Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Венецуела национализира и циментовата промишленост

11 коментара
Венецуела национализира и циментовата промишленост

Точно в полунощ на 19 август правителството на Венецуела взе под контрола си всичките предприятия и офиси на венецуелското поделение на крупния мексикански производител на цимент Cemex, съобщи Франс прес. Тази стъпка бе предприета след провала на преговорите за придобиването от държавата на контролния пакет акции на компанията. Президентът Уго Чавес нарече национализацията на Cemex “крачка по пътя към социализма”.

Мексиканската компания държи 50% от пазара на цимент в страната, а френската Lafarge и швейцарската Holcim си поделят останалата половина. В полунощ изтече срокът, поставен от правителството на страната за постигане на договореност за продажбата минимум на 60% от акциите на всяка от трите компании.

Вицепрезидентът на Венецуела Рафаел Каризалес каза пред журналисти, че компания Сemex е поискала над 1.3 млрд. долара за дела - “цена, далеч по-висока от реалната”, докато преговорите с френската и швейцарската компании са минали успешно. Държавата придоби 85% от акциите на Holcim за 552 млн. долара и 89% от циментовото предприятие на Lafarge за 267 млн. долара.

Още през април Уго Чавес заяви, че има намерение да национализира изцяло циментовата промишленост, а през юни със специален указ даде на компаниите 60-дневен срок да постигнат съгласие за продажбата.

Контролът над производството на цимент, както поясни Чавес, е нужен на държавата, за да обезпечи с жилища малоимотните венецуелци. От 2004 г. Венецуела строи от четиридесет до петдесет хиляди жилища, а е нужно да се построят още около сто хиляди.

От момента, когато дойде на власт през 1998 година, Чавес провежда леви популистки реформи. Той вече национализира основните сектори на промишлеността – под контрола на държавата мина петролният добив, производството на стомана и енергия, телекомуникациите. На 31 юли тази година Чавес предложи на испанската финансова група Santander а1.2 млрд. долара за нейния клон Banco de Venezuela.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. твърд
    #12

    ще се усетят, ама късно...

  2. Драган
    #11

    Не ми се вярва толкова да са глупави венецуелците - да стоят като овце на заколение. Чили беше богата и културна страна, но когато Алиенде започна да нарушава конституцията и да национализира, реакцията беше кървава и много народ пострада. Чавес няма да може да се награби както Кастро. Няма начин да стане тая работа.

  3. B.A.
    #10

    Ще разори Венецуела!

  4. димитър
    #9

    ей това се казва национално отговорна политика, видяхме какъв хаос стана в нашата страна когато и енергийните дружества продадохме- ние сме една колониална държава, да живеят такива като Чавес

  5. твърд
    #8

    за цемент в 4 часа сутринта. По Тошово време и при 6 цементови завода в България. Нямаше хаос, всички се записвахме в списък и си пазехме реда.Мечта!

  6. димитър
    #7

    да се запитаме ли чия собственост са гръцката циментова промишленост, гръцкия телеком и енергетика- разбира се на гърците- хората си отстояват нац. интереси, сравнявам с тях защото са също балканска страна, със сходна територия и население, между другото те купиха румънския телеком и веднага побързаха да вдигнат цените- но продажниците си го заслужават, докога ще има политици, които не съзнават че частния монопол е много по лош от държавния

  7. димитър
    #6

    да, сигурно е имало опашки за цимент, но сега има редовно опашки и подписки относно надписани сметки и щети нанесени от несъответно токово напрежение, на колко хора изгоряха уредите от това, а това че добрите западни инвеститори са включили в разходите си относно определяне на цената и новите си лимузини - какво ще кажете за тази монополна наглост, но това е прекрасната демокрация, за коята скачах и аз през 90-та година

  8. Петър
    #5

    При соца цимент нямаше, качеството му беше лошо, а циментовите заводи бяха най-големите замърсители на природата. Сега, след приватизацията, те вече не замърсяват, цимента е в изобилие, въпреки огромното строителство, а качеството му е много по-добро. При това не е скъп. Това е резултат от приватизацията. Ако във Венецуела сега не достига цимент, то след национализацията съвсем ще изчезне.

  9. поп Грую
    #4

    от строителството на социализма в Зимбабве. Вие може да ги видите на днешната страница на Медиапул.От цветущата африканска страна Южна Родезия,превърната от социалиста-диктатор Р.Мугаби в африканската социалистическа страна Зимбабве ,остана само една страна с милионна годишна инфлация ,която не може вече и да се изхранва ,макар,че навремот снабдяваше с храни целия африкански юг и метрополията Великобритания.Сега я храни ООН след 25 години социализъм. Така ,че откачалката Чавес направи следващата

  10. Отбелязвам
    #2

    Чудомир би казал "небъдна е тая работа, небъдна!"Този луд е тръгнал нататък, откъдето ние се връщаме. Да беше питал.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.