнатите училища в София са малко повече от пет и по-малко от 10 на брой, каза служебният министър на образованието проф. Галин Цоков в събота пред бТВ.

Карантинираните класове са няколко десетки.

По думите му в училищата в столицата, където има карантинирани класове, е въведена сериозна хигиена.

Същевременно специалисти съветват бременните жени да се ваксинират срещу коклюш, за да предпазят малките бебета докато дойде време самите те да бъдат имунизирани. Първата имунизация срещу коклюш се поставя когато бебето е на два месеца и след това на третия, четвъртия, шестнадесетия. Следват реимунизации на 6 и 12 години.

“За бременните препоръката е ясна и категорична – да се ваксинират срещу коклюш в последния триместър от бременността, за да може при изграждането на антитела срещу болестта, те да преминат в плода през плацентата. Така и бебето ще бъде предпазено докато стане време за поставяне на дифтеткок, каза епидемиологът д-р Христиана Бацелова пред бТВ.

Според нея е добре да се обсъди промяна в имунизационния календар на България, тъй като последната реваксина срещу коклюш е на 12-годишна възраст. "Нямаме траен доживотен имунитет към коклюш. Препоръчително е на всеки 10 години да се реваксинираме“, коментира Бацелова.

Според д-р Александър Симидчиев в момента имаме поне 2000 болни от коклюш, защото смъртността при коклюш чисто статистически е 1 на 1000 боледуващи.

“Фактът, че имаме 2 смъртни случая означава, че имаме поне 2000 болни“, заяви той.

Преди ден главният държавен здравен инспектор обясни, че голяма част от случаите са при имунизирани, на които имунитетът е спаднал, но при тях заболяването протича сравнително леко. Това е причината лекарите да не насочват пациентите да се тестват за коклюш, а изследвания се предприемат при хората с тежка упорита кашлица. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #2

    Криминализирайте антиваксърството!

  2. луд
    #1

    Велики специалисти не знаят в колко училища има коклюш. Поредната препоръка да се имунизираме в разгара на епидемията. Няма къде да се направи изследване за коклюш. Домашните лекари не знаят, как се лекува. Пак националните специалисти си говорят ала бала. Изненада ли ни пак епидемията. Естествено теста и лечението не се покрива от НЗОК. Организацията е както обикновено

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.