Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водата във Варна, Ловеч и Търговище поскъпва от юли с повече от заявеното

Причините са токът, инвестициите и вдигането на заплатите във ВиК-атата

4 коментара
Водата във Варна, Ловеч и Търговище поскъпва от юли с повече от заявеното

След редица корекции на бизнес плановете на водоснабдителните и канализационните дружества във Варна, Ловеч и Търговище, Комисията за енергийно и водно регулиране и трите ВиК там са се разбрали за поскъпване от 1 юли 2022 г., което ще е над заявеното от дружествата. Основната причина за това е, че изчисленията за исканите цени са правени според стойността на електроенергията от преди година, а днес тя е много по-висока. Регулаторът се е опитал да компенсира това с намаляване на разходите там, където е възможно, но са предвидени инвестиции за обследване на водопроводните мрежи за откриване на скритите течове и ремонти, както и за повишаване на заплатите на работещите в тези ВиК с 15 процента. В Търговище обаче ръстът на възнагражденията във ВиК-то ще е по-нисък, защото иначе се надхвърля социалната поносимост на цените.

Така от 1 юли 2022 г. се предвижда варненци да плащат 4.548 лв./куб. м с ДДС за доставката, отвеждането и пречистването на водата. В Ловеч цената става 4.204 лв./куб. м с ДДС, което е ръст от 33 процента, а в Търговище – 4.370 лв./куб. м с ДДС.

Окончателното решение за цените ще бъде взето на 29 юни на закрито заседание на регулатора.

От ВиК Варна отчитат, че за намаляване на разходите за електроенергия са инвестирали , „Водоснабдяване и канализация“ ООД, гр. Варна е инвестирало в съвременни инсталации за производство на ток от метан танкове, оборудвани с когенератори, в пречиствателната станция на Варна. Така разходите за пречистване на отпадните води са спаднали с 14%. Водният оператор, обслужващ 159 населени места, планира в следващите пет години да подмени 89 км довеждащи водопроводи и разпределителна мрежа. Около 38% от общо планираните инвестиции от 66.8 млн. лв. ще бъдат директно вложени в улични водопроводи. 265 км улични водопроводи ще бъдат обследвани със специализирано оборудване за откриване на скрити течове и така загубите на вода ще бъдат намалени с 9 процента до 2026 г. до нива от 24,4 м3/км/ден.

От дружеството отбелязват, че повишаването на заплатите с договорените с регионалното министерство и държавния "ВиК холдинг" вдигане на заплатите и крайно наложително за запазване на работещите в предприятието и привличането на нови специалисти. В момента сто са незаетите работни места в дружеството, което затруднява дейността му.

Във ВиК Ловеч увеличението на заплатите ще е малко под нивото на договореното с принципалите и ръстът ще е 14.5%.

Заложените в бизнес плана на водния оператор до 2026 г. инвестиции са 4.060 млн. лв., от които 3.4 млн.лв. в публични ВиК системи и съоръжения. Това е над заложените 2.3 млн. лв. по договора с Асоциация по ВиК – Ловеч. Средствата ще са собствени и ще отидат за внедряване на нови софтуерни решения за управление и експлоатация на системите. Дружеството има амбициозните намерение до края на 2026 г. да покрива изцяло стандартите за качество на питейната вода.

През 2026 г. предстои в гр. Угърчин да бъде въведена в експлоатация нова пречиствателна станция за отпадни води на пет населени места, в които се предоставя услугата отвеждане на отпадъчните води.

За намаляване на загубите на вода ще бъдат подменени 40 км довеждащи водопроводи и разпределителна мрежа. По този начин около 44% от общите инвестиции ще бъдат директно вложени в улични водопроводи. Със специализирано оборудване дружеството ще обследва за скрити течове 541 км улични водопроводи. Разчетите сочат, че по този начин нивото на загуби ще бъде намалено със 17 % до нива от 6,41 м3/км/ден. Заложени са и инвестиции за управление на налягането, зониране на водопроводната мрежа, с което се гарантира надеждното управление на водоснабдяването в обслужваните общини Ловеч, Априлци, Летница, Луковит, Тетевен, Угърчин и Ябланица.

ВиК Търговище е предвидило в следващите пет години 5.45 млн. лв. инвестиции, от които 3.9 млн. лв. в публични ВиК системи и съоръжения. Заложените средства са по-големи от записаните 3.8 млн. лв. по договора с Асоциация по ВиК – Търговище.

Планирано е внедряване на нов софтуери за управление и експлоатация на водната система в общината, намаляване на загубите с подмяната на 77 км довеждащи водопроводи и разпределителна мрежа, за което ще отидат 26% от общите инвестиции.

В Търговище също ще се обследват системата за скрити течове - общо 545 км улични водопроводи ще бъдат проверени, което трябва да доведе до свиване на загубите на вода с 25% до нива от 10.01 куб. м/км/ден. Заложени са и инвестиции за управление на налягането, зониране на водопроводната мрежа, с което се гарантира надеждното управление на водоснабдяването в област Търговище, посочват от регулатора.

Заплатите в дружеството обаче ще се повищат само с 13.6 на сто, защото в противен случай цената на водата би надхврълила социалната поносимост спрямо доходите в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mz/X
    #4

    "регулатора" да сравни вътрешната организация в българските ВиК фирми с организацията на подобни фирми в Западна Европа и САЩ. Ако го направи ще види че българските държавни фирми още живеят в каменния социализъм. Всички пари дадени без реформи служат за угояване на безделници чиято бройка е няколко пъти по-голяма от необходимото.

  2. maribo2005
    #3
    Отговор на коментар #1

    Човек, всичко има в интернет, в сайтовете на дружествата, в сайтовете на областните администрации, в търговския регистър, в КЕВР - чети, прави си статитстика и ще разбереш, че нищо не знаеш...Защото не си наясно как се формира цената на услугата доставка на питейна вода...

  3. Жо
    #2

    Водата няма цена, защото никой не я произвежда. Разходите са за УСЛУГАТА- добиване, пречистване, доставка, канализация и пречикване на отпадните води. Услугата при ВиК дружества, добиващи вода чрез помпи се оскъпява от цената на тока. Към това трябва да се прибавят поскъпналите материали и горива за поддръжка. Едно копаене на улицата при теч на водопровод струва най-малко 2000 лв, включващо заплатите на работниците, ремонта на тръбата, зариването на дупката и възстановяването на настилката. Един

  4. mediaman
    #1

    Хайде кажете колко процента е делът на заплатите в разходната част на дружествата. И отчетете, че държавата вдигна МРЗ,на което ВИК трябва да реагират. Като ви гледам коментарите оставам с впечатление как едни алчни водоснабдители взимат по 5000 лв и яхат отрудения и беден български народ. Само за сведение - в системата на ВИК в ЦЯЛА България не работи вече нито един ВИК инженер. И още - ако искаме да имаме вода по къщите системата се нуждаеше от 12 млрд инвестиции (според СБ преди години, сега не знам) Сигурно заради високите заплати, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.