Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев издействал компенсации за наши фирми, посланик Пардю изненадан

0 коментара

Американската администрация е обещала подкрепа за предоставяне на компенсации за редица български фирми, понесли щети от иракската криза. Това съобщи пресцентърът на финансовото министерство в информация за продължаващото във Вашингтон посещение на финансовия министър Милен Велчев и заместника му Красимир Катев.

Според информацията, става дума за щети в размер на около 130 млн.долара, като според Велчев компенсациите щели да бъдат доставки на иракски нефт.

От финансовото министерство не успяха да уточнят за кои фирми и за какви щети става въпрос. От войната в Залива през 1991 г., ООН наложи пълно ембарго над Ирак и стокообменът се осъществяваше само по програмата на международната организация "Петрол срещу храни"

Изненада от съобщението изрази и американският посланик у нас Джеймс Пардю.

С думите "това е новина за мен" посланик Пардю коментира думите на Велчев, че американската администрация се е ангажирала за компенсации на български фирми. "Това са добри новини за България", коментира лаконично американският посланик по повод и на съобщението, че представители на Пентагона са се ангажирали пред Велчев САЩ да обезпечи финансово голяма част от издръжката на българския батальон в Ирак. Според финансовия министър, става дума за сума между 50 и 70 млн.долара за година.

Посланик Пардю уточни, че ще поиска среща с финансовия министър веднага след завръщането му от САЩ.

Повече от два месеца министърът на отбраната Николай Свинаров обяснява, че със САЩ е постигната принципна договореност американската страна да поеме голямата част от разходите по издръжката на контингента ни, който ще замине за полската зона за сигурност в Ирак. За последно, на 10 юни т.г. Свинаров каза, че вече имаме твърди уверения за подготовката, транспорта и издръжката на батальона. Към тази дата проблем бяха застраховките на българските бойци в Ирак, чиято стойност за планираното едногодишно пребиваване е общо 18 млн.лв. Знае се, че командировъчните на участниците в българския батальон в Ирак ще бъдат за сметка на бюджета.

Като важна новина от посещението във Вашингтон днес бе съобщено и че предложението за поправка в закона за американските служители вече е внесена в Сената, освен в камарата на представителите. Тази поправка приравнява България и останалите 6 страни, поканени в НАТО, с членките на Алианса и отпада опасността заради липса на споразумение със САЩ за Международния наказателен съд да загубим военната помощ от Вашингтон.

Също днес обаче от Външно министерство обясниха пред журналисти, че има много минимален шанс тази законова поправка да мине през Американския конгрес и България повече президентът Буш да направи изключение, каквото право има.

В прессъобщението на финансите за посещението на Велчев и Катев в САЩ се казва, че основната тема на техните разговори с представители на Сената, Конгреса и американската администрация е връщането на иракския дълг към България. Според Милен Велчев, на всички равнища на американската администрация е била обещана подкрепа и се очаква в следващите месеци да получим съдействие за постигане на най-добър изход в преговорите за връщане на дълга.

Само преди ден обаче финансовият министър лично съобщи, че американската администрация не проявява интерес да изкупи българските вземания - един от вариантите България да си върне поне част от дълга. Съвсем наскоро, по инициатива на САЩ, Съветът за сигурност на ООН наложи и временен мораториум върху иракските вземания с цел по-бързото възстановяване на страната след режима на Саддам. Също Вашингтон започна и разговори с големите кредиторки на Ирак с цел да опростят част от вземанията си.

В разговорите си с американската администрация, Велчев и Катев са съгласували въпроса за размразяването на блокирани в американски банки 25 млн.щ.долара, съобщиха още от финансовото министерство. Тези средства са били преведени от Ирак за български фирми, осъществили доставки.

В рамките на поредицата си от срещи българският финансов министър за първи път поставил въпроса за подписване на Спогодба за избягване на двойното данъчно облагане със САЩ. Според Милен Велчев, подготовката на документа ще бъде трудна, тъй като американската страна се отличава с детайлизираните си изисквания по отношение на двойното данъчно облагане. Предстои американски представители да се запознаят със спецификата на българското данъчно законодателство, след което ще бъде организирана среща на данъчни експерти от двете страни за финализиране на спогодбата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.