Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вето блокира България и Румъния за Шенген

Холандия и Финландия ни нямат доверие заради корупцията

77 коментара
Вето блокира България и Румъния за Шенген

Както се очакваше, Съветът на министрите не прие решение за членство на България и Румъния в Шенген. Финландия и Холандия блокираха присъединяването на двете страни по време на срещата на вътрешните министри от ЕС, проведена в четвъртък.

Полският вътрешен министър Йержи Милер, чиято страна е председател на ЕС до края на годината, коментира решението като тъжно заключение за взаимното доврие между страните членки.

Взаимното доверие означава също и спазване на обещанията. Днес обещанието не бе спазено, каза министърът пред репортери след срещата. Той припомни, че на България и Румъния е било казано, че ще се присъединят към Шенгенското пространство веднага след като изпълнят критериите, а последните технически оценки през април потвърдиха, че са ги изпълнили.

Живеем в трудни времена за ЕС. Такива времена изискват взаимно доверие. И днес ние не сме достатъчно уверени да кажем, че искаме да действаме заедно, заключи той.

Милер освен това отбеляза, че на двете страни вече е даден достъп до Шенгенската информационна система, която отчита криминално заподозрени при пресичане на границите, както и откраднати автомобили.

Ние използваме тяхната помощ, но не ги приемаме в нашето семейство. Това не е солидарност, заяви Милер.

Вътрешните министри на Холандия и Финландия обаче изтъкнаха, че България и Румъния не са направили достатъчно в борбата с престъпността и корупцията и не може да им се има доверие за охраната на Шенгенската зона.

"В момент, когато от нас се иска финансова солидарност, ние се нуждаем от доверието на нашите граждани”, заяви Герт Леерс, министър на имиграцията на Холандия. Той допълни, че това може да стане, само когато правилата се спазват.

В отговор на аргументите, че двете страни са изпълнили техническите критерии, Леер коментира: "Може да имате заключена врата, снабдена с най-модерни системи, но ако не може да се разчита на пазача, те не са от полза”.

Френско-германският компромис, позволяващ на двете страни да се присъединят поетапно – първо с въздушните и морските граници, а след това и със сухопътните, също бе неприемлив, тъй като преговорната позиция ще бъде отслабена, след като веднъж принципно е дадена зелена светлина за влизането на София и Букурещ в Шенгенската зона, отбелязва EUobserver.

Финландия и Холадния дадоха да се разбере, че ще ревизират своята позиция само след оценката от доклада на ЕК през феврурари за това доколко България и Румъния се справят с организираната престъпност и корупцията.

"В действителност, България и Румъния влязоха в ЕС твърде рано, ето защо ЕК осъществява мониторинг и ето защо ние гледаме на разширяването на Шенген твърде сериозно, подчерта Леерс.

"Трябва да сме сигурни, че правилата на Шенген се прилагат изцяло, особено що се отнася до борбата срещу корупцията и организираната престъпност, настоя той. "Ако това не е така - имаме врата, която е оборудвана с осемте най-добри ключалки в света, но зад нея има някой, който пуска да минават всички - това представлява сериозен проблем", коментира холандският министър за имиграцията Герд Леерс при пристигането си за срещата с колегите си от ЕС.

Подобно на Леерс финландският вътрешен министър Пяйви Рясянен също потвърди за пореден път, че страната ѝ не е склонна да подкрепи разширяването на шенгенската зона преди България и Румъния да постигнат забележими успехи срещу корупцията и организираната престъпност.

"Те наистина изпълняват техническите условия за присъединяване, ние обаче нямаме пълно доверие в способността на тези страни да защитават външните граници на ЕС, между другото и заради корупцията", категорична бе Рясянен.

Румънският министър заяви, че отлагането на решението за присъединяване на България и Румъния в Шенген е "компромисна формула", която оставя дискусията отворена. Според министър Цветан Цветанов до 17 октомври се очакват допълнителни консултации за приемането на двете страни в Шенген. Българският вътрешен министър изрази надежда, че промяна в отрицателното становище на Финландия и Холандия може да се очаква преди срещата на върха следващия месец.

По думите на вицепремиера Цветан Цветанов всички страни са признали, че България и Румъния са изпълнили изискванията за членство в Шенген, но заради позицията си Финландия и Холандия са останали в изолация от другите. Той изрази надежда, че промяна в отрицателното становище на Финландия и Холандия може да се очаква преди срещата на върха следващия месец. Холандският министър на имиграцията обяви, че това едва ли може да стане преди февруари.

"Разбира се, можем да имаме диалог, можем да обсъждаме всичко. Но както ви казах, нашите аргументи се базират на съдържанието, на върховенството на закона, на прилагането му. Ще глупаво да обсъждаме сега времето на присъединяване. Не то е интересно, интересно, интересно е съдържанието, заяви Леерс пред БНТ.

Министър Цветанов обаче каза, че това не може да продължава безкрайно.

"Това е, че и днес не можеше да се даде отговор какво следва след това. Всъщност влизаме в един параграф 22. Това, което предполагам, че ще бъде дискутирано на съвета на премиерите е, че трябва да има някаква разумна позиция, която Холандия трябва да обясни - защо върви по този път”, настоя Цветанов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

77 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #77

    Кои институции ни закопаха за Шенген: aми тези с най-ниското доверие - Народното събрание - доверие в дупетатите 5%, съдебна власт - доверие 9%; политиците и циганите - никакво доверие в тях - те най-много крадат!

  2. Анонимен
    #76

    Ще те накажа "Защо бе шефе ?"- НЕ ВИЖДАМ ПРЕДАННОСТ В ПОГЛЕДА ТИ" -шенгенски критерии за приемане.Разкатаха ни мамата и унищожиха всяка възможна конкуренция ,а сега сме им нужни само и единствено като потребители.Полити1еският ни елит да си плати слихви еврооптимизма

  3. Анонимен
    #75

    Тези тъпунгери тлябваше да конкретзират нещата.

  4. Анонимен
    #74

    Вие сте го написали точно:"Финландия и Холандия ни нямат доверие заради корупцията". Какво повече да се каже на ГЕРБ за несправянето му с проблемите на страната. Да, ама днес Боко, Чоко и всички останали хубавци са се изпокрили като плъхове, за да не дадат отговор на въпроса какво са направили за да могат българите свободно да пътуват, а не като втора ръка хора. И отговорът е ясен - НИЩО.

  5. Анонимен
    #73

    Pepito В днешния си брой вестник Труд пише, че България получила висока оценка за борбата си с корупцията. В-к Труп се е престарал ..

  6. Анонимен
    #72

    Пепито Първия Секретар на ОК на ДКМС и дясна ръка на Лазар Причкапов в Благоев-д .... Значи Плевнелиев бил Комсомолско Маке...

  7. spaceman
    #71
  8. Анонимен
    #70

    Г-н Драгов, прави Ви чест, че сте тук не само с името си, а и със същата снимка, както сте и във Фейсбук. Аз обаче ще почакам дори да подчертавам с добре познатия ми от миналия вариант на публикациите в mediapool ник-нейм защото не им вярвам на декларациите за свобода на словото. Но все пак за втори път тук да напиша, че не са само Холандия и Финландия страните, които не ни пускат и не е зарад "циганите". Зад тях стоят и останалите и си служат с "дипломатическата" учтивост, че уж са съгласни да влезем

  9. Веселин Драгов
    #69

    Българите смятат, че циганите са техния проблем и не искат интеграцията им, а се обиждат, когато в ЕС се притесняват от...зле работещите, неспазващи законите, неплащащи данъци...мързеливи "европейци" като нас...

  10. Анонимен
    #68

    но ние си имаме доверие в тази област. Прокуратурата у нас си замълча за изнесените твърдения относно корупция в СОС. Защото нямала да говори предизборно. Нима прокуратурата се закрива по време на избори. Излиза в едномесечен отпуск. замразява работата си. Изглежда е така. Но избирателно. По интересно е че СОЛИДАРНО всички партии, вкл. и БСП които най- много направиха да се разкрие тази срамна история си замълчаха за мълчанието на прокуратурата. А ако са казали нещо- то е било толкова тихо и незабележимо, че не сме му обърнали внемание.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.