Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев не изключва балансиран бюджет и през 2004-та

0 коментара

Министърът на финансите Милен Велчев не изключи възможността бюджет 2004 също да стане балансиран, тоест планираният дефицит от 0.7% да падне до нула. В сряда Велчев представи данъчната среда и бюджет 2004 пред представителите на Американската търговска камара.

Финансовият министър заяви, че ако продължи проблема с дефицита по текущата сметка на платежния баланс, който през миналата година достигна 7% от БВП, е възможно бюджетният дефицит за 2004 г. да бъде по-малък и дори да се повтори балансирания бюджет от 2003-та.

През миналата година се взе решение за балансиран бюджет под силния натиск на мисията на Международния валутен фонд. Експертите начело с Джералд Шиф бяха притеснени от дефицита по текущата сметка. Според тях единствения инструмент за държава във валутен борд, който може да противодейства на този дефицит, е постигането на балансиран бюджет.

Споразумението с фонда изтича през март т.г. Тогава в София се очаква нова мисия, която да преговаря за предпазно споразумение. Още в рамките на изтичащото сега споразумение обаче правителството обеща да не разпределя средствата за инфраструктура - около 500 млн.лв., поискани от Ахмед Доган, докато не мине средата на годината. Тогава трябва да се прецени дали този разход няма да повлияе негативно на макроикономическата среда.

С днешното си изявление Велчев всъщност дава първи сигнал, че тези пари няма да бъдат изхарчени.

Пред Американската търговска камара той обърна внимание и на предложената от Европейската комисия финансова рамка за България и Румъния. Според него сравнението с Румъния, като се има пред вид броя на населението и БВП, показва, че нашата страна получава повече средства.

Министърът на финансите определи бюджета за тази година като реалистичен и умело балансиран. Като приоритетни сектори той посочи здравеопазването образованието и капиталовите разходи.

По думите му разходите за сигурност и реформа на отбранителната система се запазват, което обезпечава поетите от България ангажименти в рамките на НАТО.

След закритата дискусия с членовете на камарата Велчев каза, че не може да се очаква увеличение на данъците в година на избори.

По скоро било възможно да се очаква намаление на данъците, особено на данък печалба от 19.5% на 15 процента. Това обаче щяло да зависи от събираемостта на данъка тази година. Министър Велчев заяви, че за момента не се обсъжда намаляване на данъците върху доходите на физическите лица, но дори и да има такова, то ще бъде минимално, както беше тази година за хората с най-ниски доходи и с леко увеличение на необлагаемия минимум.

Според него големи сделки по дълга от типа на тези, които бяха извършени през 2002 г. не могат да се очакват. Велчев каза още, че с усилията на БНБ и инструментите на фискалната политика ще се направи необходимото дефицитът по текущата сметка да не заплаши макроикономическата стабилност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.