Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Водопроводите стават малки ВЕЦ-ове

Всяка област ще има една цена на водата

18 коментара
Снимка: БГНЕС

Водопроводите стават малки ВЕЦ-ове. Всяка област ще има една цената на водата, а не както сега съществуват над 52 тарифи в цялата страна. Няма да има единна водна компания по подобие на НЕК, а ще се направи дирекция “Водна инфраструктура” в Министерството на регионалното развитие, която ще отговаря за този сектор. Това предвижда стратегията за водния сектор до 2035 г., която се пише вече трета година.

Необходимите инвестиции за модернизиране на ВиК-мрежата се оценяват на около 40 млрд. лв. до 2035 г., като цената на кубик вода ще мине 10 лв. Това стана ясно от представянето на документа от заместник министрите на околната среда Ивелина Василева и на регионалното развитие Добромир Симидчиев пред парламентарната комисия по околна среда в четвъртък.

Довеждащите водопроводи като мини ВЕЦ-ове

Стратегията предвижда и използването на потенциала на водопроводната мрежа за производство на електроенергия. Има засилен интерес в тази област от страна на инвеститори, като такива проекти вече са реализирани, каза Симидчиев в отговор на въпрос на депутат.

Над 36 млн. лв. за секторни ВиК-стратегии и планове

Над 36 млн. лв. ще бъдат похарчени за писане на секторни ВиК стратегии и планове. От тях 12 млн. лв. се отпускат по оперативна програма “Околна среда” за стратегическо планиране и укрепване на капацитета на структурите за реформиране на водния сектор.
Още


Такива ВЕЦ-ове се изграждат на довеждащите водопроводи, като се монтират малки турбини, като използват водата за производство на ток, който продават на НЕК. В София има осем потенциални места за изграждане на малки хидроцентрали по водопроводната мрежа, но досега общината не се е възползвала от тази възможност поради липса на средства. В същото време не ги дава на частен инвеститор. ВиК- Благоевград например вече е изградило малки ВЕЦ-ове.

Цената на водата ще се определя на регионален принцип

Министерството на околната среда и водите се е отказало от идеята за единна цена на водата, която да се определя от съвет на министрите, каквато идея беше лансирана миналата година.

Последно цената на водата ще се определя на регионален принцип, каза зам.-министър Василева. Идеята е във всяка област да има един оператор и съответно една цена на водата, т.е. 28 цени за населението, допълни зам.-министър Симидчиев. В момента  има 52 ВиК- дружества, като някои имат по повече от една цена на водата, посочи той.

Цената на водата в различните региони в момента варира от 0.50 лв. за кубик до 2.50 лв., казаха от Министерството на околната среда. След като се направят инвестиции в мрежата, цената ѝ обаче ще расте.

Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР), а не съвет на министрите, ще остане да определя цената на водата, предвижда още стратегията. ДКЕВР ще отчита и направените инвестиции за подобряване на мрежата, което ще доведе до поскъпване на услугата в бъдеще, стана ясно по време на дискусията. Досегашният опит от изградените около 15 пречиствателни станции за отпадни води по ИСПА също показва това.

Водната инфраструктурата става изцяло публична собственост – държавна или общинска. Това ще се регламентира с промени в Закона за водите. Чрез договори тя ще бъде отдавана на операторите (ВиК дружествата) за управление.

Регистър на мрежата

В Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще се създаде дирекция "Водна инфраструктура”, предвижда още стратегията. Идеята е тя да направи електронен воден кадастър за ВиК-мрежата, напоителните системи, язовирите, хидроенергийните съоръжения, предпазването от наводнения – всичко, което влиза във водната инфраструктура, ще се събере на едно място, обясни Симидчиев. По думите му това трябва да стане до края на годината.

Новата дирекция ще създаде чрез преструктуриране на няколко от сегашните в министерството, като раздуване на щата няма да има, каза зам.-министърът на регионалното развитие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    даааааааааа, както казваше тато, тази година произвеждаме полупроводници, догодина цели ... ха ха ха ... да ни е честито

  2. Анонимен
    #17

    За №13 :Прав сте ,че невежеството е истински кошмар.Още по-голям кошмар е когато тъпаци с купени дипломи вземат решенията за хидродинамични процеси,особено когато са "овластени"... Иначе становища за ВЕЦ от блогерите- нищо опасно,освен ако решенията от държавната администрация се вземат единствено от "мненията"на блогерите и още повече ако тези решения се представят за европейско финансиране?!

  3. Анонимен
    #16

    Научна фантастика. Ако искаме да имаме промишленост и чужди инвестиции ни трябват истински мощности с които да може да се захранва тази промишленост, както и токът да е евтин. Всичко останало не става да се изпържат едни яйца дори а е само поредната българска шашма да продаваме на държавата скъпа енергия, като дори някои шмекери купуват евтина енергия и я продават като произведена от тях уж то алтернативните източници.

  4. Анонимен
    #15

    14 ... На човек при разумно потребление на вода са му достатъчни 3 м3/месец. Решете простата аритметична задача - кое струва повече? Едно кафе и една цигара на ден или 3 кубика вода. Или само да нагнетяваме недоволство и омраза!!!

  5. Анонимен
    #14

    13....Тия ги разправяй на хората в общините из България, които плащат вече над 2 лв. кубика..Макар да не са учили ВиК...

  6. Анонимен
    #13

    До № 3. Ако не е късно възрастово, уважаеми форумнико, запиши се да учиш в съответното висше учебно заведение и тогава раздавай компетентни мнения. Всяка водоразпределителна мрежа има резервоари на съответно ниво, които осигуряват налягането в селището. Става въпрос за миниВЕЦ на тръбопроводите, които довиждат водата до тези резервоари. И най-после да замълчат тези, които нямат необходимите знания за да коментират непонятни за тях неща!

  7. Анонимен
    #12

    Водопроводите - малки ВЕЦ-ове, топлопроводите - малки ТЕЦ-ове, и т.н., и т.н.

  8. Анонимен
    #11

    ..И сега ще трябва да се плащат и напорните загуби на печелившите от "малките ВЕЦове"...Хитрец на дребно, но технически ТЪП...

  9. Анонимен
    #10

    ... На печелившите от водната далавера - честито!...

  10. Анонимен
    #9

    На печелившите отново честито. Готви се пълен геноцид над населението, а хорицата просто си чакат реда пред портите на скотобойната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.