Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Вашингтон пост": Путин изглеждаше парализиран в първите часове на бунта на Пригожин

11 коментара
Магазин за сувенири в центъра на Москва, в който се продават тениски с изображения на руския президент Владимир Путин. На 24 юни в Москва и други руски региони бяха въведени антитерористични мерки, след като шефът на ЧВК "Вагнер" Евгений Пригожин заяви, че негови войници са окупирали сградата на щаба на Южния военен окръг в Ростов на Дон. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато ръководителят на наемническата група "Вагнер" Евгений Пригожин предприе опит за бунт на 24 юни сутринта, Владимир Путин беше парализиран и не беше в състояние да действа решително, пише американският в. "Вашингтон пост", позовавайки се на украински и други служители по сигурността в Европа, включително на разузнаването. Те твърдят, че през по-голямата част от деня на метежа не са издавани никакви заповеди.
Според източници от разузнаването Путин е бил предупреден от руските спецслужби поне два или три дни предварително, че Пригожин подготвя евентуален бунт. В резултат на това руските власти са засили мерките за сигурност на няколко стратегически обекта, включително Кремъл, където е била подсилена охраната. Други действия обаче не са предприети, отбелязват събеседниците на изданието.

"Путин имаше време да вземе решение да ликвидира [бунта] и да арестува организаторите", казва европейски служител по сигурността, който, както и други, говори при условие за анонимност, тъй като става дума за поверителни разузнавателни данни. "Когато всичко това започна, настъпи парализа на всички нива ... Имаше абсолютен ужас и объркване. Дълго време те не знаеха как да реагират".

Това обобщение на ситуацията, потвърдена от служители на западните правителства, представлява най- детайлния поглед върху парализата и объркването в Кремъл през първите часове на най-тежкото предизвикателство към 23-годишното президентство на Путин.


То се покрива с публичните коментари на директора на ЦРУ Уилям Бърнс от миналата седмица, че през по-голямата част от 36-те часа на бунта руските служби за сигурност, военните и вземащите решения изглежда са се носили по течението.

Разкрива също така страха на Путин да се противопостави директно на отцепник, който в продължение на десетилетие е получавал подкрепа от руските служби за сигурност.
"Вашингтон пост" припомня, че Пригожин се беше превърнал в неразделна част от глобалните операции на Кремъл, като е ръководил ферми за тролове, разпространяващи дезинформация в Съединените щати, и паравоенни операции в Близкия изток и Африка, преди официално да заеме водеща позиция във войната на Русия срещу Украйна.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви пред изданието, че цитираните разузнавателни оценки са "глупости" и са споделени "от хора, които имат нулева информация".

Дългогодишната симбиоза между Путин и Пригожин, които се срещат за първи път в Санкт Петербург в началото на 1990-те години, разкрива слабостите в системата на управление на руския президент, в която съперничещите кланове са изправени един срещу друг и която е обтегната до скъсване заради войната.

Липса на нареждания от Кремъл

Липсата на нареждания от висшето командване на Кремъл оставя регионалните власти сами да решат как да действат, когато войските на Пригожин смаяха света, като навлязоха в южния руски град Ростов в ранните часове на 24 юни, завзеха контрола над главния команден център на руската армия там, а след това се придвижиха до град Воронеж и после се отправиха на север към Москва.


При отсъствие на ясни заповеди "отгоре", военните и шефовете на служби по места са решили да не се опитват да спрат тежковъоръжените бойци от "Вагнер", твърдят служители по сигурността. И поясняват, че много хора на местно ниво не са могли да повярват, че бунтът на "Вагнер" може да се случи без в някаква степен да е съгласуван с Кремъл, въпреки извънредното телевизионно обръщение на Путин същата сутрин, в което той обеща твърди действия за спиране на бунтовниците, и въпреки издадената заповед за арест на Пригожин за "подстрекаване към бунт" в навечерието на похода му към Москва.

"Местните власти не са получавали никакви заповеди от ръководството", заяви високопоставен служител на украинската служба за сигурност. "От наша гледна точка това е най-големият признак за нездравата ситуация вътре в Русия. Авторитарната система е формирана по такъв начин, че без много ясна заповед от ръководството хората не правят нищо. Когато ръководството е в смут и безпорядък, същото е положението и на местно ниво, а дори и по-лошо".

Информацията от разузнаването помага да се обясни онова, което мнозина възприемат като най-големия провал в управлението на Путин - как въоръжената група бойци на Пригожин, искаща свалянето на руския министър на отбраната Сергей Шойгу и на началника на Генералния щаб Валерий Герасимов, е успяла да стигне на 200 км от Москва, без да срещне съпротива, преди в крайна сметка да се съгласи да прекрати похода след сключена сделка с посредничеството на беларуския президент на Александър Лукашенко.

Бъркотията в Кремъл отразява и задълбочаващото се разделение вътре в руските спецслужби и военните структури за начина, по който се води войната в Украйна, смятат европейски информирани източници. Според тях много хора, включително от висшите етажи на службите за сигурност и военните, подкрепят стремежа на Пригожин да отстрани висшето военно ръководство на Русия.

Някои от тях са подкрепили Пригожин и идеята, че ръководството трябва да бъде прочистено, защото "рибата гние откъм главата".

Висш представител на НАТО каза пред журналисти, че някои високопоставени хора в Москва са били готови да подкрепят Пригожин, ако той успее да постигне своето: "Изглежда, че е имало важни хора в силовите структури ... които може би дори са чакали това, тъй като, ако опитът на Пригожин беше по-успешен, те също биха се присъединили към заговора".


"Все по-ожесточените тиради на Пригожин, който обвинява корупцията и лошото управление на руското военно командване за неуспехите на бойното поле и за големия брой жертви във войната срещу Украйна, намериха отклик в много слоеве на руското общество. Много от редовите военнослужещи в руската армия също искаха Пригожин да успее да наложи промени по върховете на руската армия".

Други хора от "ръководството на силовите структури" са били "ужасени" от опита за въоръжен бунт и "беззъбата" реакция на Кремъл. Те са убедени, че това ще доведе Русия до период на нестабилност, пише "Вашингтон пост".

"Имаше бъркотия. Може да се спори за дълбочината ѝ, но наистина липсваше съгласуване", заявява високопоставен член на руските дипломатически кръгове. "Чухме всички тези изявления. Те не винаги бяха последователни... За известно време не знаеха как да реагират", допълва той. Путин се зарече да потуши бунта още при започването му сутринта, но когато след повече от 48 часа най-накрая се появи на публично място, той заяви, че всички стъпки са били предприети по негова "пряка заповед", за да се избегне голямо кръвопролитие.

Представители на руския елит заявиха, че разделението по отношение на воденето на войната и справянето с нея от страна на руското военно ръководство ще продължи, въпреки усилията на Кремъл да покаже, че Путин контролира ситуацията, включително със започналата чистка в редиците на руските военни и поддръжници на Пригожин сред руските ултранационалисти.

В петък е арестуван Игор Гиркин, противоречив бивш руски командир в Украйна, който открито осъжда руското военно ръководство. Няколко високопоставени генерали, смятани за близки до Пригожин, включително генерал Сергей Суровикин, който често е бил хвален от лидера на "Вагнер", изчезнаха от публичното пространство.

Липсата на указания от страна на Кремъл по време на кризата значително е отслабила позициите на Путин, смятат критиците му. "Путин се показа като човек, който не е в състояние да взема сериозни, важни и бързи решения в критични ситуации. Той просто се скри", казва Генадий Гудков, бивш полковник от руските служби за сигурност, който сега е опозиционен политик в изгнание. "Това не беше разбрано от по-голямата част от руското население. Но беше много добре разбрано от елита на Путин. Той вече не е гарант за тяхната сигурност и за запазването на системата".

"Русия е страна на мафията. И Путин направи непростима грешка", казва високопоставен московски финансист, свързан с руските разузнавателни служби. "Той загуби репутацията си на най-строгия човек в града."

Каква е била целта на Пригожин

Конфликтът между Пригожин и руското военно ръководство ескалираше в продължение на месеци, а възможността за конфликт рязко се увеличи, когато на 10 юни руското министерство на отбраната разпореди, че от 1 юли бойците на "Вагнер" трябва да подписват договори с министерството, с което по същество прекратява контрола на Пригожин върху наемническата група - и свързаните с нея държавни договори за милиарди долари.

Когато се появиха предупрежденията от спецслужбите че Пригожин може да подготвя някакъв бунт, хора в самите служби смятаха, че това може да не е нищо повече от блъф на Пригожин, за да усили натиска и да получи повече лостове да запази контрола си върху "Вагнер", коментира източник на "Вашингтон пост".

Защо Путин направи компромис с лидера на "Вагнер"

Ако бунтът на Пригожин е бил опит да за натиск, той явно е проработил. Путин очевидно е бил принуден да направи компромис с отцепилия се лидер, като му е позволил да пътува из Русия в продължение на няколко дни след бунта, защото работата на Пригожин за Кремъл е била твърде дълбоко преплетена с интересите на ръководената от Путин държава, твърдят няколко служители по сигурността и Владимир Осечкин, правозащитник в изгнание, който е интервюирал няколко бивши бойци от "Вагнер".

Вместо да продължи наказателното преследване срещу Пригожин заради въоръжения бунт, Путин се съгласява да оттегли обвиненията. В замяна на това Пригожин спира похода към Москва, изтегля хората си от ключови военни обекти и се съгласява да се оттегли в Беларус, запазвайки непокътната поне част от наемническата си армия "Вагнер".

Защо частните наемнически армии са важни на Русия

Русия има частни наемнически групи, действащи като сенчеста ръка на държавата за защита на интересите на Кремъл, "където държавата няма сили или не може да действа официално", според доклад, изготвен за руска парламентарна кръгла маса за легализиране на частните паравоенни организации през 2015 г. Докладът е получен от Dossier Cente - разследваща група, основана от Михаил Ходорковски.

"Частните паравоенни групи могат да се превърнат в ефективни инструменти на държавната външна политика", се посочва в доклада, с който "Вашингтон пост" разполага.

В него също така се казва:

"Присъствието на частни военни групи в "горещи точки" на планетата ще увеличи сферата на влияние на Русия, ще спечели нови съюзници за страната и ще позволи получаването на допълнителна интересна разузнавателна и дипломатическа информация, която в крайна сметка ще увеличи тежестта на Русия в световен мащаб."

Преплитането на "Вагнер" с интересите на руското разузнаване, в чиито предни редици работят бивши служители на руското военно разузнаване, и водещата роля на "Вагнер" в операциите в Сирия, Либия и цяла Африка, където получи достъп до обширни права за добив на ценни изкопаеми, означава, че за Путин е било невъзможно бързо да спусне завесата за операциите на Пригожин, смята Осечкин.

Пригожин "работи повече от 20 години за екипа на Путин. Той направи много за техните интереси в цяла поредица държави. Разполага с огромно количество информация" за тях, казва Осечкин.

"Те си създадоха чудовище", каза европейските служители по сигурността.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ощавен маркиз
    #11

    жУЖЬЛЕТО бере душичька... Плохото е, че немат от наште "задунайски бильки", с които беха почерпили ТАТО навремето, преди Пленумья на "а ла Горбачов"... Хо-хо. Ми, да питат, да са помолят "братушковски", РЕЦЕПТурата йоще ся пази. Къкто са казва, ке изнамериме некой дрът НСО-румньо АЛХИМИК, да им я путдаде. Айди.

  2. Калико Джо
    #10

    Той и в момента, не изглежда много раздвижен. Страх го е! С изключение на Герасимов, заминал на почивка, няма резки смени в генералитета, защото не е ясно откъде може да тръгне следващия бунт и как може да свърши при сегашните настроения. И "отникъде взорът надежда не види" както казваше поетът. Нещо като късния СССР набутан в губеща война в Афганистан и стагнираща икономика, който след 3ма президенти и по-малко от 9 години след смъртта на Брежнев рухна напълно и като идеология и като държава.

  3. pepe
    #9

    Не изглеждаше парализиран, а на.акан. Не смееше да мърда, за да не проличи още повече. :)

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #8
  5. John Doe
    #7

    Бандитската путлеристка клика ще рухне внезапно и неочаквано бързо както всички подобни криминални режими по света в човешката история. Путин ще бъде топнат във врящ катран, овалян в перушина и провесен с подобието на глава надолу от стената на Кремъл. Ако има късмет, може да се озове в Хага, където условията са сто пъти по-добри от тези в руски затвор.

  6. полк. Дрангов
    #6

    Ами джуджето от страх избяга в Петербург, не помните ли?

  7. Bлaдo
    #5

    бункЭрчЭто още не мож' са отмириса от дето джуджЭто пут(ч)о се беше похендрил зарад напиращия приКожин... И, воден от нacpaната си паника, пут(ч)о издаваше малоумни заповеди като "прекопайте магистралите", "молете за примирие", "обадете се на по-шaшaвuя и от мен батЬко в бЭлаДрусЬ"... :-)))

  8. В и К
    #4
    Отговор на коментар #3

    Не ми било бял дом, най ми било бивша бяла путинска партенка.

  9. Mz/X
    #3

    А старческата деменция Дън-бай как изглеждаше при превземането на Белия дом ? Всички го видяхме да бяга да се крий. И Белия дом падна но Кремъл не е падал превзет.

  10. В и К
    #2

    Няма място за успокояване, след като бункерният вредител продължава да шава и да е на власт, а не в затвор най-малкото.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.