Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все повече българи работят след пенсионирането си

7 коментара
Все повече българи работят след пенсионирането си

Броят на българите, които продължават да работят след пенсионирането си устойчиво нараства, показва изследва на Българската стопанска камара, цитирано от БТА. В периода 2014-2018 г. броят на работещите пенсионери се е увеличил с около 30%. През 2018 г. пенсионерите, които упражняват трудова дейност, са достигнали 295 500 души.

Това са тенденциите, които естествено се налагат поради демографската криза, прерастваща в катастрофа, която още не сме осъзнали, коментира анализаторът от БСК Светлана Дончева.

Преработващата промишленост, образованието и здравеопазването са трите сектора, в които застаряването на работната сила се усеща най-силно. Най-младите икономически сектори са IT, финансовият и застрахователният бранш.

Липсата на работна сила се усеща в почти всички сфери на икономическия живот, а липсата на висококвалифицирани специалисти се отразява пряко на конкурентоспособността на българските компании.

Само за десет години, според последното преброяване на населението, броят на трудоспособното население в България е намалял с 415 000 души.

"Тази тенденция ще се задълбочава, ако няма адекватни политики", коментира Дончева пред БТА.

В същото време положителната тенденция на удължаване на средната продължителност на живота естествено води до увеличаване и на трудовия живот.

Плавно до 2037 г. по критерия възраст двата пола ще се изравнят и ще се пенсионират на 65 години. Този процес на все по-дълъг трудов живот, съчетан с негативните демографски процеси, които водят до намаляване на общия брой трудоспособно население, определя все по-голямото значение на т. нар. поколение Т (традиционалистите), коментира експертът.

Това са хората, които са израснали в периода на утвърждаване на социализма и държавната планова икономика и на които им се налага да удължават своя престой на работното място, защото няма кой да ги замести, допълни Дончева.

Коефициентът на демографско заместване в България е с изключително негативна стойност – 69. Това означава, че на всеки 100 човека, които излизат от трудоспособна възраст, 69 ги заместват.

Останалите 31 ги няма и те обикновено се заместват пак от хора, които вече са в пенсионна възраст, коментира експертът. Според нея все по-често ще виждаме работещи пенсионери.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. stol
    #7

    Кабинетът дава 70 лева коледни добавки за всички пенсионери.

  2. стефчо
    #6

    Жива да не бях! Защо така? Да не би 290лв. месечно да са малко, за да може човек да се радва достойно на златните си години, почивайки си заслужено от цял живот работа?

  3. анита хегерланд
    #5

    Дяволът е в детайлите. Има демографско и квалификационно изместване, но то касае само определени професии. Знае се, че автоматизацията отнема работни места. Другият фактор е компютризацията и оптимизирането на определени процеси. Третият фактор е евтиният внос, който прави родното производство нерентабилно за бизнес. Трябва да се направи детайлен анализ и тогава да се вземат мерки, чрез образователни курсове, преквалификация и обявяване на свободни работни места в сайтовете за търсене на работа по света.

  4. jivka65
    #4

    Eдно защото са им ниски пенсиите и второ, защото не им се седи вкъщи.

  5. Мазен Кумунис
    #3
    Отговор на коментар #1

    Според мен е по-важно не къде, а какво си работил! ;)

  6. joro
    #2

    Е ще работят, защо да не работят? Това е следствие на „все повече млади хора не работят и не учат“, по последни данни около 150000. И естествено на „ръста“ на пенсиите, които не стигат на пенсионерите да си нахранят кучето...

  7. Rolo Tomassi
    #1

    Така е, защото са работили и са се пенсионирали в България. Ако бяха работили и пенсионирали в Германия, вероятно щяха да обикалят круизовте...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.