Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможният катарзис на Българската православна църква

14 коментара
Сн. БГНЕС

Изборът на нов патриарх (на 24 февруари - неделя - бел. ред.) е шанс за църквата да си върне изгубения респект. А и предизборните новини са добри - двама от тримата номинирани митрополити заслужават кредит на доверие, казва историкът и познавач на близката история на Българската православна църква (БПЦ) Момчил Методиев пред Дойче Веле.

Добрата вест е, че Ловчанският митрополит Гавриил и Русенският митрополит Неофит излизат на по-предни позиции в предстоящия избор. Биографиите и на двамата са свързани с една много светла личност в българското православие - Левкийския архиепископ Партений, безкомпромисен спрямо комунистическата диктатура - рядък пример през най-черните за вярата времена.

Гавриил е единственият годен за патриаршеско служение член на Синода, който няма досие на сътрудник на Държавна сигурност. “Досието пък на Неофит не дава основание да се счита, че е доносник. То се състои от 16 страници, които са главно доноси срещу самия Неофит”, свидетелства Момчил Методиев, който е изследвал в детайли документацията за причастността на висшия клир към апарата на комунистическата тайна милиция.

"Кандидатурата на бившия разколник и сегашен Старозагорски митрополит Галактион предизвиква най-много съмнения - не само заради миналото му, но и заради позициите, които сега заема. Той бе сред "пионерите“ във висшия клир, започнали да обявяват бизнесмени за архонти. Налице са сериозни догадки, че църковното му израстване е подпомогнато от Държавна сигурност, която обаче е унищожила материалите от досието му.

Галактион се прочу и с венчавките в храма „Свети Александър Невски“, които са забранени от Синода“, припомня Методиев.

На новия патриарх няма да му е лесно

"Патриархът е лицето, символът на българското православие. Той е и посредник между църквата и държавата. Ето защо личният авторитет, публичният образ и неопетненото име на бъдещия патриарх са голямо предимство, което той би имал при защитата на вярата и единството на църквата. Несъмнено духовната му извисеност пък ще му даде свободата да провежда собствена политика. В този смисъл медийното внимание и дебатите вътре в църквата играят позитивна роля“, твърди Момчил Методиев.

Един от приоритетите в тази политика би трябвало да е свързан с кадровото укрепване на БПЦ. Неуреденият статут, както и нередовните и ниски заплати на много от свещениците са сред причините броят им да бъде редуциран до около 1 000 души, а на монасите - до 100.

“Едва след решаването на проблемите с единството и финансовото състояние на църквата новият патриарх ще може да потърси и нова визия за ролята на православието в обществото. Но тя задължително трябва да се вмести в непроменяните от векове църковни канони. Мечтите за нещо повече засега са неосъществими“, изтъква Методиев.

Кой ще спечели?

"Радващо развитие е фактът, че в неделя наистина ще има избор, защото бе възможна и хипотезата за предрешен вот с протоколни подвластници. С мнозинство от две трети или след втори тур на двамата най-добре представили се кандидати, България ще има съвсем скоро нов патриарх“, убеден е Методиев.

Според него краят на феодализацията на църквата и капсулирането на митрополитите минава през избора на силна личност за патриарх.

Леко предимство в това отношение има Неофит заради по-дългото му пребиваване сред висшия клир.

“Но който и да бъде избран, нищо в Българската православна църква не може да бъде решавано без колективното съгласие на Синода. Важен компонент в дебата за бъдещето на православието в България имат и медиите, чийто интерес намалява шансовете за протоколен избор на патриарх”, заключава историкът Момчил Методиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    Учудвам се аз като един православен християнин защо никъде не гласувах за избора на наш духовен водач в църквата.Ние в кой век живеем?

  2. Анонимен
    #13

    ... 1948... 1944... 1989... Многая 23 лета клептократично МОЧАне... Все още първият етаж на централна сграда на БПЦ на пл. Света Неделя е интер национализиран приватизиран вандализиран за целите на търговски базар. БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ 9 Никой не се сети да попита защо и до днес не са върнати имотите на църквата.

  3. Анонимен
    #12

    Х 0000 2013 Толерантност към едните и към другите За другите, не-юдеите, юдеите и другите: http://tull.blog.bg/politika/2010/02/02/ne-evreite-evreite-i-drugite.484765

  4. Анонимен
    #11

    другара Тодар Живков Днecкa Бългapcкaтa пpaвocлaвнa цpъквa имa peaлнaтa възмoжнocт дa избepe Пaтpиapx, кoйтo, пoкpaй дpyгитe cи дocтoйcтвa, дa пpитeжaвa и eднo oт пpъвocтeпeннa вaжнocт – нaзaвиcимocт oт Pycия, дeмeк дa нe e кyклa нa кoнци. Твa e митpoпoлит Нeoфит Pyceнcки. И тoчнo oбpaтнoтo, митpoпoлит Гaвpиил Лoвчaнcки e зaтънaл дo гyшa във вpъзкитe cи и дaлaвepитe cи c Pycия. Зa митpoпoлит Гaлaктиoн пa дa нe гoвopим, щoтo eвeнтyaлeн нeгoв избop шa e пълнa кaтacтpoфa зa БПЦ и нe caмo пo гopeизлoжeнaтa пpичинa. Кaтapзиcът нa БПЦ шa зaпoчнe c избиpaнeтo нa митpoпoлит Нeoфит Pyceнcки зa Пaтpиapx Бългapcки. Aкo твa нe cтaнe, пaк шa тpeбвa дa гo oтлoжим.

  5. Анонимен
    #10

    М.Н. № 5, моля обосновете се, че Неофит е масон. Как сте го разбрали, какъв е източникът Ви? Не става само с голословно обвинение.

  6. Анонимен
    #9

    Никой не се сети да попита защо и до днес не са върнати имотите на църквата.

  7. Анонимен
    #8

    GAVRIIL E OTLICHEN ADMINISTRATOR I CHIST OT DS AGRESIA KUM LICHNOSTA MU. galaktion e aut "per se " ! za neofit cheta , che e mason !?!? ako e taka ,znachi ne e Hristianin ,a e satanist ! ostava EDINSTVEN GAVRIIL LOVCHANSKI.

  8. Анонимен
    #7

    Обърнете внимание на думата ВЪЗМОЖЕН в заглавието. Тя определя една много ясна модалност, с която се изразява възможността нещо евентуално да стане, но може и да не стане. Да ми прости Господ, но Българската православна църква - онази, която във вековете назад ни е запазила до голяма степен от асимилацията на турците, се превърна в последния половин век в ООД, но със съдържание на Дружество с не-Ограничена без-Отговорност.

  9. Анонимен
    #6

    Защо не оставите БПЦ на мира? Все пак това е най-старата институция в България след самата България. БПЦ е преживяла толкова премеждия и въпреки това е устояла. Намерете сили да прочетете устава и сами ще се уверите колко по-демократичен е дори и от конституцията на Р България. Представете си какво би станало ако патриарх Максим се бе огънал на простотиите на така наречените демократи.

  10. Анонимен
    #5

    Неофит и Галактион са масони. Т.е. врагове на християнството. За Гавриил нищо не мога да кажа. Не се е изявил с нищо и не е запомнен с нищо. Друго е важното - който и да е патриарх, с този Синод църквата нищо добро не я чака. Това е сбирщина от ченгена и масони и един откровено луд за цвят. За да има силна църква, трябва да има изцяло обновен Синод

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.