Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Въпрос на живот и смърт е да се намали замърсяването на въздуха

0 коментара
Виргиниюс Синкявичюс, сн. ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия ще представи в сряда нов пакет от амбициозни мерки за предотвратяване на замърсяването на въздуха. Еврокомисарят по околна среда представя аргументи за въвеждането на по-силна защита на гражданите на общността.

Може би причината се крие във факта, че всички носихме маски толкова дълго време. Може би значение има това, че все повече хора сред нас карат велосипеди, или вероятно познаваме някой, който е станал жертва на замърсяването на въздуха. Каквито и да са причините, от последното ни изследване става ясно, че европейците вече са много загрижени за въздуха, който дишат.

Политиките на ЕС доведоха до значително подобряване на качеството на въздуха ни, но е необходимо да се направи повече. Основните виновници за замърсяването са праховите частици, азотният диоксид и озонът от енергетиката, транспорта, промишлеността и селското стопанство. Поети чрез белите дробове, те преминават в кръвта ни и увреждат жизненоважни органи, а според някои проучвания може да увреждат дори мозъка ни.

В много части на Европа замърсяването на въздуха все още е основната свързана с околната среда причина за преждевременна смърт, като всяка година стотици хиляди хора умират рано поради мръсния въздух. Според последните данни, в България всяка година преждевременно умират 10 600 души. Милиони други страдат от последиците от замърсения въздух — астма, сърдечносъдови заболявания и рак на белите дробове, като вече е безспорно, че всички тези заболявания са свързани със замърсяването.

Уязвимите сред нас страдат в най-голяма степен от замърсяването на въздуха, като децата, възрастните и по-бедните хора са по-тежко засегнати. По думите в изявления на СЗО замърсяването на въздуха е повсеместно и принудително — то ви засяга, независимо от това какво правите. Не можем да избираме въздуха, който дишаме, но можем да решим да го подобрим. Време е за нов подход с ефективни мерки за ускоряване на промяната.

Ето защо тази седмица Европейската комисия ще предложи значително осъвременяване на законодателството за качеството на въздуха. Време е да подкрепим нашите цели за нулево замърсяване със силата на закона, като до 2030 г. намалим наполовина вредното въздействие на замърсяването на въздуха върху здравето и гарантираме, че най-късно до средата на този век качеството на въздуха вече няма да е вредно за човешкото здраве.
Нашите граждани са твърдо убедени, че стандартите на ЕС за качеството на въздуха трябва да са по-строги. Повечето граждани вярват, че големите промишлени обекти и производителите на енергия от изкопаеми горива не правят достатъчно за осигуряването на добро качество на въздуха. Европейските граждани искат по-строг контрол на замърсяването за всички тези дейности. Битовото отопление, селското стопанство и транспортът също все още замърсяват твърде много. В резултат на това над 9 от 10 жители на градовете в ЕС са изложени на нива на замърсяване на въздуха над препоръчаните от Световната здравна организация (СЗО).

Налице съответно е спешна необходимост от повишаване на стандартите и привеждането им в по-тясно съответствие с насоките на СЗО. Освен това ще извършваме редовен преглед на тези стандарти, за да ги актуализираме според научния и технологичния напредък. С новото законодателство също така ще се осигури по-добро информиране на обществеността и по-добра рамка за местните власти за постигане на по-чист въздух.

Здравните ползи ще бъдат значителни, като ще спаднат равнищата на смъртност и заболявания и ще бъдат облекчени претоварените здравни системи. Законодателството ще спомогне и за гарантиране на осигуряването ни с храни, тъй като озонът допринася значително за намаляването на реколтите. Ползите далеч надхвърлят разходите, като общите брутни ползи през 2030 г. се оценяват на 42—121 милиарда евро за мерки, разходите за които би трябвало да са под 6 милиарда евро. А животът на нашите любими не може да бъде оценяван.

Ето защо с предложението ще бъдат внесени значителни нововъведения, за да се гарантира, че правилата на ЕС се спазват и гражданите са защитени — по-добро наблюдение и моделиране на качеството на въздуха, за да сме сигурни, че знаем точно какво се случва, по-ясни правила за достъп до правосъдие и ефективни санкции при нарушения на законодателството.

Има какво да се направи, за да не се стига повече до тези 10 600 смъртни случая в България. Време е да се изправим пред фактите и да въведем нови мерки, които ще спасят живота на много хора. За това настояват нашите граждани и заслужават да го имат.

* Заглавието на предоставената ексклузивно за Mediapool статия е на редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.