Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Велчев увеличава повече от планираното акциза на бензина

0 коментара

От догодина акцизите на горивата да се увеличат в повече, от предварително планираното, предлага министерството на финансите. Днес правителството одобри пакетът от промени в данъчните закони за 2003 година. Хората на Велчев прогнозират намаляване на приходите от ДДС - който досега заемаше над 40% от общите данъчни приходи, и от данък общ доход. За сметка на това разчитат на увеличение на средствата от данък печалба и от акцизи.

Министърът на финансите Милен Велчев обясни, че има две причини да се предлага по-високо от предварително планираното увеличение на акцизите за горивата. Първата е, че се очаквала ниска инфлация - от около 3,5%. Втората е, че асоциациите на търговците на горива са обещали, че новите акцизи няма да се отразят в крайните цени за потребителите. Заместникът на Велчев Гати ал Джебури обясни, че за договорките с търговците министерството ще даде информация в скоро време, на съвместна пресконференция с техни представители.

За оловния бензин до 98 октана увеличението на акциза е от 300 лв. на тон на 400 лв. на тон, за този над 98 октана - от 550 лв. на тон на 650 лв. на тон. При безоловния бензин до 98 октана увеличението е от 300 лв. на тон на 400 лв. на тон и над 98 октана - от 500 лв. на тон на 600 лв. на тон.

Предлага се и увеличаване на размера на акциза за газьола от 110 лв. на тон на 210 лв. на тон. Към това се прибавя и пътна такса за пропан-бутана в размер на 140 лв. на тон.

Велчев обясни, че в настоящия момент при реализацията и вноса на пропан-бутана не се дължи пътна такса. Това поставяло в неравнопоставено положение собствениците на автомобили, ползващи дизелово гориво и бензин, тъй като в цената на тези горива таксата е включена.

Заради по-ниската производствена себестойност на пропан-бутана, не се очаквало голямо увеличение в цената заради изменението.

Друга важна данъчна промяна, предлагана от догодина, е намаляването на прага за задължително регистриране по ДДС - от 75 хил. на 50 хил.лв., както и за доброволната регистрация - от 50 хил. на 25 хил.лв.

Според прогнозите на финансите обаче, приходите от основния засега данък ще намалеят от 8,4% на 8,3% от Брутния вътрешен продукт. Предварително планираните приходи от ДДС бяха един от спорните моменти между финансовия екип на кабинета и МВФ, при последната мисия на фонда преди 2 седмици. Хората на Джералд Шиф официално казаха, че според тях предвидените средства от ДДС са нереалистично завишени. Първото обяснение на Велчев бе, че в началото на 2002-ра година е имало възстановяване на големи суми данъчен кредит, което нямало да се случи и догодина. От думите на министъра обаче не се разбра какво има предвид - дали данъчната администрация е възстановявала неправомерно ДДС, или от догодина ще започне да бави възстановяването.

Финансовото министерство е заложило и по-ниски приходи от данък общ доход, заради поредното намаляване на ставките на данъка от догодина, предимно за ниските доходи. Вместо 3,3% от БВП, догодина приходите от ДОД ще бъдат 3 на сто. Според Гати ал Джебури, изчисленията показвали, че при новите ставки за заплата от 200 лева ще се плаща не 10% ДОД, както сега, а 4%. За заплата от 300 лева намалението на данъка е подобно - от около 14% на около 7 процента.

Няма изменение върху социално осигурителната тежест, както и при разпределението на вноските между работодател и служител. Работниците ще продължат да плащат 25 на сто от вноските за социално осигуряване, а работодателя - 75 на сто.

За сметка на намаляващите приходи от ДОД и ДДС, хората на Велчев разчитат да вържат бюджета с увеличаване на постъпленията от данък печалба - от 2,4 на 2,7% от БВП, от акцизи - от 4,2 на 4,3% от БВП и от мита - от 0,3 на 0,5%.

Освен на горивата, се увеличава и акцизът за спиртните напитки от 0,035 лв. на алкохолен градус на 0,05 лв. на алкохолен градус. Премахва се обаче акциза на виното, макар че то остава акцизна стока, чиито производители подлежат на регистрация.

От 2003 г. данък печалба, който сега се дели на данък за държавата и за общините, става един, в размер на 23,5% и ще се внася от фирмите изцяло в републиканския бюджет. Това дава основание на финансите да прогнозират увеличаване на приходите от него, макар че ще въведат частично предизборното обещание на НДСВ за нулева ставка. От данък печалба догодина ще се освобождава реинвестираната печалба на фирми, които са регистрирани в райони с висока безработица. Милен Велчев обясни, че в страната има около 107 общини, където безработицата е с 50% по-висока от средната за страната.

По време на брифинга нито Велчев, нито заместникът му споменаха за текущата събираемост на данъчните приходи, което е един от показателите за валидността на прогнозите за догодина. Такава информация липсва и на сайта на финансовото министерство. До парламентарните избори през 2001 г., на него редовно се публикуваха 3-месечни справки за постъпленията в бюджета от данъци.

Следващата седмица се очаква правителството да обсъди стратегия за увеличаване на данъчната събираемост, която визира погасяването на стари данъчни задължения на фирми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.