Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Владислав Панев: Клуб "Ускорение" ще работи България да се развива на най-висока скорост в ЕС

8 коментара
Владислав Панев: Клуб "Ускорение" ще работи България да се развива на най-висока скорост в ЕС

"Ускорение" е нов надпартиен, визионерски и предприемачески клуб, който чрез идеи и законодателни промени ще се бори България да се развива на най-висока скорост в ЕС. В сегашната ситуация, свързана с ескалацията на напрежението в Близкия изток, ще се търсят все по-къси вериги на доставки. Затова е логично нови предприятия да се отварят в Източна Европа, което е шанс за добро икономическо развитие на тези страни. Това прогнозира пред Mediapool депутатът от "Демократична България" Владислав Панев, който е инициатор на учредения във вторник вечерта клуб "Ускорение".

Първият ми въпрос към него е какво се крие зад проекта "Ускорение" и защо се появява сега?

Виждаме, че в момента Европа расте най-бавно от останалите континенти и губи конкурентоспособност спрямо Азия и Северна Америка. Виждам, че иновациите се случват не в Европа, а скоро дори ще се случи немислимото - ще започнем да купуваме китайски автомобили...

Преди 2 години имаше един страх как България ще попадне сред страните в ЕС, които се развиват с по-бавна скорост. Говореше се как съюзът ще се развива на няколко скорости и ние ще сме в последна глуха, както се казва на образен език. Според мен, всъщност ЕС наистина се развива на няколко скорости, обаче очаквам ние, разбирайте България, да сме на най-висока скорост.

Откъде идва този оптимизъм?

В Германия, например по отношение на икономиката, се наблюдава структурен проблем от известно време. Там, първо 10 години поддържаха нулеви и даже отрицателни лихви, което доведе до огромно "набалончване" на активите и до изтъняване силно на благосъстоянието на средната класа. След това дойде войната на Русия в Украйна и оскъпяването на природния газ.

Знаете, че германската икономика е силно зависима от руския газ. И сега идва вече проблемът и с високите технологии. Да, германската икономика все още бележи рекорден износа, но това може би скоро ще приключи при традиционни техни отрасли като автомобилостроенето. В тази ситуация се разкрива шанс за България и за цяла Източна Европа.

Защо?

Първо, ще се търсят къси търговски вериги. В момента, покрай конфликта в Близкия изток, хусите спират кораби и затова плавателните съдове спират да пътуват през Суецкия канал в Червено море и заводите в Германия спират, защото нямат суровина. И заради това ще се търсят къси търговски вериги и подобни предприятия ще бъдат изграждани в Европа, най вече в Източна Европа.

Според мен, нашият манталитет, на страните от България до Полша, е такъв, че ние все още сме гладни за успехи и за реализация. Това е, което като че ли в Западна Европа, го загубиха. Всъщност, ние имаме много какво да дадем на Европа, като подходим с много по-голямо самочувствие, включително в следващия Европейски парламент.

От моите контактите с евродепутати от Западна и от Източна Европа мога да кажа, че нашето ниво на експертиза не е по-лошо, даже напротив. Затова наистина трябва да подходим с по-голямо самочувствие и според мен ще успеем да променим включително и брюкселската бюрокрация.

А "Ускорение", в крайна сметка бизнес клуб ли е? Когато някой чуе за "Ускорение" с какво трябва да го асоциира?

Именно с това на каква скорост България ще се развива в ЕС. "Ускорение" ще е такъв клуб, от какъвто обществото има нужда. Тоест, няма да дефинираме отсега бизнес клуб ли ще е, политически или нещо друго.

Тоест, не е изключено в един момент да станете партия?

Не, на този етап въобще не мислим в тази посока, даже не сме регистрирали "Ускорение" като юридическо лице. Това не е непосредствена задача.

А за в бъдеще?

Наистина не съм мислил. Ако се окаже, че обществото има нужда от 352-та партия, ще направим, но в момента не мислим в тая посока.

Стартирате този проект с банкера Левон Хампарцумян, собственика на "Агрополихим" Филип Ромбаут. Защо точно с тях?

Те са част от инициативата, но в нашия клуб няма членство. В същото време част от инициативата са и всички гости, които дойдоха днес (6 февруари). Аз се радвам, че дойдоха наистина хора, които са допринесли много за развитието на България.

Видяхме президента Росен Плевнелиев, трима настоящи министри, депутати...

Да, точно така. Г-н Христо Иванов беше тук, Атанас Атанасов. Пак искам да повторя, клубът няма членство или нещо подобно. Всеки, който има добри идеи за развитието на България, е добре дошъл. Ние ще представим такива вероятно следващата седмица на парламентарните групи от мнозинството.

Какви са тези идеи? Избройте някои от тях…

Трябва да бъдат консенсусни. Например, листването на енергийни компании на Българската фондова борса и на други борси, е изключително важно за осигуряването им на капитал. Това, което г-н Ромбаут наблегна за легализирането на индустриалния коноп. Две години го бавим този закон. Тук става въпрос за инвестиции, за стотици милиони левове, които могат да потекат към най-бедните райони.

Ще се борим фирмите с малък оборот да минат на тримесечен отчет по ДДС. Това ще бъде голямо облекчение. Ще отстояваме по-добро структуриране на индустриалните зони, което пак е свързано с инфраструктура - да изградиш ВиК, електропреносна система, път до индустриалната зона. Всичко това да го парцелираш така, че да може бизнесменът да влезе и да развива своята дейност. Повече дигитализация на администрацията, падане на бюрократични пречки и др.

А вие пред гостите казахте, че за 5 години може да поправим инфраструктурата си? Как ще се случи?

Тук говоря не само за инфраструктура, тип пътища и жп линии, а и за енергийна, за финансова, защото фондовата борса трябва да се развива, т.е. капиталовият пазар.

Достатъчни ли са 5 години за всичко това?

Мисля, че са достатъчни. Даже са много. В момента (по данни за 2022-а година) сме на 62% по БВП от средното ниво на Европейския съюз. След 5 години този процент спокойно може да стигне 80 на сто, стига да си решим няколко основни проблеми.

Единият е свързан с всякакъв вид инфраструктура, другият е преборването на корупцията и намаляването на административното бреме. А това става с ясно законодателство, промени в регулаторите и влизане на професионалисти в тях.

Такива ли ще са новите шефове на регулаторите?

Надявам се да са такива.

Имате вече конкретна информация?

Нямам информация, и според мен в следващите 2 месеца няма да има гласуване на нови състави на регулаторите. Първо, трябва да се уточнят правилата, по които ще се осъществяват тези избори за шефове на регулаторите.

Като заговорихме за регулатори, сега Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) е на фокус с нейното спорно решение да пусне сделката за придобиване на "Булсатком" от "Юнайтед груп". Това се случва, макар много експерти да казват, че "Юнайтед груп" след това придобиване ще държи 60% от пазара...

Новият ръководител на КЗК трябва да работи достатъчно прозрачно и справедливо, равно отдалечено от всички бизнеси. Това решение, за тази сделка, която визитата, за мен е абсурдно. Казвам го, без да искам да влияя на регулатора. Но то показва зависимости.

Какви зависимости - корпоративни?

Вероятно, да.

"Ускорение" се появява 30 дни преди ротацията на властта. Защо точно сега и какво искате да кажете преди ротацията?

Искаме да включвам в програмата на парламентарното мнозинство и правителството определени реформи, които съм убеден, че могат да се случат за 9 месеца. Ще представим и на медиите подробна програма в близките дни, някои вече ги загатнах пред вас. България като страна и като бизнес трябва да подхожда с повече самочувствие.

Трябва повече да си вярваме. Според мен, България ще бъде една от най-бързо развиваща се държава в Европейския съюз и всъщност ние можем да помогнем много повече на Европа, отколкото тя на нас в тоя момент.

Накрая, може ли "Ускорение" да се окаже следващата представителна работодателска организация на България?

Това също е възможно, зависи от търсенето и предлагането. Ако има търсене за такова нещо, защо не? Най-важното е да намалим административните пречки пред всеки един бизнес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #8

    Турците плащат 3,6 пъти по-малко от българите за газ, идващ от България
    03.01.2024 Автор: Обективно
    Турците плащат 3,6 пъти по-малко от българските потребители за природен газ, идващ от „Турски поток“, от компресорна станция Странджа на „Булгартрнасгаз“ ЕАД, т.е. от България. Данните изнесе председателят на Българската газова асоциация Пламен Павлов в отговор на твърденията на депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев, че газът у нас е поевтинял наполовина. Газовият експерт попита защо газът в съседна Турция

  2. kosta
    #7

    Този смешник с 2 процента електорален потенциал два пъти е зам министър и продължава да лае глупости

  3. Калико Джо
    #6
    Отговор на коментар #5

    Мишо, защо си изтри коментара по-долу като натрупа 10 минуса и го цвъкна чистичък отгоре. Никой не ти вярва на пасквилите.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #5

    ЕС взима повече от колкото дава на УСТОЙЧИВО най-бедната страна членка-България. 4 млрд-с условия. които хранят МАФИЯТА! 2 млрд-вноска. 2 млрд парникови квоти. Гробокопачът Касчиев на заплата във Виена-иска оскъпяване тока от Козлодуй с 2 млрд лв или 40% заради ЕК изисквания за хранилище или-"скъпо и ГАДНО". ЕС-икономически терор за бизнеса и народа-тлъсти порции сланина за олигарсите! И много, много лобизъм! За СКЪПИ ВЕИ-та в морето. Които няма как да минат без грамадни субсидии. В Англия производителите на вятърна енергия искат вдигане цената на тока с 70%, не им било рентабилно. Лобизъм=КОРУПЦИЯ

  5. Коментарът е изтрит в 18:37 на 7 февруари 2024 от автора.
    #4
  6. boriana
    #3

    На деб..ите глави и закос.е.н..ели мозЪцзи от предстоящето управление, никакво Ускорение не може да им помогне.

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.