Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев погасява предсрочно и втори вид брейдита от външния дълг

0 коментара

Българското правителство публично обяви във вторник, че на 28 януари 2005 г. ще погаси предсрочно брейди облигациите IAB от външния дълг на страната. Номиналната стойност на този вид брейдита е 937.5 млн.щ.долара, средствата ще се платят от фискалния резерв, съобщи финансовото министерство.

Оттам допълват, че се очаква в началото на следващата година фискалният резерв да бъде в размер на около 5.7 млрд. лв. След извършване на обратното изкупуване през януари, нивото на резерва ще падне до 4.3 млрд.лв.

IAB облигациите са част от външния дълг на България към частните кредитори от Лондонския клуб, върху който правителството на Луканов наложи мораториум, а през 1994 г. бе преоформен в три типа инструменти - облигации с първоначално намалени лихви (FLIRB), облигации за неплатени лихви (IAB) и облигации с отстъпка (DISC).

В края на юли т.г. правителството погаси предсрочно и изцяло DISC книжата, които бяха на стойност 679.3 млн.щ. долара. След предстоящата след месец операция, от брейди-дълга ще останат само FLIRB облигациите. Тяхната номинална стойност е 648.1 млн. щ.долара.

Обявата за обратното изкупуване на част от брейди дълга е направена във "Financial Times" и "Luxembоurg Wort".

Според съобщението от финансовото министерство, предсрочното погасяване на брейдитата е в съответствие с приетата през 2003 г. Стратегия за управление на държавния дълг.

От ведомството на Милен Велчев заявяват, че чрез операцията ще се балансира валутната и лихвена структура на външния дълг на страната.

Още при изкупуването на DISC книжата през юли обаче част от анализаторите посочиха, че от няколко години насам брейдитата са най-евтината част от външния дълг заради ниския LIBOR, защото не са с фиксирана лихва.

От финансовото министерство съобщават, че с предсрочното предплащане на IAB облигациите външният държавен дълг ще бъде намален като съотношение към Брутния вътрешен продукт от 41.3 % към края на ноември до 38.9 процента.

В резултат на обратното изкупуване, през 2005 г. ще се спестят около 21 млн.лв. за лихви, а общият размер на спестените лихви до падежа на облигациите през 2011 г. е около 200 млн. щ.д.

Освободените средства ще може да бъдат насочени за други разходни политики, се казва в съобщението на финансовото министерство.

От ведомството на Велчев напомнят, че обратното изкупуване на брейди облигациите е чисто техническа процедура и не се налагат допълнителни разходи на държавата за комисионни.

Екипът на финансовия министър се надява поредната операция по дълга отново да повлияе положително на кредитния рейтинг на страната. Обявяването на първото изкупуване на DISC книжата през лятото съвпадна с даването за първи път на инвестиционен рейтинг на България от страна на агенция Standard&Poor's, която посочи операцията с дълга като една от причините за вдигането на кредитния рейтинг.

Подобна прогноза направи и Лъчезар Богданов от консултантско-анализаторската група "Индъстри уоч". В коментар по съобщението пред радио "Нова Европа" той посочи, че намаляването на общата задлъжнялост на един длъжник действа благоприятно на кредитния рейтинг и повишава доверието към него. "Колкото по-нисък е дългът, толкова по-сигурни се чувстват всички, които правят бизнес в българската държава", каза Богданов.

Според него използването на средства от фискалния резерв за погасяване на външния държавен дълг може би е най-добро за българските данъкоплатци като цяло, защото другите алтернативи за харченето на тези средства от правителството най-вероятно биха били свързани с популистки действия преди изборите.

На въпрос има ли риск да се загуби от обратното изкупуване на сравнително евтините за обслужване IAB облигации в този момент, Богданов отговори, че никой не може да прогнозира със 100-процента сигурност бъдещото развитие на финансовите пазари, включително и на лихвените равнища.

Георги Йорданов от "Файнанс нюз" пък посочи, че през тази година вече е започнала тенденция на сериозно покачване на американските лихви, а IAB брейдитата са обвързани с 6-месечния LIBOR по долара. От финансовото министерство уточниха, че на 2 януари т.г. нивото на LIBOR-а е било 1.22, а към днешна дата вече е 2.76. Според Йорданов, очакванията са през следващата година федералната фондова лихва да продължи да поскъпва, което означава, че постепенно този вид дълг би поскъпвал.

Той обаче подчерта, че брейдитата са най-евтиния държавен дълг и в момента лихвата по тях е около 3.5 - 4%. Йорданов прогнозира, че поне още около половин или една година той щеше да остане на ниски нива.

Добре е фискалния резерв да се използва за погасяване на дълг, макар че може би било по-добре да се погасяват по-скъпи дългове, допълни Георги Йорданов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.