Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев и Нина Радева с алтернативни варианти за достъп до данъчната тайна

0 коментара

Главният прокурор, шефовете на национални служби в МВР, директорът на националното следствие и други длъжностни лица да имат достъп до данъчната тайна без разрешението на съда. Това се предлага в проекта за промени на Данъчно процесуалния кодекс, който финансовото министерство ще пусне за съгласуване другата седмица, съобщи главният данъчен директор Николай Попов.

Пред Mediapool председателят на парламентарната бюджетна комисия Нина Радева обаче съобщи, че има алтернативен вариант за достъп до данъчните досиета, който ще разреши проблемите на прокурори и следователи в разследването на финансови престъпления.

Вчера главният прокурор Никола Филчев посочи данъчната тайна като основен проблем на прокуратурата и полицията пред разкриването на финансовите престъпления и се обяви против създаването на данъчна полиция към министерството на Милен Велчев, извън структурите на МВР. Задължителното съдебно разрешение за достъп до данъчното досие на служби извън данъчната администрация бе въведено с Данъчния процесуален кодекс от 2000-та година.

В интервю пред БНР днес главният данъчен директор Николай Попов каза, че ведомството вече е готово с проект, който разширява кръга от длъжностни лица с достъп до данъчните досиета на граждани и фирми без санкцията на съда. Попов уточни, че според проекта това са директорите на националните служби в МВР, главният прокурор, Върховната касационна прокуратура, директорът на Националната следствена служба, Комисията за защита на конкуренцията, Агенцията за държавни вземания, Агенция "Митници", както и някои други структури в Министерство на финансите.

Николай Попов допълни, че промяната в регламента за достъп до данъчните досиета на граждани и фирми ще бъде съгласувана със закона за защита на класифицираната информация. Главният данъчен директор прогнозира, че поправката в ДПК може да стане факт най-късно до месец март.

Именно със закона за защита на класифицираната информация обаче шефката на бюджетната комисия Нина Радева обоснова своя алтернативен на финансовото ведомство вариант за промяна в Данъчния процесуален кодекс.

Пред Mediapool Радева обясни, че вече е предложила на финансовия министър изобщо да отпадне чл.12 от ДПК (който регламентира данъчната тайна и достъпа до данъчната информация). Според нея, защитата на информацията в данъчните досиета се осигурявала със специализирания закон за защита на класифицираната информация. Данъчната тайна е служебна тайна, чието опазване е регламентирано в закона и не е необходимо да се описва и в ДПК, каза Радева.

По думите ѝ, отново законът за защита на класифицираната информация разрешавал и в момента достъпа на прокурори и следователи до данъчните досиета, забранен в ДПК без санкцията на съда. Проблемът обвинителите да се възползват от това си право бил единствено в липсата на вътрешен правилник на Главна данъчна дирекция, който да урежда конкретните процедури.

Премиерът подкрепя идеята за данъчна полиция

Създаването на данъчна полиция в България ще бъде в интерес на обществото, заяви днес премиерът Сакскобургготски, опонирайки на главния прокурор. Вчера Филчев нарече данъчната полиция "погрешна идея, която не бива да се реализира".

Винаги търся примери, които функционират в чужбина, за да не се опитваме да откриваме още веднъж топлата вода, коментира днес Сакскобургготски, при откриването на нова машина за преработка на отпадъци в болница "Царица Йоанна".

В САЩ една от най-уважаваните институции е Ай Ер Ес - Вътрешната данъчна служба, което е тъкмо такава полиция. В Италия данъчната икономическа полиция /Гуардия ди финанца/ е също много респектираща институция и за изрядните граждани, и за хора, чиито сметки не са ясни, посочи Симеон. "Така че мисля, че е в голям интерес нещо подобно да въведем и ние", каза премиерът.

Идеята за създаване на служба за фискални разследвания, по-популярна като данъчна полиция, бе защитена и от шефа на данъчната администрация.

Необходимостта от новото звено Николай Попов аргументира с нуждата да се намери най-ефективния начин за противодействие на крупните данъчни измами. По думите на Попов, само за последните две години и половина държавата е понесла щети в размер на 1.800 млрд.лв. от източване на ДДС, укриване на доходи и на печалби. "По своя размер данъчните измами в последните няколко години показват, че нанасят много повече щети, отколкото би нанесло едно природно бедствие или се доближават като щети до контрабандата", заяви той.

Главният данъчен директор акцентира, че подобни фискални служби съществуват в повечето развити държави. Той повтори, че финансовото министерство предлага България да възприеме по-мекия вариант от двата съществуващи в западна Европа. Това означава новото звено да осъществява разследвания, включително с помощта на специални разузнавателни средства, но без правомощия да арестува, каквито имат по-силовите военизирани звена в Италия и Испания.

Николай Попов отхвърли и тезата на главния прокурор, че създаването на данъчната полиция ще повиши рисковете от корупция в системата. "Корупция има и в момента както в данъчната администрация, така и в други администрации. Много от данъчните измами, под една или друга форма стават с участието на служители както на финансовото, така и на други министерства. Напротив, наличието на такава структура - служба за фискални разследвания - според мен ще ограничи корупцията в институциите", смята шефът на данъчната администрация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.