Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Войната"" за руската водка вече се води на германска земя

0 коментара

Вносителите на "Московская" вече няма да могат да я рекламират като "оригинална руска водка". С решението на Хамбургския съд "войната" за руската водка се пренесе и на територията на Германия. Досега върху бутилките с известната марка стоеше етикетът "оригинална руска водка", както и надписът "дестилирана в Русия".

След неотдавнашното извънсъдебно споразумение в Хамбург обаче надписите ще трябва да отпаднат, тъй като са подвеждащи. Защото продаваният в Германия алкохол, който носи името на руската столица, междувременно се бутилира в Рига, при това при по-особени обстоятелства.

Съдебният иск бе подаден от руската фирма Dovgan GmbH, регистрирана в Хамбург, която очевидно поддържа тесни контакти с държавната руска търговска компания Союзплодимпорт. Искът бе предявен срещу фирмата Simex, която от години внася "Московская" в Германия. В бъдеще върху етикета, поставян върху бутилките, ще трябва да се обозначи, че напитката се бутилира в латвийската столица.

Заседанието на Хамбургския окръжен съд превърна северногерманския град в поредния плацдарм на "войната" за руската водка, в която в миналото участваха тежко въоръжените частни "армии" на разни магнати. Именно заради "войната" за ценната руска водка правата върху марката "Московская" на руския и международния пазар се намират в ръцете на различни, враждуващи помежду си компании.

Търговското дружество Союзплодимпорт, което притежаваше правата върху търговската марка, попадна през 1992 г. под контрола на магната Юрий Шефлер. Няколко години по-късно Шефлер продаде търговските марки за 300 000 долара на самия себе си. Това бе един от многото скандални примери за самообслужване в процеса на приватизация при управлението на Елцин.

Така правата върху "Московская", "Столичная" и много други марки водки се озоваха в края на краищата в ръцете на новата компания на Шефлер, която също бе наречена Союзплодимпорт, естествено, напълно съзнателно. Междувременно спорната сделка бе анулирана в Русия.

С това руската Държавна патентна служба изпълни желанието на президента Путин, който очевидно разчита на големите приходи от продажбата на алкохол. Правата върху 17 марки водка отново бяха прехвърлени на повторно възстановената фирма Союзплодимпорт, която бе първоначалният им собственик.

Междувременно тя се ръководи от Владимир Логинов, бивш сътрудник на аграрното министерство. Доминираната от Шефлер фирма Союзплодимпорт обаче все още притежава международните права върху Московская и други марки. Налице е една наистина прелюбопитна ситуация, която на времето предизвика доста сериозни конфликти.

Така например Логинов упреква Шефлер, че в телефонен разговор го е заплашил с убийство. По тази причина Шефлер, който притежава къщи в различни европейски държави и живее в чужбина, фигурира в списъка на издирваните от руската полиция лица. Руските вестници тълкуват процеса в Хамбург като първи опит да се сложи край на разгорещените спорове около правата върху търговските марки.

Зад ищеца, Dovgan GmbH, очевидно стои Логинов, тоест руската държава. Според руския печат спорът за етикетите е само параван, като истинската цел на съдебния спор е пласментът на "Московская" да се отнеме от Simex, германската фирма-вносител, която работи за Шефлер.

Очевидно обаче позициите на Simex, като единствен вносител, трудно могат да бъдат разклатени по съдебен път. Според адвоката на Simex целта на съдебната процедура е фирмата да бъде принудена да сътрудничи със спиртоварни, които работят с официалния Союзплодимпорт.

И по-рано руските власти принуждаваха германските вносители на "Московская" да предприемат маневри. До началото на годината водката "Московската", предназначена за германския пазар, се произвеждаше в Калининград и оттам направо се изнасяше за ФРГ. След като Союзплодимпорт на Шефлер загуби правата върху марката на руския пазар, през февруари митничарите конфискуваха водка на стойност 40 млн. долара.
Тогава Союзплодимпорт прехвърли в Рига инсталацията по бутилирането на напитката. В момента водката все още се произвежда в Калининград. За да не може обаче да се конфискува от руските власти, тя се изнася в Рига под марката "Калининградская", като дотам се превозва с цистерни или в бутилки.

В латвийската столица водката се прехвърля в други бутилки, върху които се поставя етикетът "Московская". Адвокатът на фирмата-ищец не приема обяснението и не изключва вероятността водката, предназначена за Германия, да се произвежда извън Русия. Ако подозрението се засили, нищо чудно "войните" за руската водка да предизвикат нови юридически "престрелки" на германска земя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.