Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Видеоигрите - от страст към професия, все повече българи избират този занаят

Над 2000 българи работят в гейм индустрията, студиата са над 50

0 коментара
Сн. Пиксабей

Три милиарда души в света играят поне веднъж месечно видеоигри. В България над 2000 души работят в гейм индустрията, като в страната вече има над 50 подобни студиа.

Видеоигрите могат да развият фината моторика при децата и критично мислене у младите хората. Това стана ясно по време на форума "Видеоигрите - от страст към професия", организирана от ARC Academy. Събитието се проведе беше част от програмата на най-големия гейм фестивал у нас Sofia Game Night и се проведе миналата събота.

Ползи от видеоигрите при децата

Стратегическите игри могат да развият критичното мислене, други - наблюдателността, трети - уменията за работа в екип, смята Евгений Тенев, преподавател в ARC Academy и Lead Game Producer в Creative Assembly Sofia,

"Това са качества, на които в днешно време компаниите наблягат много, за да социализират и вдъхновяват служителите си", допълни той.

Видеогрите помагат за развитие на фината моторикa, казва Христина Георгиева - бивш възпитаник на ARC Academy и Concept Artist в Gameloft Sofia. Тя твърди това на след разговор с неин приятел хирург, който споделя твърдението от личния си опит с видеоигрите.

По време на дискусията участниците се обединиха, че игрите развиват много и разнообразни способности като например умението за решаване на проблеми.

Професиите в гейм индустрията

"Гейм дизайнерите са в основата на видеоигрите, защото те измислят историята и детайлите, които обаче се разделят на много други подраздели", казва преподавателят в творческата академия Евгений Тенев.

Concept и 3D артистите разработват героите и средата, аниматорите ги раздвижват, а програмистите задвижват самата игра.

В едно студио има още много други роли като маркетинг, гейм тестъри, community мениджъри и други набиращи популярност професии. По тази причина програмирането също има съществена роля в гейм индустрията.

В последните години тя набира изключителна популярност и растеж. В подкрепа на това твърдение са приходите от гейм индустрията, които възлизат на 188 милиарда долара годишно. За сравнение приходите от музикалната и филмовата индустрии възлизат на едва 30 милиарда долара на година.

Изкуственият интелект

Навлизането на изкуствения интелект пък улеснява значително работата на гейм дизайнерите, коментира Ивайло Коралски, съсобственик на студиото Kyodai. Той беше модератор на дискусията за навлизането на изкуствения интелект (AI).

Преобладаващото мнение на участниците беше, че изкуственият интелект все още не е толкова прецизно приложим в програмирането, но е непредвидимо и уникално изобретение, което е надминало човешките възможности и ако се използва правилно, може да помогне много за в бъдеще. Със сигурност AI ще промени някои отдели на работното място в бъдеще, смятат участниците в дискусията. Вече дори има спортен сайт, в който статиите са изцяло написани от AI, но името му не беше разкрито от опасения да не намалеят читателите му.

Краят на силата на човечеството дойде през 2017 год., когато официално AlphaZero - , невронната мрежа на Google, с нула знания в шаха, побеждава 400-годишния човешки опит, смята Доброслав Димитров. Той е единственият гейм дизайнер на играта Imperia Online, председател е на БАСКОМ и БРАИТ, съосновател на софтуерната компания в Service.net, Академията за програмисти и EnduroSat.

След две седмици EnduroSat ще изстреля 6 спътника, произведени от България, в Kосмоса. Така страната ни ще е в топ 10 на страните в света със сателитни системи в орбита - над 1500, произведени отново тук по българска технология, сподели Доброслав Димитров.

Според него ChatGPT е петата индустриална революция, а употребата му е препоръчителна.

Ролята на образованието

"Трябва да се направи реформа в образованието, за да бъде релевантно на индустрията", смята Ана Иванова, преподавател по Компютърна графика, Скулптура в ПГИИ и основател на 3DSculpStudio.

"В гейм компаниите много по-важни са знанията, отколкото образователната степен", допълни тя. Според Иванова полезни места за придобиване на умения са академиите, които дават практически насоки.

Около 84 на сто от завършилите дивелъпъри и артисти в ARC Academy започват работа в креативните индустрии, казва един от основателите на академията Милин Джалалиев.

Обучението в Академията завършва с пресъздаване на истинската работа в студио, за да може максимално да доближи студентите до процеса на работната среда.

"Много е важно дизайнерите да имат с кого да обсъдят своите идеи, както и да получават обратна връзка, без значение дали е добра или лоша", казва преподавателят Евгений Тенев.

Той даде за пример Game Lab, където студентите се обединяват в създаването на видеоигра и всеки един от тях допринася с придобитите умения по време на обучението, както и с кариерните роли, към които се стремят да се развиват.

Подходяща среда за развитие в гейм индустрията могат да бъдат курсове по рисуване и моделиране, които да дадат необходимата подготовка, смятат преподателите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.