Във фронтовия либийски град Сирт, части от който все още са в руини, комисията, създадена, за да наблюдава неотдавнашното споразумение за прекратяване на огъня между воюващите сили, е поставила банер с названието си на голям конферентен център в централната част на града - външен знак на ангажираността ѝ с мира.
Засега споразумението се спазва, а някои елементи от него са изпълнени: полетите между враждуващите градове Триполи и Бенгази са подновени и чуждестранните бойци са напуснали петролните съоръжения - ключови за либийската икономика.
Но заседанията на Съвместната военна комисия в Северна Либия, в които участват по петима офицери от двете страни, все още не са постигнали напредък по други ключови изисквания на постигнатото с посредничеството на ООН споразумение - покзателно за това колко е крехко.
Враждуващите лагери в гражданската война, която отне живота на хиляди души и хвърли страната в хаос, все още не са се изтеглили от фронтовите си позиции, не са отворили крайбрежния път, свързващ Сирт с Мисрата, и не са изчистили редиците си от чуждестранни наемници.
"Опасността няма да отмине, осен ако процесът на национално помирение не бъде завършен", каза 33-годишният Мохамед Мофте, ръководител на благотворителна организация в Сирт, обобщавайки широко разпространения скептицизъм относно трайния мир.
Откакто международно признатото Правителство на националното съгласие (ПНС) отблъсна Либийската национална армия (ЛНА) от подстъпите към столицата Триполи през юни, военните действия отстъпиха място на политическото съперничество.
Водените от ООН дипломатически усилия доведоха до приемане на пътна карта за произвеждане на избори в края на идната година и до прилагането на финансов одит на централната банка, чието извършване е поделено между двете страни.
Групата от 75 участници във водения под егидата на ООН политически диалог, чиято работа е отделена от тази на военната комисия, насрочи също датата за избори - 24 декември 2021 г. Но участниците в нея не успяха да се споразумеят за обединено преходно правителство, необходимо за осигуряване на наблюдение върху произвеждането на вота.
Напредъкът в тези политически разговори се забави, когато се стигна до въпроса кой ще влезе в новия президентски съвет и кой ще стане премиер, каза Хамад ал Бандак, член на парламента, базиран в Източна Либия, взел участие в преговорите.
"Стигнахме до препъникамък, който е свързан с избора за това кой ще влезе в президентския съвет и в правителството", добави той.
Отвъд ангажирането на ПНС и ЛНА в мирния процес техните чуждестранни поддръжници - Турция, подрепяща ПНС, и Русия, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Египет, заставащи на страната на ЛНА, също подкрепят процеса, макар че те също са инвестирали много в конфликта. Някои техните военни и икономически интереси може да бъдат загубени или заличени при едно ново обединено правителство.
Разположен близо до основните либийски петролни терминали и смятан за портата към "петролния полумесец" на членуващата в ОПЕК страна, Сирт, който сега е под контрола на ЛНА, бе важна цел в гражданската война. Неговият покрит с купол Конферентен център "Уагадугу", в неповредената част
на който сега е централата на Съвместната военна комисия, служи като напомняне за това, което е заложено на карта.
Най-голямата сграда, която Муамар Кадафи подари на родния си град, центърът стана домакин на срещата на Африканския съюз през 2009 г. Но той е осеян със следи от куршуми и шрапнели, от битка по време на бунта през 2011 г., който свали бившия лидер.
След като групировката "Ислямска държава" завладя Сирт през 2015 г. черното ѝ знаме бе изрисувано върху сградата на центъра. Днес новият банер на комисията е на фасадата на сградата, в която преговарящите от ПНС и ЛНА договориха условията на октомврийското примирие.
Те се задължиха да изведат чуждестранните наемници от Либия до края на януари, на изтеглят силите от предни позиции и да отворят пътищата по фронтовите линии.
Но и.д. пратеник на ООН за Либия Стефани Уилямс миналата седмица заяви пред Съвета за сигурност, че ПНС все още патрулира по фронта, а ЛНА изгражда нови укрепления, като и двете страни приемат товарни самолети в бази, използвани от тях за снабдяване.
Западен дипломат, занимаващ се с Либия, каза, че и двете страни са поискали само ограничено външно наблюдение на примирието - знак, че те може би няма да планират ново изтегляне, докато политическата ситуация не се изясни.
В Сирт опашките от по 50 коли на бензиностанциите показват несгодите на живота близо до фронтовата линия. Лошите условия на живот в Триполи и в центъра на Източна Либия - Бенгази това лято доведоха до широко разпространени протести.
Уилямс каза, че това обществено недоволство ще спомогне на усилията да постигане на сделка. Мирният процес под егидата на ООН помогна да бъде вдигната 8-месечната блокада от ЛНА на петролния износ, която влоши икономическите проблеми както в източната, така и в западната част на Либия.
Третото направление на разговорите, освен военната комисия и политическия процес, са икономическите преговори. В тях продължават също споровете за Националната петролна компания и Централната банка на Либия.
По БТА.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
2 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
И какво ако е така? А защо няма демокрация там? НАли за тази демокрация "отбранителният" съюз НАТО беше взел страна в конфликта? А конфликтът е подпомогнат от самите САЩ. Кой започна всичко там? Русия или САЩ (после вкарвайки НАТО)? "няма сметка от траен мир в Близкия изток" - Там нападението срещу Ирак, Афганистан, същата Либия, Сирия - не е ли "случайно" дело на САЩ? Когато САЩ пращат своите войски и наемници и това довежда до ръст на терористите - няма проблем. Като се налага да се унищожават същите, създадени от САЩ терористи - "така не може!".
Съединените щати разкриха данни за броя на руските наемници в Либия. Подробностите са представени в тримесечен доклад на американското министерство на отбраната въз основа на наблюдения на американското африканско командване (AFRICOM), подборка от Bild.
Според Съединените щати "до 4000 наемници, контролирани от Кремъл" участват активно във военните действия в Либия.
"Всички те се бият на страната на бунтовническия генерал Халифа Хафтар и неговата армия".
В това число през последното тримесечие …
около 2 хиляди членове на групата на Вагнер са били изпратени в Либия.
В страната се намират и "около 2000 подкрепяни от Русия сирийски бойци", се казва в доклада.
Русия е предоставила "14 руски бойни самолета, поне 12 многоцелеви изтребителя МиГ-29 и фронтови бомбардировачи Су-24", за да "подкрепи Либийската национална армия с тяхна помощ". Не само Русия отпуска средства за операцията в Либия - "финансирането на дейностите на групата може би е осигурявано и от Обединените арабски емирства", се казва в документа.
Също така се посочва, че приоритетните задачи на групата Вагнер в Либия са отбраната на Сирт, авиобазата Ал-Джуфра и отбранителната линия между тези два пункта.
Какъв е изводът ?
Русия няма сметка от траен мир в Близкия изток и Северна Африка, и ще направи всичко възможно конфликтът да се проточи безкрайно.Доказано многократно!