Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военната помощ на САЩ за кандидатките за НАТО не е гаранция за членство

0 коментара

Конгресът на САЩ подкрепи разширяването на НАТО, като изпрати на президента Джордж Буш за подпис закона за военна помощ от 55,5 милиона долара за седем страни от Централна и Източна Европа, съобщава агенция Ройтерс от Вашингтон.

Ройтерс цитира председателят на сенатската комисия по външни работи Джоузеф Байдън, че законът не гарантира членство в НАТО и че обсъждането на подготовката на всяка от страните кандидатки ще продължи. Приемането на закона не означава намерение да се гласува за или против евентуално присъединяване към НАТО на която и да било страна кандидатка, подчерта Байдън, цитиран от Ройтерс.

Сенатът одобри с 85 гласа /шестима сенатори гласуваха против/ законопроект за военна помощ за Естония, Латвия, Литва, Словакия, Словения, България и Румъния. Парите ще бъдат използвани за изпълнение на изискванията за членство в НАТО, посочва Ройтерс.

Законът е до голяма степен символичен, защото помощта бе отпусната с по-ранни законодателни решения, обяви председателят на сенатската комисия по външните работи Джоузеф Байдън. Според него обаче символизмът в този случай е важен, защото приемането на закона потвърждава, че НАТО води политика на отворени врати.

Въпреки възраженията на Русия НАТО се готви за ново разширяване на Изток след приемането на Полша, Чехия и Унгария през 1999 г., отбелязва Ройтерс. Сенаторът републиканец Ричард Лугар каза, че желанието на президента Буш е било Конгресът да приеме закона преди срещата му с руския президент Владимир Путин идната седмица в Москва. В писмо до законодателите държавният секретар Колин Пауъл и министърът на отбраната Доналд Ръмсфелд посочват, че законът ще подкрепи "жизнени интереси на Америка в по-силна и разширена НАТО" и ще "засили ангажимента на нашата страна към свободата, мира и сигурността в Европа".

Някои сенатори попитаха дали законопроектът означава, че Съединените щати ще подкрепят страни, които нямат достатъчна военна тежест. "Ние трябва да бъдем пазител на НАТО. Започваме да каним все повече страни под нейния чадър, което може да отслаби организацията", каза сенаторът републиканец Джон Уорнър, член на комисията по въоръжените сили. Според него текстът на закона "може да заблуди страните кандидатки", ако го възприемат като покана за членство.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.