Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВАС държи ключа за политическата стабилност

0 коментара

Говорейки за борсовата търговия, основоположникът на модерната икономика Джон Мейнард Кейнс казва, че определянето цената на акциите прилича на избора на победителка в състезание за красота - не е важно коя е най-голямата красавица, а какво мисли журито по въпроса.

В подобна ситуация е и сделката за “Булгартабак” - едва ли е толкова важно дали жалбите на трима от кандидатите са основателни - по-важно е какво мисли Върховният административен съд (ВАС).

Източници на mediapool.bg твърдят, че предварителен контакт с върховните съдии е осъществен както от страна на правителството, така и от представители на Майкъл Чорни. Засега везните сякаш накланяли на страната на скандалния бизнесмен...

В същото време през последните дни и премиерът, и министърът на външните работи направиха категорични изявления, че сделка с Чорни за “Булгартабак” е невъзможна и ще попречи на получаването на покана за членство в НАТО.

За пореден път това бе припомнено и от посланика на САЩ у нас Джеймс Пардю и от председателя на Американския комитет за разширяването на НАТО Брус Джаксън.

Трите жалби пред ВАС могат да бъдат разделени на два вида - кандидатите на Чорни "Метатабак" и "Тобако холдинг" оспорват избора на потенциален купувач, а "Росбулгартабак" оспорва провеждането на цялата приватизационна процедура.

За правителството единственият изгоден вариант е ВАС да отхвърли жалбите и да се сключи договор с подкрепяния от "Дойче банк" консорциум между "Тобако кепитъл пъртнърс" и "Бългериън консюмър продъктс".

Всяко друго развитие би означавало, че процедурите не са спазени, за което своята отговорност ще трябва да понесат вицепремиерът Николай Василев и изпълнителният директор на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов.

Кашата може да стане още по-голяма, ако ВАС реши, че жалбите на кандидатите на Чорни са основателни. Тогава АП ще трябва или да преговаря с класирания на второ място "Тобако холдинг" или, имайки пред вид изказванията на Сакскобургготски, Паси, Пардю и Джаксън, да прекрати процедурата.

Подобно решение също може да бъде обжалвано във ВАС, което крие своите рискове.

Последният вариант за развитие на сделката за "Булгартабак” е, ако ВАС погледне положително на жалбата на "Росбулгартабак", който оспорва цялата процедура.

Това би означавало, че сделката ще бъде отменена и всичко трябва да започне отначало. В този случай АП ще бъде избавена от неудобната ситуация, валидна при предишния вариант, да търси начин за прекратяване на процедурата с цел да се отърве от “Тобако холдинг” и “Метатбак”, защото това ще направи съдът.

Спирането на сделката явно е цел и на Русия, чиито интереси в сделката представя консорциум "Росбулгартабак". Той подаде най-ниската окончателна оферта, като предлаганата цена в индикативната оферта бе по-висока от тази в окончателната.

Това показва, че намерението е било просто да се участва в сделката, а не тя да бъде спечелена. Още повече, че участващите в консорциума Банка "Регионална перспектива" и дистрибутора на цигари "Маркет форт" имат твърде скромни финансови възможности.

Действията на консорциума досега показват добра съгласуваност с руската позиция. Преди посещението на президента Георги Първанов в Москва се очакваше, че Русия ще разсекрети договорите за аренда на имоти на Булгартабак.

При завръщането си обаче президентът заяви, че на срещата с президента Путин се е разбрало, че исканията на Москва са изцяло снети. Първанов разкритикува индиректно вицепремиера Николай Василев за това, че почти от началото на годината по въпроса се работи на експертно ниво и нищо не е направено.

Тепърва предстои да видим срещу какво изтъргува президентът Първанов отпадането на руските претенции. В Москва бе обявен ясен интерес към руско участие в приватизацията на "Булгаргаз" и електроразпределителните предприятия.

Всъщност всичко това нямаше да бъде проблем, ако парламентът бе одобрил в приватизационната стратегия ясни изисквания за добра репутация и опит в бранша за кандидат-купувачите на "Булгартабак” . Нещо, което бе направено в стратегията за продажба на БТК.

Големият губещ от създалата се ситуация е министърът на икономиката Николай Василев. През последните седмици възелът около него постепенно се затяга. Коалиционния партньор ДПС готви своя инвестиционна програма, която явно ще има нужда от нов министър на икономиката. Това се съчетава с хвалбите към състоянието на туризма – отрасъл, за който във ведомството на Василев отговаря предложения от ДПС Димитър Хаджиниколов.

В същото време в публичното пространство срещу липсата на инвестиции говорят активно опозицията, синдикатите, браншовите организации. Лансира се и тезата за преструктуриране на министерството на икономиката.

Сякаш незабелязвайки това, в министерството се успокояват с данните на статистиката, които показват ръст на БВП за шестмесечието, който е най-висок в Европа.

В момента премиерът вероятно мисли усилено какво би предприел при едно или друго неблагоприятно развитие. В началото на есента обаче той изглежда отчайващо сам в предстоящата битка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.