Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев обяви частична нулева ставка за данък печалба от догодина

0 коментара

Министърът на финансите Милен Велчев днес обяви, че от следващата година в регионите с висока безработица ще се въведе нулева ставка за данък печалба при реинвестиране за фирми, които увеличат с 10% работните места за година. Това стана след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, който одобри предложените от правителството данъчни промени, съобщи БНР.

Представителите на Българската стопанска камара поискаха облекчението за нулевата ставка да е в сила и когато фирмата не е регистрирана в район с висока безработица, но има производство и е разкрила нови работни места там. Нулевата ставка трябвало да важи за три години и за същия период да бъде изискването за 10% увеличение на персонала.

Изявлението на Велчев е на фона на противоречието между правителството и Международния валутен фонд по тази тема. След приключилата в началото на миналата седмица мисия на МВФ стана ясно, че както и миналата година, фондът не одобрява нулевата ставка за данък печалба. Мотивите на МВФ са, че така се създават преференции за определени фирми, което вреди на конкуренцията, а и подобна мярка е трудна за администриране от страна на данъчната администрация и може да се използва за измами. Според фонда по-полезно е общото намаляване на данък печалба за всички фирми.

Мнението на МВФ не се промени съществено и след поредицата разговори между финансовия министър с представители на фонда в края на седмицата, по време на годишната среща на Световната банка и МВФ във Вашингтон. При завръщането си от американската столица вчера финансовият министър Милен Велчев каза, че тази идея на правителството не е била дискутирана много активно. Според Велчев обаче, фондът по принцип ще одобри тази мярка, ако правителството докаже, че ограниченията върху нейното използване са достатъчно надеждни и ще предотвратят злоупотреби или сериозно намаляване на данъчните приходи.

Велчев каза, че окончателното становище на фонда се очаква да бъде готово до седмица.

След днешното заседание на тристранката финансовият министър коментира още, че правителството не е против въвеждането на семейното подоходно облагане, но за това е необходима информационна система, която ще бъде изградена след създаването на Националната агенция по приходите. Според министъра този тип облагане обаче ще се отрази положително предимно на по-заможните семейства, където работи само един член от семейството.

От БСК днес подкрепиха идеята на правителството да се освободят от данък върху лихвите по кредитите фирмите със слаба капитализация, ако задълженията им са до четири пъти стойността на собствения капитал. Според камарата така се дава шанс на малките фирми в началото на техния бизнес. Досега с данък печалба се облагаха лихвите по кредити, ако те превишават със 75% печалбата на дружеството.

Председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев подкрепи идеите на министерството на финансите, защото те били в подкрепа на бизнеса. Той оцени като много положително предложението от догодина инвестиционните проекти на стойност над 10 млн.лв. да се освободят от ДДС. От БСК обаче поискаха тази мярка да важи и за инвестиционни стоки, които са купени и от български производители, за да не се затваря пазарът за тях.

На днешната среща синдикатите отново изразиха недоволство от липсата на някои данъчни мерки в правителствения пакет за догодина. КНСБ и КТ Подкрепа поискаха да се въведе диференцирана ставка за ДДС за стоките от първа необходимост. Според финансовия министър обаче практиката в страните, където тази схема се прилага, е негативна. Министерството не приема и искането на синдикатите за намаляване на 20-процентния данък върху социалните разходи. Мотивът на Велчев е, че така може да се отвори вратичка за данъчни измами и част от работодателите могат да плащат заплати под формата на социални разходи.

Велчев отхвърли и идеята на КНСБ и Подкрепа за това работниците да се изхранват чрез ваучерна система, защото така хазната ще се лиши от годишни приходи от 100 млн.лв., което ще наруши финансовата стабилност.

От синдикатите подчертаха, че предвиденото за 2003 г. намаление на данъчното облагане за ниските доходи е символично. Те дадоха пример, че при месечна заплата от 130 лв. ще се плаща 1,14 лв. данък, което е само с 19 ст. или четвърт хляб по-малко в сравнение с тазгодишното облагане. Финансовият министър отговори, че годишното натрупване на 19 ст. дава няколко хляба, а в проценти намалението е 15 на сто.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.