Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вишеградската група създаде център за управление на миграционната криза

Четирите страни искат ЕС да премине към политика на връщане на мигрантите

3 коментара
Виктор Орбан

Министрите на вътрешните работи на страните от Вишеградската четворка обявиха на среща във Варшава създаването на център за управление на миграционната криза, за да координират помощта си за бежанците в страни извън Европейския съюз, предаде Франс прес в понеделник.

Центърът ще бъде ръководен от Полша. Той е контрапредложение спрямо системата от задължителни квоти за разселване на бежанци, предложена от Брюксел. Полша, Чехия, Унгария и Словакия отново отхвърлиха квотата система и я оцениха като неефикасна.

"Става дума за обмен на добрите практики за помощ на мигрантите на местата, където са получили убежище, в Ливан, в Йордания, в лагерите, където се намират избягали от войната хора", заяви на пресконференция полският вътрешен министър Мариуш Блашчак. Той подчерта, че целта е да се координират действията на страните и изпращаните от тях помощи да бъдат наистина полезни.

Участниците в срещата на Вишеградската четворка, сред които представители още на Австрия, Белгия, България, Хърватия и Словения, подчертаха, че е необходимо да се подобри охраната на границите на ЕС и да се насърчи връщането на мигрантите в родните им страни.

За да излезе от миграционната криза, Европейският съюз трябва да се откаже от плановете за разселване на бежанци и да води политика на връщане на пристигналите в ЕС мигранти, заявиха вътрешните министри на четирите държави на пресконференция след срещата си във Варшава.

Полският вътрешен министър Мариуш Блашчак се обяви срещу идеята за разпределяне на бежанците из страните от ЕС и преселването им в тези държави. "Ние смятаме тази система за неефективна, защото тя привлича все нови и нови потоци мигранти в Европа и така задълбочава кризата, а не я решава", отбеляза той.

"Страните от Вишеградската група се съгласиха, че трябва да се отдели внимание на укрепването на външните граници, и ние това и правим", каза Блашчак. Той отбеляза решението на Унгария, "която действа в съответствие с правото, укрепва своите граници, но е подложена на несправедливи критики от някои партньори в Европа". Според него във Варшава е прозвучала и трета тема - "политика на връщане", която ще отправи сигнал, че вратите на ЕС не са отворени за мигранти от Африка и Азия.

"Миграционната криза, разиграла се предишната година, не е неочаквано събитие, а явление с причини, отбеляза словашкият вътрешен министър Роберт Калиняк. Някои страни не спазват нормите на Шенгенската зона и други споразумения, което създава проблемите, с които се сблъскваме."

"Ние не искаме нищо ново, а само спазване на правилата от всички страни членки на ЕС. Трябва да се върнем в тези рамки", каза унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер и съобщи, че през територията на неговата страна нелегално са преминали представители на 104 страни, в повечето от които няма война.

"Ние мислим еднакво и искаме да преминем от политика на преселване към политика на връщане (на мигрантите)", подчерта той.

По думите на Блашчак миграционната криза се отразява негативно на всички в ЕС, затова Вишеградската група иска да предложи свои практически решения на цялата европейска общност.

Унгария няма да приеме диктат от Брюксел по въпроса за мигрантите, заяви същевременно унгарският премиер Виктор Орбан на съвместна пресконференция със своя сръбски колега Александър Вучич.

Орбан потвърди, че не е съгласен с политиката на Европейския съюз по този въпрос. Той подчерта, че неговата страна е отворена за граждани на Сърбия, които са готови да посещават Унгария, да работят, да внасят пари, но мигрантите са съвсем друго нещо.

Орбан отбеляза, че това е една от редките теми в политиката, при която една извършена грешка никога няма да може да бъде поправена. Орбан подчерта, че съчувства на мигрантите, които са жертви на лошите правителства на своите страни, но също така и на погрешната политика на ЕС. По неговите думи Унгария е готова да направи всичко възможно, за да може всеки мигрант да се завърне у дома.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #3

    Най накрая нещо умно на темата бежатци в ЕС!!!

  2. Miau
    #2

    В момента в който се реши проблемът с бежанците и изчезне изобщо думата "бежанци", си отивате и вие популистите демагози, които се държите именно на това.Изчезват ли бежанците, спуквате се като балон-Орбан да благодари на бежанците за рейнтинга си-А никой никакви квоти насила не налага, затова и на Орбан рефелендумът не успя.Единствената, която приема по 1 000 бежанци месечно от Италия и Гърция е "лошата" Меркел.Вишеградската четворка поне пари да даде, иначе не е справедливо.

  3. анита хегерланд
    #1

    Орбан не знае, че мигрантите нито могат да бъдат приети, нито изпратени в родните си страни, защото няма финансов ресурс за тази криза. Срещите на Меркел с Ренци имат точно тази логика - да се спрат определени плащания и да се пренасочи финансов ресурс към страните, които са приели най-много мигранти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.