Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания: За първи път без нито един бял мъж на големите постове

8 коментара
Новият външен министър Джеймс Клевърли, Сн. ЕПА/БГНЕС

За първи път в историята на Великобритания нито един от големите държавни постове - министър-председател, министър на финансите, министър на вътрешните работи и министър на външните работи, не се заема от мъж с бял цвят на кожата, пише в днешния си брой в. "Телеграф".

Изборът на Елизабет Тръс за лидер на Консервативната партия и премиер на Великобритания продължава да е водеща тема в британските издания, като днес акцент в пресата е обявеният от нея кабинет.

Тръс назначи ключовия си съюзник Куази Куартенг, който е от ганайски произход, за министър на финансите, Джеймс Клевърли, чиято майка е от Сиера Леоне, стана министър на външните работи, а Сюела Брейвърман, чиито родители са от индийски произход, стана министър на вътрешните работи, припомня изданието.

Снощи Тереза Кофи беше назначена за вицепремиер. Повишението на Кофи от министър на труда и пенсиите до позицията на заместник министър-председател е знак за благодарност за помощта, която оказа на Тръс по време на предизборната ѝ кампания, смята британският вестник.

Откакто Дейвид Камерън и Джордж Озбърн управляваха страната, нито един премиер не се е радвал на лукса да има финансов министър, който да се съобразява с неговите интереси. Тереза Мей беше спъвана на всяка крачка от Филип Хамънд, а Борис Джонсън водеше постоянна борба с Риши Сунак.

Назначавайки Куази Куартенг за свой финансов министър обаче, Елизабет Тръс се надява, че ще може да се радва на симбиоза, каквато липсваше на двамата ѝ предшественици, посочва изданието. Тръс я очакват трудни решения в хода на опитите ѝ да преведе страната през най-тежката икономическа криза за последните 15 години. Тя просто не може да си позволи да отделя време или енергия за политически спорове със своя министър на финансите. В лицето на Тереза Кофи, неин вицепремиер и министър на здравеопазването, тя има още един дългогодишен съюзник, който ще я подкрепи, без да иска да ѝ отмъкне поста, и именно на това трио се крепят шансовете на консерваторите да спечелят следващите избори, заключава "Телеграф".

Лоялността пред единството

Всички в Консервативната партия – от Борис Джонсън до редовите ентусиасти, които пълнят пощенските кутии с агитационни материали, са съгласни, че сега партията трябва да се обедини зад новия си лидер. Същото се отнася и за Елизабет Тръс. Съдейки обаче по подбора ѝ на членове на кабинета, очевидно тя цени повече лоялността, отколкото единството, пише в днешния си брой "Индипендънт".

Тя не се впечатлява особено от таланта и опита и ще бъде по-малко толерантна към инакомислещите дори и от своя предшественик. Ако обаче се надява, че ожесточените вътрешни борби, които доведоха до падането на Джонсън (и опетниха надпреварата за лидер), могат да останат зад гърба ѝ – сбъркала е посоката. В джунглата има и други няколко опасни и отмъстителни политически хищници, освен бившия премиер, който е убеден, че е бил лишен от власт преждевременно и несправедливо, допълва изданието.

Това може да се види най-ясно в лицата на тези, които няма да влязат в новия кабинет. Най-очевидният случай е Риши Сунак. Ако срещите с избирателите и предизборните дебати бяха протекли по-кротко, г-н Сунак можеше да получи като утешителна награда поста външен министър, а съветниците му да останат на разположение на правителството. Но през последните седмици се видя, че има дълбоко разминаване по въпросите за икономическата политика и за овладяването на инфлацията. Дори и ако Сунак беше решил да се включи в играта, най-вероятно щеше да е въпрос на няколко месеца да се откаже, заради политически различия. За ужас на Тръс сега той твърди, че има силното желание да остане и в следващия парламент. Той все още не е приключил, заключава "Индипендънт".

Сянката на нейния предшественик

"Най-големият кошмар на Лиз Тръс е сянката на нейния предшественик", извежда в заглавие в. "Гардиън".

След като Тръс се върна от замъка Балморал в Шотландия, където официално получи премиерския пост, тя незабавно се отправи към "Даунинг стрийт" 10, за да направи първото си обръщение към нацията.

Същевременно при освобождаването на длъжността Борис Джонсън също произнесе реч, в която призова партията на торите да се обедини около Тръс, но не можа да скрие огорчението от факта, че е отстранен.

Тогава Джонсън направи най-ясния намек досега, че планира да се върне в челните редици на политиката, като се сравни с римски държавник, който е призован да се завърне за последната битка.

Лица от близкото обкръжение на бившия премиер казаха, че той се надява да се върне на "Даунинг стрийт" 10, ако Елизабет Тръс се провали преди следващите избори, отбелязва изданието. Източник от Консервативната партия е казал пред вестника: "Изчакват да видят как ще се представи Лиз, но ако тя не изпълнява разпорежданията им, Борис отново ще излезе на светло".

Други обаче са го посъветвали да не си прави планове за завръщане. Приятел на Джонсън е казал: "Той е в заблуда. Трябва му терапия, ако си мисли, че точно сега страната се нуждае от това Борис да се върне на "Даунинг стрийт" 10".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pesho776
    #8

    Ах, каква радост цари. Какъвто етническият състав на Англия такива и управляващите....

  2. Калико Джо
    #7
    Отговор на коментар #3

    Онзи ден четох, че по данни от МВФ, от края на 2021 Индия е задминала Великобритания по БВП и вече е 5 икономика в света, а бившата империя е 6. САЩ, Китай, Япония и Германия са първите четири. Русия е 11, ние сме 71.

  3. Ощавен маркиз
    #6

    Това мъжко момиче никак не се шегува, ако обича - обича, ако ревнува - ревнува... Въпросът е да вкара Обединеното кралство в някакъв нов-"презрял" политически и ГРАЖДАНСКИ ритъм. Типично за Острова /и околностите му презморски/ през последните два века. Кралици и "неочаквани" твърди лейдита от средната класа го "държат над водата". Мда.

  4. Гений
    #5
    Отговор на коментар #3

    От твоята уста - в Божиите уши! Избери си регион от Сибир! Дано някой ден родените в притежавана от резидентурата страна българи притежават по една губерния там!

  5. Guest787
    #4
    Отговор на коментар #3

    Liz Truss: “Once they enter the workplace, the British are among the worst idlers in the world. We work among the lowest hours, we retire early and our productivity is poor. Whereas Indian children aspire to be doctors or businessmen, the British are more interested in football and pop music.”

  6. стефчо
    #3

    Както някой беше отбелязал наскоро - преди 150г. Великобритания е притежавала Индия, а днес индийци притежават Великобритания (ставаше въпрос за най-големите притежатели на недвижима собственост). Като че ли има някаква форма на историческа справедливост :)

  7. Guest787
    #2

    Русолявата Лиз Тръз вероятно харесва "черен шпек" за закуска!

  8. BOKOEIZMET
    #1

    Ето сега ще види истински разпад "обединеното" кралство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.