Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Валери Димитров: Конфликтът на интереси да се установява по съдебен път

3 коментара
Валери Димитров: Конфликтът на интереси да се установява по съдебен път
Конфликтът на интереси да се установява по съдебен път, предложи в сряда председателят на Сметната палата Валери Димитров пред депутати, които са на път да подготвят текстовете в новия Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, но не знаят кой да е органът, който да осъществява проверките и налага санкциите. Миналата седмица бе обсъдена възможността това да е Сметната палата.

На дискусията, организирана от БСП, НДСВ и ДПС, бяха поканени представители на Сметната палата, Висшия съдебен съвет (ВСС), Върховния административен съд, прокуратурата, сдружението на общините, министерства, неправителствени организации и др., за да се направи "възможно най-добрият и работещ закон". Той бе лансиран лично от премиера Сергей Станишев в отговор на критиките от Брюксел и перманентните скандали за конфликт на интереси във висшата администрация, които правителството до момента се опитва да омаловажава.

Валери Димитров предложи да отпадне заложеният в проектозакона административен ред като принцип за установяване на конфликт на интереси. По думите му така не се дават гаранции на засегнатите лица да защитят законните си интереси.

Има и риск от административен, а в някои случаи и от политически произвол, коментира той.

Според Димитров важен е и проблемът как ще се прави проверка на подаваните декларации за конфликт на интереси и дали тя ще е пълна или само селективна. Той каза, че пълната проверка е "физически невъзможна", заради големия брой лица, които са задължени да подават декларация. Според законопроекта такива са от президента и вицепрезидента, премиера, министрите и депутатите, висшите магистрати до кметове.

Валери Димитров не се съгласи Сметната палата да е единственият орган, който може да налага глобите за нарушаване на закона.

Председателят на Върховния административен съд (ВАС) Константин Пенчев постави въпроса следва ли съдът да се произнася, ако има съмнения за конфликт на интереси на неговия председател или членове. Според него не следва такова решение да се прехвърля към Върховния касационен съд и да се гласува по този начин недоверие на ВАС, каквато идея има.

Пенчев добави, че това кой орган ще има право да санкционира - съдът или администрацията, зависи от това кой от тях е сезиран.

Все пак не можем да отстраним от длъжност президента и лицата, избрани чрез пряк вот, добави той. По думите му, самото установяване на конфликт на интереси от съда при тази категория лица е бламиране на тези политически фигури.

На заседанието си в сряда парламентарната комисията по държавна администрация излъчи работна група, която да изготви нови текстове, съобразени и с изказаните по време на дискусията мнения.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. случаен минувач
    #4

    И няма грам коментар!!!! Явно тази тема е много скучна и ежедневна и не никак важна!!!!Някакви си конфликти на интереси, някакви там жертви (по случайност съветници на президента)на мафиотски акции....Абе, на кой му пука - щом няма идеологически привкус, за да си поначешем езиците и да кажем кой е русофил, русофоб, син, червен, зелен и т.н. Кво ни интересува иначе, че ни крадат по най безобразен начин и, че най вероятно ако ги питаш същите тия какви са - те отдавна не знаят и не ги интересува. Но

  2. дипломат
    #2

    Не знам дали в НС са питали г-н Димитров как ще реши личните си конфликти на интереси. Всички ремонти на сградите на Сметната палата се извършват само от една известна фирма и кой знае как и защо същата фирма ремонтира по същото време и вилата на председателя. След всеки крупен ремонт - скъпи преустройства се извършват и на апартаментите на първите хора в палатата?!... Случайни ли са съвпаденията?

  3. Наблюдател
    #1

    Ти си минал на друго място бе прият. Председателян на СП няма вила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.