Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Входът с пръстов отпечатък в болницата отпада

Около това се обединиха каса, болници и пациенти, но ще изчакат окончателното решение на съда

12 коментара
Входът с пръстов отпечатък в болницата отпада

Всички страни, засегнати от въвеждането на пръстовия отпечатък като вход за болницата, са се обединили около становището, че този механизъм не носи икономическа изгода и трябва да отпадне, но все пак ще се изчака окончателното решение на съда, което трябва да бъде взето на 16 март. Това стана в петък на среща на здравния министър Илко Семерджиев с представители на Здравната каса, Министерския съвет, Националното сдружение на частните болници, Център за защита правата в здравеопазването и федерация "Български пациентски форум".

Пръстовият идентификатор бе въведен от предишния здравен министър Петър Москов с цел ограничаване на измамите с приетите в здравните заведения пациенти. Той отчете намаляване на разходите за хоспитализации, но системата бе оспорена от наследника му Илко Семерджиев, който смята да въведе електронна здравна карта за постъпване в болница.

Тази система за достъп до лечение бе оспорена и през ноември 2-16 г. тричленен състав на Върховния административен съд обяви разпоредбата на Москов за въвеждането ѝ за нещожна. Петчленен състав обаче я възстанови в началото на този месец до окончателно произнасяне по казуса.

Семерджиев отново повтори тезата си, че въвеждането на пръстовата идентификация не е икономически оправдано и тя трябва да бъде заменена с електронна здравна карта.

Икономическият ефект от въвеждането на пръстовия идентификатор от 1 ноември миналата година е нулев, каза пред журналисти управителят на НЗОК Глинка Комитов. Няма отрицателен ефект, но не са намалели хоспитализациите, допълни той, но призна, че срокът от въвеждането на идентификатора досега е малък и трябва да се изчака поне 6 месеца, за да се оцени адекватно ефектът.

Комитов разказа още, че в 12 на сто от случаите на регистрация с пръстов идентификатор се налага повторен отпечатък, тъй като онкоболните например имат нарушен рисунък на пръстите си заради химиотерапията, на която са подложени. Придружителите на деца не винаги са едни и същи и се налага пререгистрация в системата, посочи още той.

Становището на НЗОК за отмяна или не на идентификатора е да се изчака решението на съда, допълни Комитов.

Представителите на пациентските организации, на Центъра за защита на правата в здравеопазването, на Сдружението на частните болници също изразиха мнение, че трябва да се изчака окончателното решение на съда.

Всички обаче смятат, че няма икономическа полза от въвеждането на идентификатора. Според пациентските организации Министерският съвет може веднага да отмени наредбата, регламентираща въвеждането на идентификатора.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #12
  2. stoycheva
    #11
  3. stoycheva
    #10

    Най-засегнати от системата с пръстов отпечатък са хората с хронични заболявания нща които им се налага често постъпване в болница.Ако ви приемат веднъж годишно или на няколко години веднъж какво ви дреме че сте чакали да ви вземат отпечатък.Елате да видите какво е всеки месец да ви взимат отпечатъци при приемане и изписване и ако сте придружител на дете което има 14 години взимат и на него.Почти всеки път системата блокира и правят регистрация отново и отново.Не дай си боже да си в болница в друг

  4. ivanski8
    #9
  5. trezwomislesht
    #8
  6. trezwomislesht
    #7
  7. ivanski8
    #6

    Да си спомним как беше прекратено гласуването с чужди карти в Народното събрание!С въвеждането на пръстовия идентификатор, нали? Прекъсна се тази порочна практика на народните избраници, нали? Сега, като гласуват с пръст трябва ли да ги смятаме за престъпници според техните умозаключения? Аз съм ЗА въвеждането на пръстовия идентификатор, а не ОТПЕЧАТЪК както се спекулира и то не само в здравеопазването, а и в съдебната система, при нотариусите, в полицията и т. н. навсякъде, където има вероятност да се злоупотреби с личните ни данни. Това няма да ни направи престъпници, напротив, ще ни спести много главоболия от корумпирани държавни служители!

  8. анита хегерланд
    #5

    В Китай и САЩ ще влизат с пръстови отпечатъци, а в БОЛНИЦИТЕ - не?!

  9. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  10. Анонимент
    #3

    Така наречените пациентски организации се състоят от роднините на членовете на лекарския съюз и на Сдружението на частнните болници, като последните евентуално ще фалират ако им изчезне далаверата с фиктивните пътеки и рушветчийските истории за прикриване на шашмите им...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.