Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания заплашва с вето проектоконституцията на ЕС

0 коментара

Великобритания е готова по-скоро да наложи вето върху проекта за нова конституция на ЕС, отколкото да се откаже от жизненоважната си национална власт в областта на отбраната, външната политика и данъците.

След като на вчерашните си разговори в Ланкастър хаус Тони Блеър и френския президент Жак Ширак не успяха да преодолеят дълбоките си различия по предложените в конституцията сили за отбрана, британското правителство даде да се разбере, че заема по-твърда позиция по въпроса.

Отношенията между Великобритания и ЕС се обтегнаха още повече, след като Гордън Браун, министърът на финансите, за пореден път нападна Брюксел, обвинявайки го, че е произвел "ненужна" бюрокрация.

Браун заяви пред бизнес лидери, че Великобритания ще се възпротиви срещу предложенията на Европейската комисия за хармонизиране на данъците на фирмите и ДДС.

Преговорите по евроконституцията навлизат в решаващата си фаза. Във Великобритания се засилват исканията проектът да бъде одобрен с референдум и кабинетът умишлено вдига залога в навечерието на срещата на високо равнище на европейските лидери идния месец.

Висш правителствен източник каза, че Великобритания не се стреми към сделка на всяка цена и че не блъфира за основните си искания - въпросите, по които страната няма да направи компромис.

Той каза още, че Европейският съюз ще продължи да действа и без конституция. "Конституцията е крайно желателна, но не и абсолютно задължителна. Ако не бъде постигнато споразумение, това ще усложни много неща. Но животът ще продължи и по вече съществуващите договори".

Заплаха за използване на вето - ход, сравняван с "ядрен вариант" - говори за съществена промяна в тактиката на Лондон.

Блеър и висши министри няколко пъти са се опитвали да парират исканията на консерваторите за референдум по евроконституцията, като са доказвали, че тя няма да промени много сериозно британските отношения със ЕС.

След продължили две години пазарлъци по проектодоговора, с който почти ще се удвоят страните в ЕС, сега предстои министрите да поемат по финалната права на преговорите преди насрочената за средата на идния месец среща на високо равнище на ЕС.

Британското правителство очевидно е обезпокоено от това, че последният проектодоговор, готвен от италианското правителство, което в момента председателства съюза, може да застраши британските приоритети.

А те са:
- да се предотврати отделяне на европейската отбранителна
политика от НАТО;
- да се гарантира, че европейският външен министър ще се
отчита по-скоро пред правителствата, а не пред Европейската
комисия;
- да се запази британското вето в областта на данъчната
политика;
- EС да няма правомощия в наказателното право.

Великобритания освен това е против какъвто и да било контрол върху петрола в Северно море и не приема създаването на нова Харта на основните права, която да дава на европейските съдилища още по-големи права над британската правосъдна система.

И други страни имат възражения по проекта за конституция. Полша и Испания настояват да получат по-голяма тежест при гласуването, а малките страни искат всяка страна да има свой комисар.

Германия и Италия смятат, че проектоконституцията - сама по себе плод на деликатен компромис, постигнат след 17 месечни разисквания в Европейския конвент - не бива да се променя много, за да не се обърка целият текст.

Висш британски правителствен служител заяви вчера, че "проблемите не се нерешими" и че Великобритания няма интерес да бави преговорите.

Той обаче не бе доволен от това, че правителството изглежда е готово да се опозори пред континента, като провали последната стъпка в "европейския проект". Източникът призна, че ако не се постигане споразумение, това ще е поражение.

Той обаче настоя, че конституцията не е жизненоважна за ЕС, така както е било в случая с Договора от Ница. Той беше предварителното условие за приемане в съюза идната година на десет нови членки.

Атмосферата на криза опровергава предишните твърдения на правителството, че конституцията е просто "опит за оправяне на нещата".

Майкъл Енкрам, външният министър в сянка, каза, че приоритетите на правителството са просто кьорфишек. Той добави, че е против целия замисъл за конституция, която още повече разширява правата на ЕС. "Надявам се това да не са празни заплахи или просто тактическа маневра в преговорите", каза той.

Макар че Блеър и Ширак вчера публично демонстрираха единство, беше ясно, че има съществени различия по плановете за европейските сили за отбрана.

Ширак наблегна на желанието на Франция тези сили да имат своя отделен щаб и свои плановици, а Блеър подчерта, че няма да бъде сторено нищо, което да застраши основополагащата роля на НАТО в европейската отбрана.

След като признаха, че имат различия,, Ширак каза, че те могат да бъдат уредени чрез възстановяване на "доверието" между Великобритания и Франция. Но той изтъкна, че Франция смята, че новите европейски сили могат да извършват операции, независимо от НАТО. "Има операции, които трябва да бъдат осъществени от нас и те трябва да бъдат добре подготвени, добре ръководени и добре изпълнени", каза той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.