Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно е петролно ембарго на ЕС за Русия, с изключения

Държавите членки остават разделени, заради огромната зависимост на някои от тях

21 коментара
Енергийните министри на ЕС са разделени за петролното ембарго срещу Русия, сн. ЕПА/БГНЕС

Европейската комисия може да изключи Унгария и Словакия от подготвяното ембарго върху покупките на руски петрол предвид зависимостта на двете страни от доставките на суровината от Русия. Това посочиха в понеделник двама представители на европейските институции, цитирани от "Ройтерс" и БТА, докато енергийните министри на Евросъюза заседават извънредно, след като миналата седмица Русия затвори кранчето за България и Полша, които отказаха да плащат в рубли. Те обаче остават разделени по въпроса, предават световните агенции

България не се споменава като изключение за евентуалното петролно ембарго срещу Русия но в неделя в интервю премиерът Кирил Петков прогнозира, че до такова няма да се стигне тъкмо заради невъзможността да понесат това няколко от страните в ЕС, сред които посочи България и Австрия.

Бургаската рафинерия "Нефтохим" ползва основно руски нефт Юралс за производство на горива. От правителството преди време заявиха, че е възможна замяната му с доставки на арабски нефт, но досега не е обявена договорка в тази посока.

Очаква се комисията да приключи във вторник работата по новия, шести поред, санкционен пакет срещу Русия заради инвазията ѝ в Украйна. Натискът от редица държави е той да включва забрана за покупки на руски петрол, който осигурява съществени приходи на Москва, които може да се използват именно за войната срещу Киев.

Унгария, която е силно зависима от руския петрол, многократно е заявявала, че няма да одобри санкции, засягащи енергетиката. Словакия също е сред страните членки на общността, разчитащи в голяма степен на руските изкопаеми горива, затова и според единия от източниците на Ройтерс се предвижда за тях "изключение или дълъг преходен период".

И без това евентуалното петролно ембарго сигурно ще бъде поетапно и най-вероятно ще бъде задействано с пълна сила едва в началото на следващата година, отбелязват служителите на европейските институции.

Към Европа се насочва близо половината от руския износ на петрол и петролни продукти, което осигурява на Москва огромен източник на приходи. Редица европейски страни, включително Полша и Латвия, настояват на това да се сложи край, за да се блокира финансирането на военните действия в Украйна.

Страните от ЕС са платили на Русия близо 20 млрд. евро от 24 февруари, когато започнаха военните действия в Украйна, според организацията "Център за изследвания за енергия и чист въздух".

Като цяло ЕС разчита на Русия за 26 процента от вноса си на петрол, но в отделните страни този процент е различен. В Словакия и Унгария, през които минава южното разклонение на петролопровода "Дружба", зависимостта е особено силна - те са внесли съответно 96 процента и 58 процента от необходимите им суров петрол и петролни продукти миналата година по данни на Международната агенция по енергията (МАЕ).

Германия, която е най-големият купувач на руски петрол в ЕС, през последните дни даде индикации, че може да се справи с ембарго върху руския петрол въпреки първоначалните си опасения от икономическата цена на подобна мярка. Страната е внасяла 555 000 барела петрол от Русия през 2021 г., или 35 процента от общия си петролен импорт, но през последните седмици намали този дял до 12 процента, оповести германското министерство на икономиката вчера.

Сега Германия би могла да се справи с петролно ембарго при достатъчно дълъг преходен период според ведомството.

Икономическият министър Роберт Хабек в понеделник потвърди, че страната му ще може да понесе ембарго върху руския петрол до края на годината, въпреки че това може да доведе до недостиг.

Австрия е готова за включването на забрана на вноса на руски петрол в ЕС в най-новия пакет от санкции, който в момента се обмисля, предаде ДПА, позовавайки се на изказване в Брюксел на австрийската министърка на енергетиката Леоноре Гевеслер. Тя добави, че Австрия интензивно е работила "да редуцира" зависимостта си от внос на руска енергия. През март Австрия не е преработвала суров петрол от Русия, посочи Гевеслер.

Австрийската министърка, която в миналото е изразявала скептицизъм към налагането на санкции срещу руската енергия, сега каза, че е важно ЕС да взема решенията за санкции заедно.

На заседанието на енергийните министри на ЕС стана ясно, че те единодушно са солидарни със София и Варшава и осъдиха спирането на газа за тях от страна на "Газпром". Те определиха действията на руския газов монополист като "грубо нарушаване на действащи договори".

Според българския министър на енергетиката Александър Николов ситуацията е "безпрецедентна".

Европейската комисия няма информация която и да е държава или компания от ЕС да е платила за руски газ в рубли, заяви преди началото на срещата на министрите еврокомисарят по енергетиката Кадри Симсон, цитирана от Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rusonefil
    #21
    Отговор на коментар #11

    Не заблуждавай публиката. Повече от 10 години ползвам ивдукционен котлон. Сегашния ми е четвъртия. Различни марки и класове. Той може да е допълнение, а не заместване на термичните (така да ги наречем) котлони. Пести много енергия при варене, пържене , всичко което, изисква високи температури. Но е неприложим или трудно приложим когато трябва прецизно регулиране на температурата. Т.е. при 50% от готвенето. Що се отнася до климатиците високият клас са и икономични и безшумни. Проблемът с климатиците е другаде. В изнасилването на физическите закони при режим отопление.

  2. rusonefil
    #20
    Отговор на коментар #16

    Шведските и британските с немски компоненти, за тях ли говориш? Какво значи шведско и немско на днешно време? А Дайкин има и китайско производство.

  3. Сикаджун
    #19

    Диваци и варвари са само фашистите - каза го Др. Г. Димитров. И колко е бил прозорлив. Всички виждаме какво правят Путлер и неговите орки.

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  5. Сикаджун
    #17

    УЕФА изрита Путлер от футбола на всички нива - национален отбор, клубни отбори. На Путлер му отнемат правата и да кандидатства за домакин за предстоящи футболни турнири. Нашият ритнитопковец - сикаджийският нарцис ще трябва да стяга багажа за Сибир. Там с Брендо и Малкия Маргин от сик ще си ритат топка за купата на каптагона и купата на кокаина.

  6. ПyтлЭр Xyйло
    #16
    Отговор на коментар #13

    Без лоши чувства - норвежките ADAK, шведски и британски ел.уреди все пак са с по-добри показатели от немските. А за климатици - само"Дайкин".

  7. olele
    #15

    Германия внася 10-15 пъти повече ресурси от всички останали заедно, достатъчно е тя да спре да плаща и Пудинг ще ревне. Слабата руска икономика ще спре без тези 10милд евро на месец за месец. Спрат ли пенцийките пудинг заминава

  8. Dante Alighieri
    #14

    Така, пак замирисва на прословутата полубременност...

  9. bgp
    #13
    Отговор на коментар #12

    Ползвам климатици избирани с приоритет на безшумност в децибели !!.................................................Това е първото и най важно , качество и за мен !!.....................................Имам климатик във всяка стая ! Те не издават никакъв шум , защото не щадя пари за качество !!!..................................................Климатиците не употребяват активната енергия за да охлаждат или отопляват ,а за да изпомпват топлина или студ отвън !!!..................................Поради

  10. Десен бесен
    #12
    Отговор на коментар #2

    Абсолютно си прав. Аз дори мисля, да ритна фъндъшката топлофикация в задника, но единственото, което ме спира е все пак комфорта на парното и шума на климатиците. Освен това пак няма да мога да се разведа напълно освен, ако целия вход не се откаже от нея. Пак ще ме карат да плащам такса мощност, че топлят стените. Сметките обаче станаха такива, че за следващата зима ще го обмисля много сериозно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.