Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев и кметовете си проговориха, но пак не се разбраха

0 коментара

След поредица от атаки, контраатаки и оправдания в медиите, днес финансовият министър Милен Велчев и националното сдружение на общините се срещнаха, за да разговарят за неразплатените разходи на кметствата от миналата година. Велчев изненада кметовете, вкарвайки на срещата медиите с обяснението, че нямал какво да крие от тях.

На срещата бе решено работната група по финансова децентрализация да продължи дейността си, като в най-скоро време да проведе заседание.

По основната тема - неразплатените разходи, Велчев заяви, че ще се запознае с предоставения от кметовете анализ на независимите експерти от "Инициатива местно самоуправление", след което ще коментира темата. Той обаче повтори позицията си, че не поема ангажимент за покриването на тези разходи и че това е позиция на цялото правителство.

И според министъра, и според кметовете проблемите се натрупали заради прекъснатата комуникация, откакто през октомври м.г. бе постигнато споразумение по програмата за постепенно намаляване и ликвидиране на неразплатените разходи на стойност 219.9 млн.лв. Министерството на финансите изпълни този ангажимент преди края на миналата година. Идеята на тази мярка бе да се изчистят всички проблеми преди началото на 2003 г. Вместо това, от повече от месец насам общините настояват за съществуването на още 95 млн.лв., натрупани в края на 2002-ра.

На днешната среща от сдружението обясниха, че знаели за тези задължения още през миналата година, когато са подписвали споразумението с министерството, и са представили информацията за тях на експертите в МФ. Кметовете все пак предпочели да подпишат за по-малка сума, но само и само да получат някакви пари. Велчев им отговори, че никой не му е давал подобни данни и не разбирал защо кметовете не са му казали лично, а подписали споразумението.

Според финансовия министър, че единственото обяснение за натрупаните нови задължения са предстоящите местни избори. Представените от него данни показват, че общините са разполагали с повече пари в началото на тази отколкото в началото на 2002 г.

Председателят на сдружението Венелин Узунов не прие упрека и заяви, че повечето от представените на срещата кметове нямали намерения да се кандидатират и единствената им грижа било приключването на техния мандат.

Узунов припомни на Велчев, че в изпълнената от страна на държавата програма било записано, че ще се преговаря за покриване и на разходите по общинските дейности, а такива така и не са се провели. Велчев контрира с тезата, че по време на преговорите се е говорело за 10-20 млн.лв., но никога за 50 млн.лв., колкото ги изкарват сега кметовете.

Министерството на финансите и сдружението останаха на противоположни позиции и по предоставянето на 219-те млн.лв. по програмата за покриване на неразплатените задължения. Кметовете твърдят, че парите не били разпределени по техните критерии, докато от министерството на финансите твърдят, че стриктно са се придържали към общинските критерии.

Кметовете се оплакаха и от забавянето на трансферите през първите три месеца на тази година. От министерството на финансите им отговориха, че от април парите ще се получават на 1-во число от месеца. Досега е имало закъснения заради въведеното ново разпределение на приходите от данъци между местната и централната власт.

Според справка на министерството на финансите, към 17 март т.г. общините са имали по сметките си 89.3 млн.лв., докато на същата дата преди година сумата е била 47.3 млн.лв.

Източник от парламентарната комисия по местно самоуправление заяви за mediapool.bg, че според справка в комисията, през миналата година общините са превишили в много по-голяма степен планираните разходи по общинските дейности, а много по-малко държавно делегираните дейности, които включват здравеопазване, образование и социални грижи.

Местните власти са превишили с около 174 млн.лв. планираните разходи за благоустройство и комунално стопанство, които бюджетът е определил на 208 млн.лв. Силно са надвишени и разходите за транспорт и съобщения - от 38 млн.лв. на над 129 млн.лв. За издръжката на държавните служби са дадени 82 млн.лв. над планираните 134 млн.лв.

В здравеопазването при преведени 274 млн.лв. са изхарчени с 65 млн.лв. по-малко. Според източника, продължавала практиката голяма част от финансирането на общинските дейности да отива за външни услуги, капиталови разходи и текущи ремонти. Като пример са външните услуги в благоустройството и комуналното стопанство, за които са изхарчени 135 млн.лв. при планирани 20 млн.лв.

На този фон, преразходът за заплати и възнаграждения е едва 7.6% или 6 млн.лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.