Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Възможно ли е Иран да се сдобие с "";мръсна"" атомна бомба

0 коментара

Строежът на първата иранска АЕЦ започва през 1976 година от западногерманския концерн Сименс-КВУ. След ислямската революция германските и американските специалисти напускат страната и централата е замразена за 10 години. Строежът е разконсервиран и продължен през 1989 година от СССР, а след неговото разпадане от Русия. В момента в централата работят повече от 1000 руски специалисти. Можем да си представим каква нервна реакция в руските върхове предизвика включването на Иран в "оста на злото", а следователно и в списъка на потенциалните мишени за американските ВВС. Масло в огъня неволно наля и Израел, който заплаши да нанесе ракетен удар по иранската АЕЦ, ако Техеран не прекрати подрепата за терористичното движение Хизбулах.

САЩ отдавна говорят за възможността за поява на "мръсна" атомна бомба в арсеналите на Иран и Ирак, включително и с помощта на руските технологии. Доколко обосновани са тези опасения и какви могат да бъдат последиците, ако ирански или иракски ядрен реактор бъде разрушен при въздушен удар?

Във всички проекти на съвременни АЕЦ под енергоблока се предвижда защитна обвивка от железобетон с дебелина около 1 метър, казва Юрий Шпански, специалист по сигурността на атомните реактори от Института Курчатов. Този щит може да издържи падане на граждански самолет, но не и бомбардировка. При бомбено попадение последиците ще зависят в много голяма степен от това в какво състояние е реакторът. Ако той още не е зареден с гориво, за околната среда няма да има съществени последици. Ако реакторът е зареден, но още не е започнал да работи, последиците също няма да бъдат твърде тежки, тъй като основната опасност представляват продуктите от деленето, които се натрупват в процеса на работа на реактора. Но ако реакторът вече е работил известно време, неговото разрушаване при бомбардировка може да има катастрофални последици за околната среда, съпоставими с тези от Чернобил.

В последно време няколко страни, сред които Индия, Пакистан, Израел и може би ЮАР обявиха, че разполагат с технологии за производство на ядрено оръжие. Във връзка с това няма никакви основания да се твърди, че и други страни, включително Иран, не могат да обявят същото, посочва Юрий Шпански. Но то може да стане независимо от наличието или липсата на АЕЦ с реактори руско производство.

Колкото до обвиненията в използване на радиоактивните материали на атомната централа за военни цели, подобни твърдения нямат никаква сериозна основа. Твърде голяма е разликата между ядрения заряд на атомната бомба и ядреното гориво за производство на електроенергия. За атомна бомба е необходим обогатен уран с не по-малко 90% съдържание на уран-235 или чист плутоний. А АЕЦ използват уран с обогатяване 2-4 процента. В атомната централа в Бушер не се предвижда използване на плутоний. За получаване на уран за военни цели или на плутоний от ядрено гориво за АЕЦ са необходими високотехнологични заводи, значителни средства, квалифицирани специалисти и уникални технологии. Иран няма такива технологии. Ако той се опита да създаде подобно предприятие, специалните служби на различни страни веднага ще го забележат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.