Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В открита конфронтация със Запада, Русия призна Южна Осетия и Абхазия

547 коментара
В открита конфронтация със Запада, Русия призна Южна Осетия и Абхазия

Въпреки натиска от страна на Запада, руският президент Дмитрий Медведев обяви във вторник, че Москва признава двата отцепнически грузински района за независими държави. "Подписах укази за признаване от Руската Федерация на независимостта на Южна Осетия и независимостта на Абхазия", съобщи Медведев в телевизионно изявление след заседание на руския Съвет за сигурност в черноморската резиденция Сочи.

Жителите на Абхазия и Южна Осетия, повечето от които имат руски паспорти и се водят руски граждани, излязоха по улиците, за да отпразнуват независимостта.

Това решение поставя Русия в конфликт със Запада, който подкрепя териториалната цялост на Грузия и настойчиво призова Москва да не признава двата района.

Медведев подписа указите, докато руски танкове и войски все още са окупирали части от Грузия след кратката война за Южна Осетия по-рано този месец – първият път, когато Москва изпраща войски в чужда държава след разпада на Съветския съюз през 1991 г., отбелязва Ройтерс.

САЩ, НАТО и ЕС незабавно атакуваха решението на Кремъл. Държавният секретар на САЩ Кондолиза Райс го определи като "достойно за съжаление", германският канцлер Ангела Меркел го нарече "абсолютно неприемливо", Великобритания го "отхвърли категорично", а френското председателство на ЕС предприе спешно обсъждане на обща европейска декларация, с която да осъди признаването на двете републики.

"Признаването от Русия на Абхазия и Южна Осетия е целенасочено нарушение на международното право и на фундаменталните принципи за стабилността в Европа", написа шведският външен министър Карл Билд в блога си.

Ограничени опции

Реалните възможности на Запада да накаже Русия обаче са ограничени. Санкции на ООН са изключени, защото Русия има право на вето в Съвета за сигурност. Западните сили също така се въздържат от действия, които може да накарат Русия да оттегли подкрепата си срещу Иран по повод ядрената му програма и да откаже транзитен коридор за войските на НАТО в Афганистан, отбелязва Ройтерс.

Влошаването на отношенията може да засегне участието на Русия в големите международни клубове: изключването ѝ от Г-8 и блокиране на приемането ѝ в Световната търговска организация.

Медведев: Не се страхуваме от нова Студена война

След западните реакции по повод признаването на Южна Осетия и Абхазия, Медведев заяви, че Русия не се страхува от перспективите за нова Студена война със Запада.

"Ние обаче не искаме да се стига до Студена война и в тази ситуация всичко ще зависи от позицията на международната общност и на нашите партньори на Запад ", заяви Медведев. Той добави, че ако те искат да запазят добрите отношения на Русия със Запада, ще разберат какво е мотивирало решението на Кремъл.

Кремъл е инструктирал външното министерство да установи дипломатически отношения с Южна Осетия и Абхазия, а на министерството на отбраната е наредено да гарантира мира там.

Рогозин: Охлаждането на отношенията е неизбежно

Руският посланик в НАТО Дмитрий Рогозин сравни ситуацията с навечерието на Първата световна война, като каза, че ново охлаждане на отношенията е неизбежно.

"Настоящата атмосфера ми напомня за ситуацията в Европа през 1914...когато заради един терорист се стигна до сблъсък на световните сили", каза Рогозин пред РБК дейли.

"Надявам се, (грузинският президент) Михаил Саакашвили няма да остане в историята като новия Гаврило Принцип", каза той, визирайки сърбина, който през август 1914 г. убива австро-унгарския престолонаследник Франц Фердинанд и това събитие става повод за избухване на световна война.

Рогозин коментира, че решението за признаване на двете републики е отговор на политическите спекулации, че Москва се стреми към придобиване на нови територии. Според него именно признаването на независимост представлява отказ на Русия да анексира Южна Осетия и Абхазия.

Той каза още, че Русия смята да отложи посещенията на висши представители на НАТО, както и съвместните военни учения с Алианса. Според него е уместно да се прекрати поне за шест месеца всякакво сътрудничество с НАТО в областта на мироопазването. Той все пак отбеляза, че засега Русия ще продължи да си сътрудничи с НАТО в Афганистан. НАТО ще продължи и да ползва въздушен коридор за презареждане над руската територия.

Преди ден двете камари на руския парламент единодушно одобриха резолюция към държавния глава да подкрепи исканията за едностранно признаване на Южна Осетия и Абхазия. Във вторник Медведев каза, че само по този начин двата района могат да бъдат защитени от "грузинската агресия"

“Това не бе лек избор, но бе единствената възможност за запазване на живота на хората”, заяви Медведев и добави, че Русия призовава и другите страни да последват примера ѝ.

България оказва безусловна подкрепа на Грузия

"Решението на руските власти за признаване на независимостта на Абхазия и Южна Осетия буди сериозна загриженост", заяви говорителят на българското Външно министерство Димитър Цанчев. Той каза, че България потвърждава своята безусловна подкрепа за независимостта, суверенитета и териториалната цялостна Грузия в нейните международно признати граници, включително от ООН и ОССЕ.

Още

"Ние нееднократно призовавахме да се върнем на масата за преговори и не променихме позицията си дори след едностранното провъзгласяване на независимостта на Косово. Но нашите настойчиви предложения към грузинската страна да се сключи с Абхазия и Южна Осетия споразумение за неизползване на сила останаха без отговор. За жалост, те бяха пренебрегнати и в НАТО, а даже и в ООН. Сега е ясно, че мирното решение на конфликта не е влизало в плановете на Тбилиси. Грузинското ръководство методично се готвеше за война, а политическата и материалната подкрепа от външни покровители само подсилваше усещането за безнаказаност", заяви Медведев.

Преди ден той предупреди, че обмисля редица варианти за отношенията с НАТО, включително "прекратяване на връзките, макар че това би било ненужно развитие на събитията". Според него Северноатлантическият пакт е заинтересован повече от Русия от развитието на сътрудничеството между тях.

Влиятелният руски вестник "Комерсант" излезе във вторник с водещо заглавие "Руските лидери се карат със Запада", илюстрирано със снимка на Медведев с автомат Калашников, направена по време на посещението му в оръжеен завод по-рано т.г.

За задълбочаване на проблемите говори и изявлението на премиера Владимир Путин, че Русия ще преразгледа някои от ангажиментите, поети по преговорите ѝ за членство в СТО.

Високопоставени представители на Г-7 са провели в понеделник телефонни разговори, разтревожени от възможността за признаване на отцепническите райони, съобщиха от Държавния департамент на САЩ.

Буферните зони

Русия изтегли голяма част от войските си, навлезли в Грузия, но разгневи Запада, запазвайки военно присъствие в обширни буферни зони, които сама определи около двата сепаратистки района, като каза, че това е мироопазващ контингент за гарантиране на сигурността.

Западът заяви, че размерът на буферните зони е нарушение на условията от споразумението за спиране на огъня и призова Русия да изтегли войските си оттам без забавяне.

Напрежението се засилва и от факта, че американският ракетоносец "Макфол" и бреговият катер "Далас", натоварени с хуманитарна помощ, се придвижват към грузинското пристанище Поти, където са разположени руски войски. Това означава, че американски и руски военнослужещи може да се озоват лице в лице в Грузия за пръв път от началото на руско-грузинския конфликт на 7 август.

Съобщението на Медведев бе последвано от спад на руската борса поради опасения за засилване на международното напрежение, предаде Ройтерс. Ключовият индекс RTS, който по-рано отбеляза понижение заради слабите цени на петрола, падна с близо 6 процента.

Заместник-външният министър на Грузия Гига Бокерия определи решението на Москва като "анексиране" на грузинска територия. Секретарят на Националния съвет за сигурност на Грузия Александър Ломая каза, че признаването “няма никаква правна стойност” и “ще има тежки политически последствия” за Русия. По думите му отношенията с Москва “се прекратяват за дълго, ако не и завинаги”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

547 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бай Мамут
    #554

    Съветизацията и русификацията на българското общество доведоха до това, че българите вече пишат, че са "сведущи", а не "знаещи" или "разбиращи". Марионетни правителства и президенти, като тези в Абхазия, Южна Осетия, Приднестровието и пр., напълно естествено ще поискат от господарите си да ги "освободят". Както нас ни освободиха на 9.ІХ.1944. Така че изобщо няма да се учудя, ако утре Гоце поиска да ни "освободят" и да се присъединим към ОНД (има вече прецедент и в нашата и в чуждата история) и разните платени "сведущи" клакьори започнат да ръкопляскат и да обясняват колко това отговаря на "народните" искания!

  2. Spartak
    #553

    Dosega ne sam prochel i edna duma ot teb v hiliadite ti postingi v zashtita na Bulgaria i bulgarskite interesi. Tezi, koito zashtitavash niamat nishto s Bulgaria, oshte po-malko s neinite natzionalni interesi - surbite, rusnatzite, komunistite po sveta i u nas, a ot vreme na vreme i srubskite mekereta v Skopie. Tova vijdam ot napisanoto ot teb v poslednite niakolko mesetza. Taka che, tova che ne uvajavash moeto mnenie me izpalva sas zadovolstvo.

  3. Shiptar
    #552

    Ami Kosovo???

  4. ООН
    #551

    Путинистките нацисти предоставиха нови доказателства.

  5. Роси
    #550

    Аз така и не знам съседен парламент да решава за независимостта на Косово... Нещо да са направили в Южна Осетия и Абхазия референдум, избори? Не, матушката Раша решава и ги дарява с "независимост"?!? Що за независимост е това? Ох, на който не му мирише на СССР, значи има летен грип и му е запушен носа...

  6. benev
    #549

    очакваме позицията на първан георги???

  7. Petko
    #548

    Ne, ne stradam ot nostalgija po SSSR, no ne obicham negramotni izkazvanija. I v dwete provinzii imashe predi 10-ina godini referendumi, v koito zhitelite se objaviha za nesavisimost ot Gruzija. Zashtoto ne im haresvashe rezima tam. Imat syshtite osnovanija, kakto Kosovo. Zhalko che faktite ne se poznavat.

  8. Mary
    #547

    Russia oshte vednaj dokaza che sa v SSSR.Prikazvat gluposti v koito te sami viarvat.Niamashe nikakav genocid kdeto si obviniavat gruzincite.rusia otdavna gotveshe tezi sabitia. Viarno e bila kogato Gruzia tvardeshe che Rusia aneksiral tehnite zemi. Rusnacite ne davaha na Gruzia da vodiat pregovori s osetinci i s abhazi, zashtoto mte biaha lichno zainteresovani da ne se vodiat tam ptegovori. No vsichko shte im se varne kato bumerang, sega e nared da obiavavat nezavisimost na Chechenia,Dagestan,Kabardino-Balkaria,Severna

  9. Jesse Jackson
    #546

    Позицията на Първан Георги, ще бъде след позицията на Буш и в пълен синхрон с него....

  10. Роси
    #545

    които бързо-бързо признаха Косово...А сериозно, който може, си го може. Да, САЩ може да си обявява и защитава интересите. Да, Русия се държи като жабата, която видяла, че подковават вола, и тя вдигнала крак. А мен ми е важно да знам, че в България управляват хора, които знаят кои са моите интереси. Но с тези мръсни комунета - рубладжии просто ме е страх...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.