Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вместо слабо поевтиняване, 6% по-скъп газ идния месец

2 коментара
Вместо слабо поевтиняване, 6% по-скъп газ идния месец

Повишението на борсовите цени на природния газ в последно време проваля намерението на "Булгаргаз" да свали цената на синьото гориво, макар и с нищожните 0.7 процента. Вместо това суровината ще повиши цената си с близо 6 на сто. Това сочат най-новите разчети на държавния газов доставчик, представени от изпълнителния му директор Деница Златева на откритото заседание в четвъртък в енергийния регулатор по внесеното на 10 август заявление за цена от 59.27 лв./МВтч без данъци и такси през септември.

В момента тарифата е 59.67 лв., но планираното слабо поевтиняване няма да се случи. Вместо това от "Булгаргаз" очакват цената да е близо 63 лв./МВтч.

Пречената е, че след внасянето на заявлението на 10 август борсовият индекс TTF - месец напред се е повишил с близо 13% и е достигнал 44 евро/MВтч. От вчера обаче започва да се понижава и е на нива от 34-35 евро/MВтч.

"Индексът е ценообразуващ елемент за формиране на регулираната цена на природния газ и с оглед на тези ценови изменения, към днешна дата прогнозната цена на "Булгаргаз" за месец септември би била около 62.90 лв/MВтч", коментира Златева на заседанието.

Финалната цена ще бъде заявена на 1 септември и по нея ще се се произнесе Комисията за енергийно и водно регулиране.

От "Булгаргаз" заявяват, че стремежът им е увеличението на борсовите индекси да бъде сведено до минимум и да се отрази само частично върху регулираната цена за септември.

Председателят на енергийния регулатор Иван Иванов изрази убеденост, че през оставащите дни до края на месеца обявената прогнозна цена от близо 63 лв./МВтч ще намалее. Основание за това му дават данните от газовата борса TTF, където днес търговията е започнала при цена 30,50 евро, което е спад от 30 %. Освен това, според ръководителя на КЕВР, Европа е взела всички мерки, за да осигури потреблението през зимата - газовите хранилища на континента са запълнени средно на 91%, а хранилището в Чирен – на 92 %. Голяма част от тези обеми обаче са там от миналата есен и са купувани на доста по-високи цени от сегашните на пазара.

От анализа на държавния орган става ясно, че през идния месец трима доставчика ще осигурят суровината за българския пазар. Малко повече от половината – 53.84 на сто от количествата са по азерския договор, останалите обеми ще дойдат от двама търговци от региона. Техните имена не се посочват, но вероятно са гръцки компании.

Газовият доставчик заявява, че е осигурил необходимите количества природен газ за 2024 г. за регулирания и за свободния пазар. Освен с доставките по договора с Азербайджан, страната разполага със запаси от 3.5 млн. MВтч в хранилището в "Чирен", приключват преговорите за доставки по десетгодишен договор , който ще осигури още 1 милиард кубически метра синьо гориво годишно, посочват от дружеството.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. borisovanikoleta43
    #2

    последните месеци цената пада надолу, а в сравнение от септември миналата година и сега - цената е 6 пъти по-ниска на газа! за мен това е доста обнадеждаващо и успокояващо.

  2. Slavka Peneva
    #1

    Повишаването на цената може да се дължи на глобални влияния и търговски събития. Това подчертава важността на инвестициите в националната енергийна инфраструктура, за да намалим възможните негативни влияния.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.