Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властите в България застрашават свободата на словото

31 коментара
Властите в България застрашават свободата на словото

Ръководители на европейската левица заявиха в София, че свободата на българските медии е застрашена от настоящото правителство.

Взехме решението да дойдем тук за обсъждане въпросите за свободата на медиите. В Европа в 21 век свободата на медиите е в заплаха. Ние, левите, винаги сме се стремили да пазим и се борим за свободата на медиите, заяви председателят на Групата на социалистите и демократите в Европарламента Мартин Шулц, който участва в организираната от групата дискусия "Свободата на медиите и демокрацията под заплаха".

В началото на срещата лидерът на БСП Сергей Станишев отбеляза, че в условията на икономическа криза и на този тип власт и правителство натискът върху медиите се засилва. Той посочи, че рекламният пазар в България се е свил много през последните година -две и много медии, за да оцелеят, стават потенциално по-зависими. Много медии са собственост на икономически групировки и компании с интереси извън медийния пазар и интереси, свързани с държавата, добави Станишев.

В изказването си на форума журналистката Велислава Дърева каза, че писмото на премиера Бойко Борисов до медиите, в което ги пита дали им е оказван политически натиск от сегашното правителство, е най-тежкото покушение срещу българската журналистика и тя не е възроптала срещу това. По думите ѝ писмото е целяло цензурата да бъде узаконена като еманация на свободното слово.

Георги Коритаров отбеляза, че сервилността и слугинажът на медиите са били толерирани и използвани и от БСП, и от управляващите преди това. Кристина Патрашкова, главен редактор на в. "Галерия", посочи, че вестникът е под натиск от МВР и вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Тя даде пример със задържания екип на медията, докато са правили репортаж за къщата на Цветанов в с. Шума.

Сашо Диков от Канал 3 запита Сергей Станишев защо не е направил нищо докато е бил премиер срещу окрупняването на медии и изясняване на финансирането им.

Проблемът с това, че едни или други фирми придобиват медиите, не започва в края на 2008 г. - началото на 2009 г., отговори Станишев. Той обаче добави, че не сваля отговорността си като министър-председател, че този въпрос не е решен.

Той в същото време изтъкна, че докато е бил министър-председател не си е позволявал нито веднъж да се обажда на журналист или на главен редактор и да изразява недоволство от една или друга информация.

По никакъв начин не снемам отговорността от себе си, но за по-малки прегрешения от тези на сегашното правителство, хора от предишното правителство щяха да бъдат разпънати на кръст от медиите, заяви той.

Станишев пое ангажимент резултатите от дискусията да бъдат оформени законодателно.

Мартин Шулц: Все по-често в Европа властта контролира медиите

Обикновено журналистите контролират властта, все повече обаче в Европа наблюдаваме случаи, в които властта контролира журналистиката и това преобръщане е опасно, заяви Мартин Шулц. Като пример той посочи Италия, където премиерът е и собственик на медии, и бизнесмен. Според него проблем със свободата на словото има и в други страни от ЕС с десни правителства, като Франция, Унгария и др.

Лидерът на европейските социалисти се обяви за създаване на общоевропейско законодателство, което да раздели икономическата от медийната власт, тъй като хората, които упражняват икономически натиск, се опитват и да наложат определена политическа линия медиите.

Шулц посочи още, че провеждането на конференция за медийната свобода в София е много подходящо, тъй като "у вас подобни проблеми са ежедневие". Шулц обаче отказа да коментира дали такива проблеми е имало при предишното правителство на неговия колега - социалистит Сергей Станишев.

В конституцията на Федерална Германия, приета през 1948-1949 пише, че не се упражнява цензура. Никой не може да упражнява цензура в нашата страна, каза още той.

В ЕС има партии, които гледат с дистанция на свободата на медиите, когато са на власт. Има партии, които са крайно десни, дори фашистки, които участват в законодателната власт и влияят на тези процеси. Такава партия е "Атака" в България, има такива партии и в Холандия, и в Румъния, посочи Шулц. Аз съм партиен политик и мога да кажа, че журналистите са ужасни хора, те усложняват живота на политиците. Задават неудобни въпроси. Но това е важно за демокрацията и трябва да има журналисти, които задават неудобни въпроси. Ако има журналисти, които получават статиите си от правителството или чакат разрешение за публикациите си, това е опасно, подчерта още той и добави: Надявам се повечето журналисти да не са такива, защото иначе е заплашена демокрацията.

Вътрешният министър става прокурор

Има коментари и сведения, че в България се нарушава свободата на словото, заяви по-рано в четвъртък пред БНР зам.-председателят на Групата на социалистите и демократите в Европарламента Ханес Свобода.

"Има заплаха от институциите за промени в регулаторните органи и постоянни влияния от страна властимащите към медиите, както знаем, също и директно от премиера. Това са притеснителни новини, за които съобщават международните медии, свободният печат, и то не само социалдемократическите медии. Ние сме тук, за да проверим тези факти. Искаме да дискутираме с журналисти, с експерти в България, за да си направим една добра картина от действителността", каза Ханес Свобода.

В отговор на подобни нападки от страна на президента Първанов, през май премиерът Борисов изпрати писма до медийни шефове и главни редактори с въпрос дали властта оказва вмешателство в редакционната им политика. Всички те декларираха, че са независими и не им се оказва натиск .

Когато подложите някого на натиск и после го питате публично дали това е вярно, винаги ще получите отрицателен отговор, коментира по този повод евродепутатът. "Ако той е под натиск, той не може да отговори обективно на този въпрос", заяви Свобода.

В отговор на оплакванията от левицата у нас ще се обсъждат и опитите за съдебно преследване на представители на предишното правителство. "Вътрешният министър става прокурор. Това не е негова задача. Има опити президентът Първанов да бъде подложен на процедурата на импийчмант. И се създава впечатлението, че първо се обвинява и после се търсят доказателства", поясни Свобода.

"И въобще тази тенденция да се казва, че всичко, което е било в миналото, е лошо и едва ли не криминално, а и всички действия на правителството да се поставят под знака борба срещу мафията, това е много вредно за демокрацията", заяви евродепутатът.

Той призна, че ЕС оказва натиск върху България да се справи с мафията и корупцията. "Обаче ние искаме да стигнем до корена на нещата, не да се борим срещу структурите на мафията с недържавни, недемократични начини. Само правовата държава може да направи това. Съдиите трябва да са независими от правителството и не може съдебната система да е под контрола на партии. И така, отвън погледнато, тук...се борят, така да се каже, само илюзорно, някак си не се достига до корена на проблемите", смята евродепутатът.

"Ако наистина взимате на сериозно борбата срещу корупцията... важното е да се концентрирате върху мафията, а не да се борите срещу политици, като се борите срещу президента, срещу министъра на отбраната и т.н.", заяви Ханес Свобода.

Той признава, че никой не е над закона, но съдилищата трябва да решат това, а не политиците.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

31 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #32
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #31
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #30
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #29
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #28
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #27
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #26
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #24
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #23

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.