Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Върховният касационен съд нарушил закона за обществените поръчки

0 коментара

Върховният касационен съд е извършил нарушения по закона за обществените поръчки при стопанисването на сградата на Съдебната палата, съобщиха от Сметната палата. Това показвали резултатите от извършен от ведомството одит.

Според проверката, хората на Иван Григоров са сключили договор за ремонт на третия етаж на Съдебната палата с фирма "Актив - София" ООД без конкурс и без становище от съответните компетентни органи, че поръчката е свързана с отбраната и сигурността на страната. Това е единственото предвидено по закона изключение подобен вид дейност да се възлага без конкурс. За ремонта фирмата е получила над 175 хиляди лева.

ВКС е сключил и договор с фирма "Енемона" АД - Козлодуй за реконструкция на помещенията, освободени след преместването на Националния исторически музей. На екипа, извършвал одита, обаче не са били предоставени данни, че е имало и други оферти, за да бъде избрана икономически най-изгодната.

Сметната палата е уведомила за нарушенията министрите на финансите и на държавната администрация, както и председателите на Върховния касационен съд и Висшия съдебен съвет, пише в съобщението.

От правосъдното ведомство съобщиха, че именно заради този доклад министър Антон Станков е отменил заповедта на предшественика си Теодосий Симеонов, с която сградата на Съдебната палата е предоставена за стопанисване на председателя на Върховния касационен съд Иван Григоров. Решението на Станков е от 26 юли, но бе оповестено публично вчера, на 30 юли.

Днес обаче ръководителите на съдилищата, заседаващи в палата, съобщиха чрез БТА, че са изпратили писмо до министъра. В него те твърдят, че управлението на сградата е възложено на ВКС след единодушно решение на Висшия съдебен съвет от 21 февруари 2001. "Вие като министър на правосъдието, не може да отменяте решения на ВСС, както и на влезли в законна сила заповеди, издадени на основания на такива решения", пишат те. Под текста парафите си са сложили главният прокурор Никола Филчев, шефът на ВКС Христо Манчев, председателите на Софийски градски съд, Софийски апелативен съд, Софийнски военно-апелативен съд и ръководителите на съответните прокуратури. Всички те бяха подписали и споразумението за ползването на Съдебната палата от 18 юли, по силата на което Софийският окръжен съд под председателството на Нели Куцкова трябваше да напусне сградата.

В правосъдното ведомство научиха от медиите за въпросното писмо. Хората на Станков обясниха, че става въпрос не за решение а за предложение на Висшия съдебен съвет до министъра на правосъдието. ВСС нямал право да взима подобни решения, защото по силата на Закона за държавната собственост, единствено правителството имало право да прехвърля на друга институция стопанисването на публична държавна собственост. Освен на закона, заповедта на Теодосий Симеонов противоречала и на решението на МС от 1991 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.