Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В парламента влизат БСП, НДСВ, СДС, ДПС и ДСБ, една трета от хората няма да гласуват

0 коментара

Пет политически формации влизат в следващия парламент, ако изборите бяха днес, обяви социологическата агенция НЦИОМ в петък. Изследването е направено сред 100О души в 86 населени места между 6 и 15 февруари. Формациите са БСП, НДСВ, СДС, ДПС и ДСБ.

Запазва се обаче устойчив и делът на българите, които заявят, че не биха гласували - 37,2%, показват данните на НЦИОМ.

БСП би получила най-много гласове, ако изборите бяха на 15 февруари - 22,8%. Над три четвърти от гласувалите за БСП през 2001 г. възнамеряват да повторят вота си и през юни тази година, показват данните. Според социолозите следващите месеци са много важни за социалистите, защото ще стане ясно изпълнима ли е програмата максимум - спечелване на мнозинство.

НДСВ получава и през февруари 13,2% и така задържа твърдо своята позиция на втора политическа сила. Управляващите разполагат с потенциал от хора, които одобряват НДСВ, но все още не са склонни да гласуват за тази партия, коментират от НЦИОМ. Засега не е ясно доколко тези хора могат да бъдат спечелени за вота, смятат социолозите.

През февруари ДПС би получила 5,7% и движението е политическата формация, която почти със сигурност може да приеме електората си за твърд.

СДС губи 3% електорат и за него според последните данни биха гласували 8%.

Партията на Иван Костов ДСБ едва ли ще има проблеми с влизането в следващия парламент, тъй като от самото си създаване до момента поддържа твърдо електорално ядро, което напоследък разширява, макар и бавно, е мнението на социолозите. Според данните за февруари за ДСБ биха гласували 4,1%.

Трудно може да се говори за устойчива тенденция при електоратите на по-малките формации заради припокриването на дяловете им със статистическата грешка, посочват от НЦИОМ. Според тях с много добри шансове за попадане в Народното събрание е ССД, който през февруари получава 2,2% електорална подкрепа.

Картината изглежда още по-сигурна при бъдеща коалиция с БЗНС-НС и ВМРО, които, ако изборите бяха сега, биха получили съответно по 1%, коментират социолозите.

От НЦИОМ посочват, че от това дали самостоятелно, или в коалиция ще се яви Новото време на парламентарните избори, зависи откъде ще дойдат съмишленици на тази нова политическа формация, която засега стои нелошо и със своя собствен електорален дял от 2,1% според данните от февруари.

Проучването показва, че за "Гергьовден" биха гласували 1,2%.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.