Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Връзка между ваксината БЦЖ и смъртността от Covid-19 откриха епидемиолози от САЩ

2 коментара
Връзка между ваксината БЦЖ и смъртността от Covid-19 откриха епидемиолози от САЩ

Американски епидемиолози свързаха различията в скоростта на разпространение и смъртността от Covid-19 по света с това доколко масово е поставяна ваксината
БЦЖ срещу туберкулозата, пише сайтът medRxiv, който представлява онлайн събирачка на все още непубликувани предварителни научни анализи и доклади по различни медицински, клинични и здравни теми.

"Тези страни, в които не е имало универсална ваксинация с БЦЖ, като Италия, Нидерландия и САЩ, са пострадали най-много от Ковид-19. Освен това ваксинацията с БЦЖ намалява и случаите на зараза с новия коронавирус", констатират авторите на анализа, които са от Технологичния университет на Ню Йорк. Сред тях е и българката Виолета Руменова.

"Комбинацията от понижена смъртност и заболеваемост може да направи тази ваксина един от главните инструменти в борбата срещу кронавируса", смятат учените, ръководени от Арън Милър.

Ваксината БЦЖ (BCG)- бацил на Калмет и Герен, е разработена през 1921 г. Тя остава главно средство за борба с туберкулозата и досега, макар и мнозина специалисти да се съмняват в ефикасността ѝ, особено ако се използва за възрастни.

Миналата седмица австралийски учени обявиха, че започват изследване дали ваксината БЦЖ може да повиши имунитета и така да помага срещу новия коронавирус.

За изследването си учените от САЩ са обработили статистически данни за използването на ваксината БЦЖ във всички държави по света и са ги съпоставили с информация как се развива в тях пандемията от Covid-19. Те са анализирали също как влияе нивото на здравеопазването в тези държави върху разпространението и смъртността от навия короанвирус.

Това сравнение разкрило любопитна тенденция. Макар и като цяло разпространението и смъртността от новия коронавирус да зависели от икономически показатели, в неголяма група държави, сред които САЩ, Иран, Италия, Белгия, Нидерландия и други европейски страни това не било така. Във всички тях не е правена масова ваксинация с БЦЖ. В резултат, пишат учените, заразяването с новия коронавирус в тях е четири пъти по-високо, отколкото за цялата планета като цяло. Това е характерно и за смъртността, пише в доклада, цитиран от БТА.

В държави като Бразилия и Япония, където ваксината се поставя постоянно от началото на миналия век, смъртността от Ковид-19 е необичайно ниска спрямо състоянието на икономиката.

В Китай ваксината БЦЖ е поставяна масово от началото на 50-те години на миналия век, но това се прекратява по време на културната революция (1966 - 1976), когато са разпуснати съответните медицински структури, отбелязват авторите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Миляна Чучкова
    #2

    През 2021 г. се навьршват 100 години от пьрвото приложение на ваксината БЦЖ от френския педиатьр Weill-Halle. Ваксината - плод на дьлгогодишните усилия на Albert Calmette и Camille Guerin - е едно от най-големите достижения на 20-и век. Мощно средство в борбата с туберкулозата. Бьлгария е една от страните-пионери в производството и приложението й. Още в 1926 г. проф.Тошко Петров прилага БЦЖ за специфична профилактика на туберкулозата при деца. През 1948 е основана Лабораторията БЦЖ в НИЕМ (НЦЗПБ).

  2. Boris Kamov
    #1

    В бившите соц. държави, включително България, ваксинирането беше задължително. На това, вероятно, се дължи и сравнителното ниско заразяване на Балканите. Не съм специалист, това са предположения които трябва да се проверят внимателно. Все пак, има основания да е вярно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.