Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въоръжените сили на Ирак

0 коментара

В миналото иракските въоръжени сили бяха сред най-големите в света със своите близо един милион войници съгласно сведения от началото на войната в Персийския залив. Годините на война и международни санкции взеха своята дан.

СУХОПЪТНИ СИЛИ

Численост 350 хиляди, сред които 50 хиляди в елитната Републиканска гвардия, както съобщава GlobalSecurity.org - базиран в САЩ мозъчен тръст, който събира данни за военните сили по света.

Други 15-20 хиляди човека служат в Специалната републиканска гвардия, чиято главна задача е охрана на президента Саддам Хюсеин, главнокомандващ с ранг на фелдмаршал.

Народната армия, тоест милициите на Сададамовата партия Баас, разполага със стотици хиляди членове, които са обучени да боравят с леко стрелково оръжие и могат да действат като национална гвардия. Основната задача на милициите е да насаждат възгледите на Саддам за развитието на страната и да бъдат противотежест на редовната армия.

Саддамовият син Кусай ръководи Републиканската гвардия, в която в миналото са били допускани само младежи от родния град на президента Тикрит. Но по време на Иранско-иракската война от 1980-1988 г. бе разширен кръгът на наборниците за нея. Мнозинството от членовете на Специалната републиканска гвардия са набрани измежду племето на Саддам или съюзени с него племена.

На въоръжение са около 1300 танка, 1200 артилерийски единици и 1500 бронетранспортьора, твърди Глоубълсекюрити. Военната изследователска компания Перискоуп е стигнала до извода, че твърдият режим на санкции срещу Ирак, наложени му като наказание за нашествието в Кувейт през 1990 г., създава трудности на страната в снабдяването с резервни части или в производството на модерни въоръжения.

Сред оръжията местно производство са неизвестен брой Ал Самуд, Абабил-100 и други ракети, разработени съгласно изискванията на ООН иракчаните да не притежават ракети с обхват повече от 95 мили /153 км/. В един скорошен доклад на ЦРУ се казва, че според представители на САЩ гореспоменатите ракети могат да достигат по-далеч от ограничението на ООН. Освен това се смята, че Ирак укрива до две дузини ракети Скъд, купени от бившия СССР и модифицирани да летят до 400 км.

ВОЕННОВЪЗДУШНИ СИЛИ

Около 300 бойни самолета, само половината от които вероятно са годни, смята Перискоуп. В началото на войната в Персийския залив Ирак имаше между 500 и 750 бойни самолета, сред които съветски и френски изтребители. САЩ твърдят, че са унищожили 30 процента от иракската противовъздушна отбрана /ПВО/. След края на войната в Залива самолети на САЩ и Великобритания патрулират над две зони на юг и север в Ирак, обявени от ООН забранени за полети на иракската авиация в защита на мюсюлмани шиити и кюрди. Миналата година американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд разкри, че е разпоредил на пилотите на патрулните самолети да нападат командни центрове и комуникационни елементи на иракската ПВО вместо артилерийските установки и радарите, които дотогава бяха обекта на атаки.

ВОЕННОМОРСКИ СИЛИ

Ирак има малък достъп до море. Малкият му боен флот на практика бе унищожен през войната в Персийския залив

НЕКОНВЕНЦИОНАЛНИ ОРЪЖИЯ

От 70-те години Ирак работи по програми за производство на биологически, химически и ядрени оръжия. Според ООН Багдад не е дал достатъчно подробен отговор на обвиненията на САЩ, че Ирак лъже, че се е отказал от тези програми. Например през 90-те години инспекторите констатираха, че Ирак произвежда вероятно три пъти повече антракс и 16 пъти повече газ-гангрена от декларираните. Във войната в Залива Саддам използва само конвенционални оръжия, но през 80-те години е употребявал отровни газове срещу Иран и срещу собственото си население.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.