Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Външната търговия забави темпове в края на 2008 г.

2 коментара
Външната търговия забави темпове в края на 2008 г.

За първи път от последните години през последното тримесечие на миналата година външният стокообмен на България (вносът и износът на стоки) се забави и бележи спад спрямо предходното тримесечие на годината. Това сочат предварителните данни данни на Националния статистически институт (НСИ) за външната търговия на страната за 2008 г.

Така стокообменът за последните три месеца на миналата година е най-ниският от четирите тримесечия и е в размер на 6.470 млрд. лв. През първото тримесечие той е бил 7.136 млрд. лв., през второто – 7.995 млрд. лв., през третото – 8.269 млрд. лв., показват още данните.

Показателен е и фактът, че традиционно най-слабият месец в стокообмена – януари – е с по-добри показатели спрямо декември, когато предпразнично се повишава потреблението и съответно както вносът, така и износът се повишават. Обяснението може да се търси в настъпващата криза, едно от отраженията на която е свиването на пазарите на стоки.

За миналата година вносът и износът (FOB – с включени транспортни разходи и застраховки) формират обем от 79.4 млрд. лв. по текущи цени. Това е с 14.7% повече спрямо предходната година. Най-активните в търговско отношение месеци са били юни, юли и октомври 2008 г.

Няма промяна в тенденцията вносът да превишава износа, както по месеци, така и по тримесечия. Износът за миналата година (FOB) е за 29.9 млрд. лв. или с 13.3% повече от 2007 г. Вносът (CIF – без транспортни разходи и застраховки) е за 49.5 млрд. лв. или ръстът при него е 15.7%.

Стойността на вноса надвишава с близо две трети (66%) стойността на износа. Отрицателното търговско салдо е в размер 17.275 млрд. лв.

Най-голям търговски партньор на България и в износа, и във вноса, остава ЕС. От третите страни основни партньори, на които се пада около една трета от общия стокообмен, са Русия и Турция.

В структурата на вноса очаквано най-голям дял заемат минералните горива (43% от целия внос). Ръстът на вноса на горива е с 28% спрямо 2007 г.

Около половината от износа е на преработени горива, масла, машини, оборудване и друга готова продукция. Средното увеличение на този износ е с около 30% в сравнение с 2007 г.

Сред страните извън ЕС, за които износът на български стоки е по-висок от вноса на местни стоки, са балканските страни като Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Хърватия и Сърбия. Извън тях положително търговско салдо, макар и с малък стокооборот, имаме с Египет, Израел, Индия, Казахстан, Канада, някои арабски страни.

За Русия износът ни е бил 882 млн. лв., а вносът – близо 9 пъти по-голям – за 7.2 млрд. лв. За Украйна сме изнесли стоки за 346 млн. лв., а вносът е за десетократно по-голяма сума – 3.6 млрд. лв.

С Турция, която е един от основните ни търговски партньори, износът и вносът са съизмерими с малък превес на вноса. Износът е за 2.64 млрд. лв., а вносът – за 2.73 млрд. лв.

С Латинска Америка стокообменът е твърде малък, като в статистиката са отбелязани такива страни търговски партньори като Бразилия, от която сме реализирали внос на стоик за 367 млн. лв., а сме изнесли за 73 млн. лв., и Перу – с износ за 25 млн. лв. и внос за 356 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ренета
    #2

    Объркали сте ги.

  2. сведущ
    #1

    FOB означава "free on board",т.е. в цената не са включени застраховката и транспортните разходи.CIF означава "cost, insurance, freight" т.е. в цената на стоката са включени застраховката и транспортните разходи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.