Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВЕЦ негодуват срещу идея да връщат приходи над преференциалните им цени

1 коментар
ВЕЦ негодуват срещу идея да връщат приходи над преференциалните им цени

От Асоциация "Хидроенергия" се възмутиха от анонсираните от Министерството на енергетиката законови поправки, които предвиждат когато възобновяеми енергийни източници продават тока си на борсата на цени над определените им от регулатора преференциални, да връщат разликата във Фонда "Сигурност на електроенергийната система". Такива бяха внесени миналия петък от депутати на "Има такъв народ" и ще бъдат разгледани на първо четене в парламентарната енергийна комисия в сряда.

Организацията припомня, че при сегашния механизъм на т.нар. премии КЕВР определя прогнозна пазарна цена и ако тя е по-висока от реално постиганата на борсата, производителите получават разликата между борсовата и определената им преференциална цена. Регулаторът и депутатите обаче смятат, че при сегашните високи борсови цени ВЕИ реализират прекомерни печалби, които трябва да им бъдат взети.

Според водните електроцентрали описаният нов механизъм противоречи на насоките на Европейската комисия (Communication-energy-markets.pdf (euractiv.com), която определя за единствено допустимо въвеждането на допълнителен данък върху приходите/доходите на енергийните компании. Това обаче трябва да става само за ограничено време и данъкът да е неутрален спрямо технологията за електропроизводство, т.е., да се прилага за всички видове електроцентрали.

Предлаганите промени обаче засягат само ВЕЦ и вятърни електроцентрали и няма да се отнасят за никоя от другите технологии, посочват от асоциацията. Нейните членове са убедени, че неспазването на втория критерий ще бъде отчетено от европейските съдилища, ако такива промени бъдат приети, и ще доведе до нови финансови санкции за държавата.

Те все пак предлагат, ако държава е твърде решена да въвежда този данък, той да е за всички и да представлява процент от реализираната борсова цена над определен минимум.

"Конкретното ни предложение би било на облагане да подлежат получените приходи над цена от 200 лв/MWh (освен ако преференциалната цена за съответния производител не е по-висока), като процентът на облагане бъде 80%. Това е цената, над която Министерският съвет реши да компенсира стопанските потребители на електроенергия за месеците май и юни 2022 г., т.е. висшият орган на изпълнителната власт приема тази цена за пазарна, справедлива и поносима). В съответствие с указанията на Европейската комисия, тази промяна следва да действа за ограничен период (до края на 2022 г.), пише в становището на "Хидроенергия".

Според бранша предложенията на ИТН са повърхностни и показват непрофесионално отношение към спецификите на подотрасъла на ВЕЦ или за опит за ликвидация на действащи централи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Backo
    #1

    Да се вземат свръх печалбите на всички, които са на държавната хранилка. Как ще си продават скъп на държавата, като са ниски цените на борсата. Ако обаче се вдигнат още повече / ще продават на свобдния пазар. Или едното или другото. Как така ще си избират, кадето им харесва повече.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.