Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вноската на България в бюджета на ЕС може да скочи с 50% до 2027 г.

Министерството на финансите се е презастраховало в Бюджет 2020

3 коментара
Вноската на България в бюджета на ЕС може да скочи с 50% до 2027 г.

Вноската на България в бюджета на ЕС може да скочи средно с около 50% в следващия 7-годишен бюджетен период (2021 г. - 2027 г.) в сравнение с предходния (2014 – 2020 г.).

Това става ясно от нови технически изчисления по бъдещата финансова рамка на съюза, представени от ЕК във вторник в Брюксел.

Справката на ЕК показва, че в периода от 2014 г. до 2020 г. България плаща средно по 460 млн. евро вноска в европейския бюджет, докато през следващия седемгодишен период сумата ще нарасне до 680 млн. евро средногодишно, което е увеличение с около 50%.

Разпределена по години обаче, сумата ще нараства плавно. През 2020 г. например е планирано България да внесе около 520 млн. евро, докато през 2027 г. сумата трябва да достигне 710 млн. евро.

В официалния проектобюджет на Министерството на финансите за догодина е заложена вноска за евробюджета, която е доста по-висока от планираната от Еврокомисията – 1.4 млрд. лв., което е около 710 млн. евро. За сравнение, в Бюджет 2019 е записана сумата от 1.28 млрд. лв.

МФ се презастрахова и за следващите бюджети, като за 2021 г. е заложило вноска от 1.54 млрд. лв., а за 2022 г. - 1.67 млрд. лв.

Финансовото ведомство прави изрични уточнения, че сметките му са на базата на съществуващото законодателство и не включват евентуалните промени, свързани с нови начини на изчисляване на вноските или с напускането на Обединеното кралство. Преговорите по следващата финансова рамка все още продължават, допълват от МФ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #3

    1. Вноската на България в ЕС се определя по методика на база приходи от мита, ДДС, Брутен национален доход, корекции и отстъпки. Приблизително може да се приведе към БВП и при нас сега е около 1,1% от БВП; 2. След като Горанов планира нарастване на БВП през 2021 спрямо 2014 и 2022 спрямо 2015 с 61-62%, нормално е вноската да се увеличи с 50% и повече.

  2. Petio Petkov
    #2

    Балансът в полза на България е повече от добър, но ако се вземат предвид само вноските и финансирането от бюджета на общността. На ниво национална икономика нещата са доста по-различни - 1,5-2 милиона български емигранти увеличават националното богатство и пълнят социалните и здравни фодове на партньорите (само част от доходите им се връща у нас); - печалбата от търговията на едро и дребно (минус ДДС и данък печалба) заминава на Запад, както и печалбата на повечето банки, трите телекомуникационни

  3. edin.drug
    #1

    Ами това се очакваше - толкова години взимаме пъти повече, отколкото даваме. Ние пак ще получаваме повече, но все пак трябва да има някаква мяра. "Кой колко внася и взима от бюджета на ЕС": https://www.infograf.bg/article/1465392364000

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.